Szö­ve­get lopni is bűn: az új plá­gi­um­ke­re­ső­vel hamar le­bu­kik min­den diák, aki egy dol­go­za­tá­ban más mon­da­tait hasz­nálja…

Mostantól még a szokásosnál is jobban figyelj a suliban, egyetemen, ha beadandó dolgozatot írsz! Szöveget idézni, átvenni csak forrásmegjelöléssel szabad, és aki csalni akar, még könnyebben lebukik, legyen középiskolás vagy egyetemista!

Ősztől minden tanár elérheti a magyar nyelven is működű plágiumkereső rendszert – írták pedagógusok egy zárt Facebook-csoportban. Leghamarabb a szakdolgozatukban lopott szövegeket használók járhatnak pórul!

Új fegyver a tanárok kezében!
Jól gondold meg, mit írsz le!

Nem hivatkoztam le egy tudományos megállapítást a szakdolgozatomban, és persze egyből észrevette a tanár, akinél szakdolgoztam…

Arra az évre elbúcsúzhattam a diplomámtól, ezt üzenetben meg is írta a tanár. De szerencsére azt is írta, hogy jövőre újra próbálkozhatok. Nekem elhitték, hogy a sietség miatt alakult így a dolgozat, de a kevésbé szerencséseket végleg elküldheti az egyetem…

– mondta a Ripost -nak egy 28 éves fővárost fiatal, akinek már megkeserítette életét az egyetemen egy olyan plágiumkereső, amely nem túl széles körben elterjedt, mert azért a programért fizetni kell. Most viszont még inkább résen kell lenni, mert

ősszel jön a tanárok számára elérhető, ingyenes verzió!

Új fegyver a tanárok kezében! 1
A tanárok könnyebb helyzetben vannak…

A plágiumkereső programokat arra használják a tanárok, hogy kiszűrjék a lopott, nem lehivatkozott, vagy hibásan megjelölt átvett szövegeket akár olyan hosszabb anyagokban is, mint a szakdolgozatok. Létezik egyébként ingyenes, magyar nyelvű plágiumkereső is. Ilyen például a kopi.sztaki.hu, amelyre bárki regisztrálhat. Ezt főleg a felsőoktatásban  elharapódzott plagizálás visszaszorítására fejlesztették ki, de házi feladatok, diplomadolgozatok, cikkek összehasonlítására is alkalmas. A tanárok Facebook-csoportjában említett új keresőtől azt remélik, hogy részletesebben keres és pontosabb találatokat ad, mint az ingyen is elérhető alkalmazások.

A tanárok szerint a problémát nem minden esetben csalás okozza, hanem gyakran az, hogy sok diák nem tudja, mi számít plágiumnak. Vannak, akik egyáltalán nem tüntetik fel szakdolgozatukban, hogy honnan származik egy információ vagy szövegrész, míg mások odaírják ugyan, de nem tudják, hogy nagyobb szövegrészeket sem lehet csak úgy,mértéktelenül átvenni…

Forrás: Ripost