Home Életmód Egészség - betegség Új módszert alkalmaznak a csíkszeredai szülész-nőgyógyászaton

Új módszert alkalmaznak a csíkszeredai szülész-nőgyógyászaton

FOTÓ: BORBÉLY FANNI Forrás: Székelyhon.ro

Új eljárást vezettek be a rosszindulatú daganatos nőgyógyászati betegségek diagnosztizálására a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A legújabb fejlesztésekről és eljárásokról sajtótájékoztatón számoltak be szerdán – írja a Székelyhon.ro

A sajtótájékoztatón jelen volt Hompoth György szülész-nőgyógyász főorvos, Konrád Judit kórházmenedzser, Hajdú Gábor parlamenti képviselő és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, továbbá a Csíkszeredai Megyei Kórház szülész-nőgyógyász osztályának munkatársai.

Hirmagazin.eu TikTok-fiókja – elértük a 11 Millió videómegtenintést az elmúlt 60 napban! Köszönjük olvasóinknak!

A méhtestet érintő rosszindulatú daganatos nőgyógyászati betegségek felismerését segítő újításokat vezettek be a csíkszeredai kórházban, ez az úgynevezett őrszemnyirokcsomó-biopszia. Az eljárás lényege, hogy a rosszindulatú daganatos betegségek esetében nem elég a célszervet eltávolítani, hanem a környező nyirokcsomókat is el kell – ez azért fontos, mert innen tudják a szakemberek, hogy a betegség milyen stádiumban van –, ez határozza meg az utólagos kezelést. A nyirokcsomó-eltávolítás nagy műtét, sok szövődménnyel jár, így jelentős komplikációk léphetnek fel a beavatkozás során. Hompoth György csíkszeredai szülész-nőgyógyász főorvos elmondása szerint mindig van egy első rend nyirokcsomó, amely érintetté válik, azután terjed tovább a betegség.

728x90 100

Ha sikerül megtalálni az első nyirokcsomókat és azokat eltávolítani, akkor az összes nyirokcsomó eltávolítása elkerülhetővé válik: ezt nevezik őrszemnyirokcsomó-biopsziának. A probléma ezzel az, hogy meg kell találni ezeket a nyirokcsomókat, erre pár módszert fejlesztettek ki, amik a nőgyógyászati daganatok esetén elterjedtek, ilyen az indociánzöld-fluoreszcencia. Az eljárás lényege, hogy az orvosok festéket fecskendeznek be a méhnyakba, majd a műtét során egy speciális fénnyel megvilágítva megtalálhatóvá válik az a bizonyos első nyirokcsomó, hiszen világítani kezd.

Természetesen a műtét speciális eszközöket igényel, amely eszközök egyszerhasználatosak, így minden műtéthez új berendezést használnak. Maga az eljárás egyébként tíz-tizenöt percet vesz igénybe, a teljes műtét másfél-két óra, ami óriási fejlődés a korábban három óra alatt elvégzett méheltávolító műtétekhez képest.

Forrás

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás