Forrás: M1 Ma este | 2015. 03. 18. 20:47:33
Ezt Pántos György Magyarország tunéziai nagykövete mondta el az M1 Ma este című műsorában.
Emelkedett a tuniszi merénylet halálos áldozatainak száma. A legfrissebb adatok szerint legkevesebb huszonketten vesztették életüket, és ötvenen sérültek meg a támadásban. A sebesültek közül többnek súlyos az állapota – mondta el az M1 Ma este című műsorában Magyarország tunéziai nagykövete. Pántos György úgy tudja, hogy a sérültek között a tunéziaiak mellett lengyel, olasz, spanyol, francia, japán és dél-afrikai állampolgárok is vannak.
A diplomata továbbra sem tud magyar áldozatról vagy sérültről, és azt is megerősítette, hogy magyar turistacsoportot nem is vittek a múzeumba, vagy annak közelébe a mai nap folyamán.
A terroristák a Bardo múzeumot támadták meg, amikor abban több száz turista volt. A két vagy több, terepszínű ruhába öltözött támadó géppisztollyal felfegyverkezve támadt rá a turistákra. Később a helyi biztonsági erőknek sikerült kiszabadítani az összes túszt; két fegyveres támadó és egy rendőr életét vesztette a túszszabadítási akcióban. Két, egyes hírek szerint három terroristát élve fogtak el – mondta el a nagykövet.
Pántos György beszámolt arról is hogy este terrorellenes tömegdemonstráció kezdődött Tunisz belvárosában. A tüntetés békésen zajlik. Este pedig beszédet mond az államfő.
Nőtt a lengyel halálos áldozatok száma
Közben a lengyel külügyi tárca szóvivője szerda este megerősítette, hogy a tuniszi merénylet halálos áldozatai között lengyelek is vannak, és számuk nagyobb az eredetileg közölt négynél. Meg nem erősített források szerint hét lengyel turista halt meg a támadásban.
Marcin Wojciechowski szóvivő a sajtónak elmondta: a halálos áldozatok számát csak azonosításuk és a hozzátartozók értesítése után közlik. Mint mondta, régen történt olyan terrortámadás, amelynek ennyi lengyel áldozata lett volna.
Wojciechowski elmondta, hogy 11 lengyel sebesültről tudnak. A sérültek mind tuniszi kórházakban vannak, hármat közülük megműtöttek, a többiek könnyebb lőtt sebeket, illetve ortopédiai sérüléseket szenvedtek.
Radoslaw Sikorski házelnök, volt külügyminiszter a szóvivői sajtóértekezlet után úgy nyilatkozott – meg nem nevezett külügyi forrásra hivatkozva -, hogy valószínűleg hét a lengyel halálos áldozatok száma.
A külügyi szóvivő előtt Bronislaw Komorowski lengyel elnök tartott a tuniszi merénylettel kapcsolatos sajtóértekezletet. Kijelentette, hogy nem a lengyel turisták voltak a terrortámadás elsődleges célpontjai, hanem a tunéziai parlament, amely szerdán az antiterrorista törvényről tárgyalt. Úgy értékelte, hogy a lengyelek „egy brutális és hihetetlenül gyáva terrorista merényletnek” estek áldozatul.
Komorowski – aki a sajtóértekezlet előtt Bedzsi Káid esz-Szebszivel, Tunézia elnökével beszélt telefonon – közölte, hogy a lengyel állami intézmények épületein az áldozatok tiszteletére félárbócra eresztették a zászlókat.
Három olasz meghalt és hat megsebesült
Az olasz külügyminisztérium szerda esti bejelentése szerint a Tunézia fővárosában történt terrortámadásban három olasz turista veszítette életét és legalább hat olasz sebesültet szállítottak kórházba.
Az olasz áldozatok személyazonosságát nem hozták nyilvánosságra. Az olasz turisták a Costa Fascinosa olasz tengerjáró hajóval érkeztek Tuniszba. Nagy létszámú csoportban mentek el meglátogatni a Bardo múzeumot, ahol a terrortámadás történt.
Az olasz turisták között volt az észak-olasz Torinó város önkormányzatának harminc közalkalmazottja is. A merényletet elkerülő olaszok az olasz sajtónak elmondták, hogy a támadás hírére azonnal visszasiettek a tengerjáróra, amelyet azóta biztonsági okokból nem hagyhatnak el.
Sergio Mattarella olasz államfő közleményben hangoztatta, hogy Olaszország nem hagyja magát megfélemlíteni a barbár támadástól.
Pietro Parolin szentszéki államtitkár „kegyetlen és embertelen” támadásról beszélt a Vatikáni Rádióban, hangoztatva, hogy Isten nevében nem szabad gyilkolni.