Magyarországon már a XIX. század elején, több magánkiállításon láthatták az érdeklődők a korabeli tűzoltási eszközöket, fecskendők rajzait, modelljeit és a nagy tűzvészek égésmaradványait. Az első tűzoltástörténeti gyűjteményt a Budapesti Önkéntes Tűzoltó Testület hozta létre tanszergyűjtemény és házi múzeum céljára az 1900-as évek végén. Hasonló múzeumok alakultak több vidéki város tűzoltóságán és jelentősebb tűzoltószergyáraknál, ahol saját gyártmányaik mellett régi XVII. századi fecskendőket is őriztek.

Az 1955-ben alapított Tűzoltó Múzeum anyagát az 1954. évi IV. törvény segítségével – amely a műszaki emlékek védelméről intézkedett – sikerült összegyűjteni és rendszerezni.

A tűzvédelem fejlődése az őskortól napjainkig

Az 1957-ben megnyílt – azóta többször felújított – állandó kiállítás a tűzvédelem fejlődését mutatja be az őskortól napjainkig: megismertet a tűz fejlődésével, a korabeli tűzoltók életével, munkájával, kulturális hagyományaival. A múzeumban régi tűzoltószerek mellett látható a fejlett technikát képviselő gigantikus turboreaktív oltógép is.

A házban korabeli leírások, metszetek és fényképek mutatják be az emlékezetesebb és legpusztítóbb tűzeseteket az államalapítástól a XX. századig. Az emeleti kiállítótermekben, időrendben láthatók a különböző történelmi korok tűzoltási eszközei, emléktárgyai, dokumentumai az ősemberek kiszolgáltatottságától kezdve, a tűzistenek kultuszán át, az ókor legszervezettebb tűzvédelméről híres Római Birodalomig. Megismerhetjük a középkor tűzvédelmét és a nagyobb tűzvészeket, az első hatékony tűzoltóeszközök elterjedését, a diáktűzoltóságokat, a gyári tűzoltóságokat, majd a pesti önkéntes és a hivatásos tűzoltóság megszervezésének történetét.

A múzeum tisztelettel adózik azoknak a nemzetközi hírű tűzoltóknak, akik a századfordulón több tűzoltó-világversenyen sikert-sikerre halmoztak, valamint azoknak a magyar feltalálóknak, akik több nagyszerű újítással írták be magukat a technika történetébe.

A kiállításon láthatók a XX. század technikai fejlődését bemutató eszközök, melyek között helyet kaptak az egyre korszerűbb védőruhák mellett az olaj és gázkitörések elfojtásában használt felszerelések, a jelenleg is használt légzésvédelmi eszközök és a legkorszerűbb impulzusoltó is.

Cím: X ker.Martinovics tér 12.
Tel: +36 (1) 261-3586
E-mail: [email protected]
Web: www.museum.hu