hirmagazin 2015 06 01 144058
2015. 06. 01. – 13:29
forrás: Helyi Híradók

Demonstrációt szerveznek a taxisok az Uber ellen, ezzel is nyomatékosítva követelésüket, hogy a kormányzat tiltsa be mai formájában az illegális személyszállítást. A szakma szerint már nemcsak esélyegyenlőtlenséget, hanem kárt is okoz a magyar adózást kijátszó szolgáltatás. A taxisok állítják: sok esetben ráadásul „limlom autókkal, az útvonalakat sem ismerve” szállítják az Uber-sofőrök az utasokat.
Miután az összes vizsgált Uber-sofőr megbukott a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) átfogó vizsgálatán, a taxisok még hevesebben sürgetik a kormányzatot, hogy tiltsa be az adóelkerülést és minden engedélyt kijátszó, amerikai központú cég tevékenységét. Általános véleményük, hogy – ahogyan több nyugat-­európai ország már megtette – nálunk sem volna szabad engedni a jelenlegi formájában az illegális taxizást. Döntés egyelőre nincs, ezért a taxisok figyelemfelhívó demonstrácra készülnek.

Az Országos Taxis Szövetség által koordinált tiltakozást a legnagyobb taxitársaságok és autós szakmai szervezetek is támogatják. A statikus, nem taxisblokád jellegű demonstráció időpontjáról még egyeztetnek a taxisok, céljuk mindenesetre egyértelmű: minél hamarabb szülessen döntés – hangoztatta Metál Zoltán, az Országos Taxi Szövetség elnöke.

Kitért arra is, hogy az esélyegyenlőtlenség miatt már eddig is jelentős hátrány és veszteség érte a taxisokat, arra is akadt példa, hogy tényleges kárt okozott egy Uber-sofőr.

„Két héttel ezelőtt az egyik fővárosi társaság munkatársa szenvedett önhibáján kívül balesetet. Nem kapta meg az elsőbbséget és belehajtott egy másik autós. A baleset után a vétkes autóból az utas sietősen távozott és a károkozó sofőr is utólag szerette volna elintézni az ügyet. Mint kiderült, vélhetően éppen egy fuvart teljesítő Uber-sofőr okozta a karambolt. A taxis pedig a kellemetlen biztosítói procedúra és ellenőrzések után azóta arra vár, hogy elkészüljön autójának javítása” – fejtette ki Metál Zoltán.

Az Ubernek minden egyes szabálytalanságért felelősséget kellene vállalnia, amellett, hogy mind az adózási szabályoknak, mind a személyszállítási előírásoknak is meg kellene felelnie – ezt már a Taxi 4 ügyvezetője, Pásztor Gábor emelte ki. Szavai szerint mindennek alapja lehet, hogy a magyar jogszabályokat nézve az Uber-szolgáltatás egyértelműen egy fő- és alvállalkozói viszonyban működő tevékenység.

„Pert fogunk indítani az Uberrel szemben, és bízunk benne, hogy akárcsak Olaszországban a milánói bíróság, a magyar törvényszék is kimondja majd: be kell tiltani az Ubert Magyarországon” – hangoztatta a Pásztor Gábor.

Az Uber díja elérheti a taxik díjszabását is, sőt jó néhányszor meg is haladja, ráadásul olykor minősíthetetlen feltételek között. Erről számolt be kollégái tapasztalatai alapján a Budapest Taxi vezetője. Horváth Csaba kitért rá: esetenként rutintalan Uber-sofőrök „limlom autókkal szállítják az utasokat”.

„Sok esetben még az útvonalat sem tudják az uberes vezetők. Konkrét példa volt, hogy egy vidékről a fővárosba érkező uberes Budapest széléről a Papp László Sportarénáig szállított egy utast. Eközben folyamatosan az utasnak kellett irányítani a sofőrt, ráadásul a végén nem is volt sokkal olcsóbb, mint egy taxi. Ahogy az utas elmesélte: a kötelező minimumot sem érte el a szolgáltatás, ezért neki nem érte meg, hogy ugyan valamivel kevesebbért, de körülményesebben szállították a célállomásra” – részletezte Horváth Csaba.

A Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) eközben folyamatosan napirenden szerepel az Uber ügye. A tárca leszögezte: a kormány mindent megtesz azért, hogy a személyszállítással foglalkozó cégek és magánszemélyek betartsák az adózásra és a biztonságos üzemeltetésre vonatkozó szabályokat. Ez alól pedig egyetlen vállalkozás, cég vagy magánszemély sem lehet kivétel.

hirmagazin 2015 06 01 144356

2015. 05. 27. – 22:05
forrás: Helyi Híradók

Már a vidéket ostromolja az Uber

 

A főváros után már a magyar vidék bevételén ügyködik az Uber, amelynek megjelenését egyelőre csak a taxisok heves tiltakozása kíséri. A személyszállításból élő vállalkozók értetlenkednek, hogyan nézheti az állam ölbe tett kézzel egy nyilvánvalóan adóelkerülő amerikai központú cég térnyerését. Általános vélemény, hogy miként több nyugat-­európai országban már megtették, nálunk is be kellene tiltani ebben a formában az illegális taxizást. Akadnak azonban megengedőbbek, szerintük van helye a piacon mindenkinek, de kizárólag a taxisokkal azonos feltételekkel.

Miközben itthon még mindig akadálytalanul építheti hadállásait, az Európai Unió több tagországában már kiverte a biztosítékot az amerikai költségvetést gazdagító, ám Európában szolgáltató személyszállító vállalkozás.

A német tiltást, a francia korlátozást, a holland és spanyol felfüggesztést követően immár Olaszország is betiltotta az Ubert és a hozzá hasonló személyszállító szolgáltatást közvetítő cégeket. A milánói bíróság kimondta: az Uber tisztességtelen versenyhelyzetet teremtett a piacon.

Az eljárás az olasz taxis szövetségek tiltakozását követően indult, az érdekképviseletek kifogásolták az engedéllyel nem rendelkező sofőrök szolgáltatását.

A San Franciscó-i székhelyű, mintegy 41 milliárd dollár értékű Ubernek Olaszországban 15 napja van végrehajtani a bírósági határozatot. Ha nem teszi meg, akkor a vállalatnak napi 20 ezer eurós, vagyis több mint 6 millió forintos büntetést kell fizetnie.

A magyar taxisok is tiltakoznak

A nemzetközi példákra hivatkozva a hazai taxisok is az Uber mielőbbi betiltását követelik. Különösen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) múlt héten lezárult ellenőrzése után. Itt ugyanis fehéren-feketén kiderült, valamennyi vizsgált Uber-sofőr szabálytalanul, illegálisan szállított utasokat. A NAV nemcsak a fővárosban, hanem vidéken is ugyanerre az eredményre jutott.

Már vidéken is megjelent az Uber

Szegedre ugyan még nem tette be a lábát az Uber, de a fővárosi és néhány vidéki megjelenésének egyáltalán nem örülnek a helyi taxisok. Nógrádi Attila, a Tempo Taxi Szeged elnöke a Helyi Híradónak elmondta: míg a taxisoknak számos szigorú szakmai, jogi és pénzügyi szabálynak kell megfelelniük, addig az Uber-sofőrökre ezek egyáltalán nem vonatkoznak.

„Az esélyegyenlőség védelmében bízunk abban, hogy a magyar hatóságok és a kormányzat sem enged a továbbiakban teret az Uber rendszerének Magyarországon” – hangsúlyozta a szegedi taxis.

Sopronban már akadtak vállalkozó szellemű sofőrök, akik beálltak az Uber szolgálatába, de hamar rá kellett jönniük, nem igazán kifizetődő ez a munka. Regényi János, a Lővér Taxi vezetője úgy látja, vidéken a rövid utazási táv miatt életképtelen az amerikai rendszer.

„Vidéken a taxisok többé-kevésbé hasonló áron dolgoznak, mint az Uber-sofőrök, ezért egyelőre nem tekintjük konkurenciának őket, de figyelnünk kell az eseményeket” – mutatott rá a soproni taxis.

Győrben ugyancsak megjelentek a vállalkozó kedvű, de engedéllyel nem rendelkező civil sofőrök. A Duna Tele-4 Taxi munkatársának, Gregorics Szilárdnak sehogyan nem megy a fejébe, hogy miként működhet hazánkban kettős mérce: míg a taxisoknak többnyire szigorú kötelezettségeik vannak, addig az Uberhez csapódó civileknek nem kell más, mint „egy mobiltelefon, egy koszos autó meg egy tornacipő”, és máris dől a pénz a számlára.

„A mai helyzet felháborít bennünket! Mert ha valaki ugyanúgy megfelel az előírásoknak, ugyanúgy adózik, mint egy taxis, akkor részünkről nyugodtan működjön a rendszer. Az azonos feltételekkel működő vetélytársak csak fokozzák a versenyhelyzetet, javítják a szolgáltatás színvonalát, hiszen azonos körülmények között kell jobbnak lenni a másiknál” – sorolta Gregorics, aki szerint mivel az Uber éppen egyenlőtlen esélyeket teremt, bíznak abban, hogy Magyarország mielőbb betiltja a működését a mai formában.

Az Országos Taxi Szövetség már szintén nem adná alább, ezért azt várja a kormányzattól: ahogy Olaszország is nemet mondott a versenyhelyzetet felrúgó, adóelkerülő fuvarszervezésre, úgy a magyar döntéshozóknak sem lehet többé indoka a megoldás késleltetésére.