hirmagazin 2015 06 01 133155

2015. 06. 01. – 12:15
forrás: Livescience/MIT, Gepárdkölykök a kenyai Masai Mara rezervátumban. (Fotó: AFP)

Kifejlesztői most arra „tanították” meg, hogy futás közben észlelje és átugorja az akadályokat, ezzel az első négylábú robot lett, amely autonóm módon képes ilyenfajta akadálykerülésre.
A gép tavaly ősszel hívta fel magára először a figyelmet, amikor fejlesztői demonstrálták, hogy óránkénti 16 kilométeres csúcssebességet képes elérni. Most pedig már az emberi futóhoz hasonlóan képes átugrani az elébe kerülő akadályokat.

Az első robot, amely képes a távolból kiszúrni az akadályokat és ugrással maga mögött hagyni őket emberi segítség nélkül. Képességeit az amerikai védelmi minisztérium fejlesztésekkel foglalkozó kutatórészlege (DARPA) jövő heti robotversenyének döntőjén is bemutathatja.

A tárgyak érzékeléséhez lézeralapú távérzékelést (lidar) alkalmaz. A fedélzetén elhelyezett rendszer apró lézerfényt bocsát ki, amely lepattan és visszaverődik a tárgyakról. A rendszer lehetővé teszi, hogy virtuális térképet készítsen környezetéről, ezt aztán egy fedélzeti számítógépnek továbbítja, amelyet útvonaltervező algoritmusok sorozatával programoztak be.

Az algoritmusok révén a robot fel tudja mérni környezetét, illetve meg tudja határozni, mely útvonalat kövesse. Például ki tudja számítani az egyes akadályok méretét és távolságát, ezenkívül azt is le tudja vezetni, melyik a legjobb módja megkerülésének, vagyis, hogy milyen magasra kell ugrania vagy milyen szögből kell elrugaszkodnia.

Sangbae Kim, az egyik fejlesztő az MIT közleményében kifejtette, a futás közbeni ugrás valóban dinamikus viselkedés, melynek során meg kell találni az egyensúlyt, jól kell beosztani az energiát, és landoláskor kezelni kell tudni a becsapódást. A robotot elmondása szerint kifejezetten e feladatokra tervezték.

Hozzátette, az algoritmusok nem nyújtanak optimális ugrásvezérlést, csak kivitelezhetőt. „Ha optimalizálni akarnánk – mondjuk, energiahatékonyság szempontjából -, akkor a lényeg az lenne, hogy a robot éppen csak átugorja az akadályt, ami igen veszélyes. Ráadásul az optimális megoldás hosszú számítási időt követelne – magyarázza. – Futás közben nem akarunk sok időt tölteni ezzel, csak egy kivitelezhető stratégiára van szükségünk.”

Jelenleg a robotgepárd óránkénti 8 kilométeres sebesség fenntartásával képes kikerülni az akadályokat, és átugrik a 46 centiméteres tárgyakon. Eddig futópadon és beltéri futópályán tesztelték ugróképességét. Eme utóbbin az elébe kerülő akadályok mintegy 70 százalékát kikerülte. Az agilis robot sokkal jobban teljesített, ha nagyobb teret és egyben több időt is kapott az akadályok észlelésére és a megfelelő stratégia kiókumlálására, akkor az esetek 90 százalékában sikeres volt.

A későbbiekben szeretnék tesztelni a gepárd terepfutó képességeit is, füves területen vetik majd be.