Hirmagazin
Image default
Csillagászat, űrkutatás

Tűzgolyóvá vált a Földre tartó űrkapszula a légkörben – értékes mintákat hozott egy aszteroidáról

A Hajabusza-2 japán űrszonda űrkapszulája a Földtől 220 ezer kilométeres magasságban sikeresen levált az űrszondáról, és közép-európai idő szerint szombat este landolt az ausztráliai sivatagban.

A woomerai légitámaszpontról elment érte egy helikopter, miután a rádiójelét befogták. A kapszulát izgatottan várták, kétféle talajmintát is hozott a Földre: az egyik a Ryugu aszteroida felszínéről, a másik a felszíne alól származik.

A 40 centiméter átmérőjű kapszula tűzgolyóvá vált, amikor belépett a Föld légkörébe, majd nagyjából 10 ezer méteres magasságban kinyílt egy ejtőernyő. A kapszulát Japánba fogják vinni és ott fogják csak felnyitni, hogy elkezdjék a talajminták elemzését.

A tudósokat leginkább a felszín alól származó minták foglalkoztatják, mert ezeket nem érték az űrből érkező sugárzás és egyéb környezeti tényezők hatásai. Josikava Makoto, a Hajabusza-2 misszió projektvezetője elmondta, a kutatókat a talajmintában lévő szerves anyagok elemzése érdekli legfőképpen.

A Hajabusza-2 űrszonda a kapszula leválása után ismét távolodni kezdett a Földtől, hogy felvételeket készítsen a kapszuláról. Ezután útnak indul egy másik, a Földhöz közeledő, „1998KY26” aszteroidához, amelyet valószínűleg egy évtized múlva ér el – írja az MTI cikke alapján a 24.hu.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: pexels

Kapcsolódó hírek

Csillagászat: A Hold déli pólusán található két hatalmas kanyon, a Vallis Schrödinger és a Vallis Planck, aszteroidák becsapódásának következményeként alakultak ki..

Géza

A Marsról gyűjtött minták új fejezetet nyithatnak a bolygó kutatásában, és segíthetnek válaszokat adni olyan kérdésekre, mint a bolygó geológiai története, éghajlata, illetve az, hogy valaha is létezett-e élet a vörös bolygón.

Géza

Orosz tudósok egy új plazma-elektromos rakétahajtóművet fejlesztettek ki, amely jelentősen lerövidítheti a Mars-utazás időtartamát.

Géza
Megszakítás