Home Főhírek Belföldi hírek Tüntettek a civil szervezetekről szóló törvénytervezet ellen

Tüntettek a civil szervezetekről szóló törvénytervezet ellen

A civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen szervezett civil tüntetés résztvevői ülnek a földön egy uniós zászlót tartva a fővárosi Oktogonon 2017. április 12-én. MTI Fotó: Marjai János

forrás: M1 Híradó

A civil törvény módosítása ellen tüntettek több városban, így például Szegeden, Pécsett. Budapesten, a Hősök terén a Civilizáció nevű csoport szervezte a demonstrációt. A város több pontján is tüntetők vonultak, vagy álltak. Elfoglalták az úttestet, emiatt akadozott a közlekedés.

Azért demonstráltak, mert megbélyegzőnek tartják a kormány tervezetét, amely regisztrációra kötelezné azokat a civil szervezeteket, amelyek évi 7,2 millió forintnál több támogatást kapnak külföldről.

Tüntettek a civil szervezetekről szóló törvénytervezet ellen
A civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen szervezett civil tüntetés résztvevői vonulnak a fővárosi Andrássy úton 2017. április 12-én. MTI Fotó: Marjai János

“Mindenkit megillet a szabadság”

Az egyik résztvevő, a Társaság a Szabadságjogokért ügyvezető igazgatója azt mondta, ma újra ki kell állni a szabadságért. Szerinte a szabadság a legjobb dolog a világon és mindenkit egyenlően megillet.

„Évek óta folyik a lejárató kampány ellenünk. A kormány ezzel a törvénnyel is csak megbélyegezni akarja az állampolgárok szervezeteit, a civil szervezeteket. Mi, állampolgárok hozzuk létre, mi, állampolgárok vagyunk a civilek, ti vagytok a civilek. A hatalom pedig nem akarja meghallani a hangunkat, el akar minket némítani” – fogalmazott Kapronczay Stefánia.

Budapest, 2017. április 12. Villamos várakozik a fővárosi Teréz körúton, miközben a civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen szervezett civil tüntetés résztvevői az Oktogonon demonstrálnak 2017. április 12-én. MTI Fotó: Balogh Zoltán

Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója arról beszélt, hogy a civil szervezetek nagyon fontos társadalmi munkát végeznek, például a karitatív, a kulturális és környezetvédelmi területen az ő munkájuknak köszönhetően “Magyarország jobban teljesít”. Kijelentette, hogy folytatni fogják a munkájukat, “előbb voltunk itt, mint a kormány, és tovább is maradunk”.

László Luca, a Közép-európai Egyetem hallgatója azt mondta, a kormány idegenügynököket lát a civilekben, pedig valójában ők azok, akik kiállnak a szabad, demokratikus Magyarországért. Szerinte a kormány új törvénytervezete megbélyegzi azokat, akik önzetlenül dolgoznak a magyar emberekért.

A Hősök terén megjelentek egy több méter betűmagasságú “CIVIL” feliratot álltak körbe szív formában. A demonstrálók megtöltötték a Hősök terét, illetve a Dózsa György út és az Andrássy út kereszteződését, valamint az Andrássy út egy részét.

Akadozott a közlekedés

A budapesti demonstráció után nem mindenki indult haza. A város több pontján is tüntetők vonultak, vagy álltak. Elfoglalták az úttestet, emiatt akadozott a közlekedés.

A tüntetők egy része elindult az Oktogonhoz, majd onnan tovább a Nyugati pályaudvarhoz, onnan pedig a Bajcsy-Zsilinszky úton a Deák térhez. A rendőrség lezárta a forgalom elől a vonulók útvonalát.

A demonstrálók más része a Hősök teréről a közeli Fidesz-székházhoz vonult, ahol rendőrök állták el útjukat. A tüntetők papírrepülőket dobáltak a rendőrökre, kisebb dulakodás is volt. Később nemzeti konzultációs űrlapokat gyújtottak fel.

A rendőrség békés és törvénytisztelő magatartásra szólította fel az összegyűlteket. A demonstrálók egy idő után elvonultak.

A civil szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ellen szervezett civil tüntetés résztvevői ülnek a földön egy uniós zászlót tartva a fővárosi Oktogonon 2017. április 12-én. MTI Fotó: Marjai János

A demonstrálók késő este az Országház elé vonultak, ahol kormányellenes jelszavakat skandáltak, majd visszatértek az Oktogonhoz. Itt “letáboroztak”, és nem sokkal éjfél előtt is az utcán voltak, a forgalmat akadályozva demonstráltak – jelentette a helyszínről az MTI tudósítója.

Miskolcon mintegy kétszázan demonstráltak a Közép-európai Egyetem mellett. Kirs Eszter, a Miskolci Egyetem oktatója azt mondta, hogy az ország nem szeretné, hogy az “értékes intézményt” és a vele járó szakmai lehetőségeket elveszítse.

Szegeden egyetemi autonómiát, tanszabadságot, a felsőoktatási törvény módosításának visszavonását követelték a felszólalók a több civil szervezet által meghirdetett szerdai demonstráción. A tiltakozók az Ady téren gyűlt össze, majd átvonult a Fidesz helyi irodájához, amely bejáratánál kitűzték az uniós lobogót, az üvegekre pedig tiltakozó matricákat ragasztottak.

Az amerikaiak adják a mintát 

A tüntető szervezetek nagy többsége az Európai Unión kívülről, nagyrészt Soros Györgytől kap jelentős támogatásokat – mondta a Fidesz frakcióvezető-helyettese.

Gulyás Gergely hangsúlyozta: éppen az ilyen tüntetések adják a civilek átláthatóságát szorgalmazó törvényjavaslat aktualitását. A hazai törvényjavaslathoz éppen a hasonló amerikai törvényt vették alapul.

 

Exit mobile version
Megszakítás