Egy újabb csalási módszer jelent meg a Facebookon.
Ismeretlenek arra kérik bizonyos oldalak üzemeltetőit, hogy igazolják felhasználói fiókjukat.
A bejegyzésben egy hivatkozást osztanak meg, és ha felhasználó rákattint, akkor elnavigálja a Facebook hivatalos oldaláról. A támadók így el tudják lopni a felhasználók adatait.
Keleti Arthur, az Informatikai Biztonság Napja esemény alapítója az M1 Ma este című műsorában kifejtette, mindez azért veszélyes, mert kikerül a Facebook és a felhasználó irányítása alól az adott oldal kezelése.
Hozzátette: a felhasználók 60-70 százaléka nem állít be több faktoros azonosítást, amellyel megvédhetnék magukat. A jelszavakkal kapcsolatban azt mondta, buta találmány ez a megoldás, de azt javasolta, hogy midenki töltsön le jelszótároló alkalmazást és hangsúlyozta, hogy állítsanak be többfaktoros azonosítást.
Figyelmeztetett, ne olyat állítsanak be, amely sms-t küld a telefonunkra, mert afelett is át vehetik az irányítást, ezzel szemben inkább speciális alkalmazást javasol a szakértő.
Keleti Arthur elmondta, motivációt nehéz találni az ilyen támadások mögött, ezért ne gondoljuk, hogy „túl kicsi pontok vagyunk”, mivel nem tudhatjuk milyen célra használhatja fel oldalunkat a támadó.
A szakértő figyelmeztetett arra is, nem szabad bedőlni egy például a hozzáférés letiltásával fenyegető üzenetnek, és a felhasználók semmiképp se kattintsanak az üzenetben szereplő linkekre, előbb nézzék meg az alkalmazásban, hogy valós-e a probléma.
„Azzal, hogy az emberek otthon vannak, megnövekedett a támadási felület”
– fogalmazott.
Keleti Arthur az iskolakezdésre a szülőknek azt javasolta: legyenek tisztában azzal, hogy milyen alkalmazásokat használ a gyerek, és használjanak vírusvédő programokat, tűzfalakat, szülői alkalmazásokat.
Emellett fontosnak nevezte, hogy hívják fel a gyerekek figyelmét arra, ha „cikizik” őket, vagy például másolják a profiljukat, azonnal szóljanak a szülőknek, és ne maguk akarják megoldani a problémát.
A címlapfotó illusztráció.