A munkahelyi stressz, a mindennapok forgatagát le kell vezetni. Mindenkinek meg van a maga módszere erre, de sokan szabadulnak ki fizikai és lelki feszültség levezetés gyanánt a természetbe.
Mindegyik évszaknak megvan a maga szépsége, amelyet a természetben produkál. Kinek ez, kinek az áll szívéhez közelebb, de egy biztos, hogy az érintetlenebb, mesterséges, emberi kéz által alig formált természet mindig felüdülést nyújt az embernek. A téli túrák mégis mások, mint amikor az idő melegebb.
Természetesen elsősorban az időjárásban mutatkozik meg a túrázás mássága. Az időjárás zordabb, olykor kiszámíthatatlanabb is. A tartós fagy miatt nehezebb lehet a közlekedés. Arra is számítani kell, hogy a terepviszonyok egészen mások hidegben, mint melegebb időszakban. A téli túrákat úgy kell időzíteni, hogy számításba kell venni a nappalok rövidségét. Szürkületkor sokkal nehezebb a tájékozódás, főleg idegen, ismeretlen környezetben. Ezért is szükséges korán elindulni túránkra.
Amíg tavasszal, nyáron és ősszel ugyanazt a szakaszt jóval nagyon tempóban és rövidebb idő alatt tudjuk megtenni, télen borulhat minden. Habár ma már olyan hiteles időjárás-jelentéshez juthatunk telefonunkon keresztül, hogy az extrémebb időjárásról időben értesülhetünk, és elhalaszthatjuk, lefújhatjuk a tervezett kirándulást, mégis kialakulhat olyan, hogy nagy viharba keveredünk. Igyekezzünk minél hamarabb védett helyre jutni. A kihűlés veszélyének fennállásakor a dermedt végtagokat át kell masszírozni, hogy a vérkeringés visszaálljon. Extrém hóvihar esetén keresni kell egy barlangot, nagyobb sziklát, amely a havat felfogja, amely menedékünk lehet.
Télen igazán fontos az, hogy a túraöltözet melegen tartsa a testünket, és ami talán egyértelmű, hogy réteges legyen. Jó szolgálatot tehet az izzadságelvezető aláöltözet, felette polár réteg(ek) – függ attól is, hogy mennyire van hideg -, és a legfelső réteg jó, ha vízálló, szélálló. Nagyon fontos, hogy mindegyik réteg kényelmes legyen, egyáltalán ne szorítson. Nem elhanyagolható a bakancs és a kesztyű sem, sőt. Hatékony segítő lehet a túrabot, amelynek segítségével megtarthatjuk egyensúlyúnkat, csúszást akadályozhatunk meg.
A réteges öltözés sem azt jelenti, hogy túlöltözz, hiszen hegynek felfelé menet hamar felmelegszik a tested, hőt termel, izzadsz, amelytől fázni fogsz. Tehát csínján a rétegekkel.
Vigyél magaddal termoszban meleg teát, vagy forralt bort. Legyen nálad néhány energiaszelet, csoki. A több ruha, a nehezebb mozgás és haladás kiveszi az emberből az erőt. Nem árt az utánpótlás. Nem kell rohanni, inkább indulj korábban. Ha pihenőket iktatsz be, ne vedd le a hátizsákod, mert könnyen megfázhatsz.
Forrás: marmalade