Ki tudná jobban átérezni az otthonukat elvesztett, gyermekes nők helyzetét, mint egy édesanya. Peller Mariann ezért is állt azon jótékonysági program mellé, melynek keretén belül a szervezők és a műsorvezető házhoz viszik az egészséget. Az immár kétgyermekes édesanya olyan csomaggal érkezett a nehéz sorsú édesanyákhoz és gyermekeikhez, amely segítséget jelent az édesanyák egészségének megőrzésében.
A kicsik játékot, anyukáik pedig vitaminokat kapnak, illetve az otthon lehetőséget kap arra, hogy biztosítsa néhány lakójának az új, kilenckomponensű HPV védőoltás beadatását egy szülész-nőgyógyásszal történő konzultációt követően.
– Egy ilyen felkérésre nem lehet nemet mondani, így amennyire tudtam, a szervezésből is kivettem a részemet. A felvilágosításra sosem lehet elég figyelmet szánni. Kevesen tudják, de a HPV férfiak számára is veszélyes lehet. A HPV felelőssé tehető férfiakat érintő betegségek kialakulásáért, így a péniszrák, a végbélnyílás körüli és a fej-nyaki régió rákos megbetegedéseinek kialakulásáért. Mivel a HPV fertőzés férfiakat és nőket egyaránt érint, ezért óriási a felelősségünk a vírus további terjedésének megakadályozásában- vallja Mariann.
Személyesen is érintve
Peller Mariann fontosnak tartja, éppen ezért aktívan kiáll a megelőzés mellett, hiszen egy közeli barátnője is átesett egy, a HPV által okozott betegségen. Szerencsére a korai felismerés miatt mára már gyógyultnak mondható. Az oltás által nyújtott védelem fiatalkorban a leghatékonyabb, de az újrafertőződés kockázata miatt felnőttkorban, már megkezdett szexuális élet esetén is érdemes kérni a nőgyógyásszal történő egyeztetést követően.
Sokkolók a statisztikák: célkeresztben a nők és a férfiak egyaránt
A méhnyakrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében, évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és amelyet csaknem 100%-ban a HPV okoz. A szexuálisan aktív nők csaknem 80%-a megfertőződik a vírussal élete során, az érintettek 10%-nál pedig tartós fertőzés alakul ki, amely méhnyakrákhoz, hüvelyrákhoz és egyéb daganatos elváltozásokhoz vezethet.
Azt pedig még kevesebben tudják, hogy a HPV a férfiak körében is okozhat olyan súlyos daganatos megbetegedéseket, mint a péniszrák, végbélnyílás körüli daganatok vagy akár egyes szájüregi rákok.
-Nagy öröm számomra, hogy a HPV elleni védőoltás már Magyarországon is a nemzeti immunizációs program része és kimagasló az átoltottság a 7. osztályos lányok körében. Napjainkban már a két- és négykomponensű oltás mellett a kilenckomponensű vakcina is elérhető Magyarországon, amely az 5 további vírustörzzsel szembeni védelemnek köszönhetően szélesebb körű védelmet nyújt a négykomponensű vakcinához képest a HPV okozta rákok megelőzésében. A négykomponensű oltáshoz képest, amely a méhnyakrákos esetek 70%-ában jelenlévő típusoknak megfelelő részecskéket tartalmaz, az új 9-komponensű vakcinát a méhnyakrákos esetek 90%-ában kimutatható HPV típusok ellen fejlesztették ki. Nagy áttörést jelent, hogy a kétkomponensű oltóanyag csak lányoknak és felnőtt nőknek, míg a négy- és a kilenckomponensű védőoltás a lányok és nők mellett a fiúk és férfiak számára is adható, függetlenül a szexuális élet megkezdésétől és a negatív HPV-teszt eredményétől. A megelőzés mellett azonban a rendszeres méhnyakrák szűrés fontosságát sem lehet elégszer hangsúlyozni – összegzi a legfontosabb tudnivalókat Dr. Melczer Zsolt, szülész-nőgyógyász.
Egészséges testi és lelki élet
A jótékonysági program kedvezményezettjénél, a Lea otthonban jó helye van az adománynak. Az MSD Pharma Hungary Kft. segítségével az anyaotthon néhány lakója az új kilenckomponensű oltóanyagban részesülhet.Az intézmény befogadja a nehéz sorsú fiatal anyákat és gyermekeiket, akik lehetőséget kapnak életük rendezésére. Az intézmény 20 fiatal anya és babája befogadására alkalmas, és kiemelt feladatnak tekinti, hogy a krízisben levő fiatal nőket anyaságukban, felnőtté válásukban és családi életre való készségükben segítsék.
forrás: Nagy Orsolya újságíró