Home Életmód Életmód hírek Túlélte a bombázást és az államosítást is – 130 éves a Fővárosi...

Túlélte a bombázást és az államosítást is – 130 éves a Fővárosi Nagycirkusz – ritka régi képek, videó

fnc

Százharminc éves a Fővárosi Nagycirkusz. Budapest első állandó cirkusza 1891. május 7-én nyitotta meg kapuit a Városligetben.

A nagy népszerűségnek örvendező létesítmény az idők során jelentős változásokon ment keresztül, a tulajdonosok cserélődése mellett több bérlő is megfordult az épületben, és kétszer teljes felújításon esett át az épület.

Budapest, 1948. május 9.: A cirkuszi előadás egy jelenete a Fővárosi Nagycirkuszban (Fotó: Nemzeti Fotótár/Magyar Fotó: Kotnyek Antal)

A cirkusznyitás terve már 1888-ban megszületett az akkori fővárosi döntéshozók fejében, azonban az ötlet kivitelezésére csak 1889-ben került sor, amikor Budapest szerződést kötött Wulff Ede elzászi vállalkozóval. A szerződés létrejöttét anyagi megfontolások ösztönözték, hiszen akkoriban a Fővárosi Állat- és Növénykert bevételei nem fedezték a fenntartásához szükséges költségeket.

Ezért a intézmény igazgatósága cirkuszi mutatványokkal kívánt még több látogatót odavonzani.

Wulff Ede lett az első állandó cirkusz igazgatója, és a cirkusz épületének felhúzásában is vezető szerepe volt. Wulff ajánlatára a cirkusz vasvázas megoldással épült fel, aminek ötletét a brüsszeli világkiállításra készített hullámbádogból álló, vasrudakkal megerősített épület tervéből született.

Budapest, 1953. július 5.: Medveidomárok szórakoztatják produkciójukkal a közönséget a Fővárosi Nagycirkuszban (Fotó: Nemzeti Fotótár/ MTI/Aradi Tibor)Fővárosi Nagycirkusz az 1891-ben épült Beketow Cirkusz az egyetlen állandó épületben működő budapesti cirkusz volt. 1935-44 közt Fényes György igazgató után Fényes Cirkusz néven működött. 1945-től Fővárosi Nagycirkusz. Régi épületét 1966-ban lebontották, a helyén felépült épületben 1971 óta játszik a cirkusz.

Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!

Az épület a könnyen szétszedhető és összerakható szerkezetének köszönhetően hamar felépült, és méreteit tekintve abban a korban hatalmasnak számított, a maga 2290 fő befogadóképességével.

A nyitást követő két éveben több változás is érte a cirkuszt, több tulajdonoscsere, és több bérlője is volt az épületnek és két nagyobb felújítást is végrehajtottak az épületen. A második ilyen nagy volumenű felújítás után a becslések szerint a cirkusz épülete 130 ezer koronát ért. Nemhiába hasonlították a cirkuszt a látogatók egy ékszerdobozhoz, hiszen nagyon sok dicséret kapott a homlokzat, a világítás, a kókuszszőnyeg, és a 2,5 méteres medence is rászolgált a látogatók csodálkozására.

Budapest, 1955. február 7.: a berlini Busch Cirkusz is műsort adott a Fővárosi Nagycirkuszban (Fotó: Nemzeti Fotótár/ MTI/Tormai Andor)

Az első világháború ideje alatt az intézmény mondhatni jó anyagi bevételekkel rendelkezett, és az előadások többsége előkelő közönség előtt zajlott.

A második világháborúban már azonban nem volt ilyen szerencsés a cirkusz helyzete, ugyanis az 1944-ben Budapestet egyre többször ért bombázások a cirkusz épületét is elérték, így az jelentős mértékben megrongálódott.

Budapest, 1956. július 2.: N. Krateyl (Románia) lovas parádéja a Fővárosi Nagycirkuszban, A porond mesterei című júliusi műsorban (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Farkas Tamás)

A bombázások során megsérült épületet aztán rövid idő alatt rendbe rakták, majd azután 1949-ben az intézményt államosították. Bár a cirkusz ennek köszönhetően egészen 1966-ig szünet nélkül működhetett, azonban még ebben az évben a főváros lebontatta az épületet.

Ám az épület lebontása nem jelentette a cirkusz végét, hiszen a romjaiból feléledő cirkuszt 1971-ben újból megnyitották, immáron egy női igazgatóval az élen, Eötvös Gábornéval, a híres Picard-dinasztia leszármazottjával.

A Fővárosi Nagycirkusz a Liget Budapest projekt részeként új épületet kap, illetve az ehhez kapcsolódóan létesülő új cirkuszművészeti központ, a Városliget vonzáskörzetében.

A Közép-európai Cirkuszművészeti Központ egy olyan cirkuszkomplexumként jön létre Európa szívében, amely megfelelő infrastrukturális háttere lehet a most megújuló cirkuszművészetnek, és méltón őrzi majd a cirkuszművészeti hagyományokat, így a klasszikus és modern cirkusz egymás mellett működhet majd.

Budapest, 1976. december 17.: A Fővárosi Nagycirkusz épülete karácsonykor, ünnepi fényben (Fotó: Nemzeti Fotótár/MTI/ Benkő Imre)

Videó: Cirkusz  50 gálaműsor

Címlapfotó: Nemzeti Fotótár/MTI/Benkő Imre

hirado, vg, wikipedia

Hirmagazin.eu

 

ElőzőTitokzatos jótevő fizette ki egy mentőtiszt és gyermekei ebédjét Debrecenben
KövetkezőÁtvették az okleveleket az első magyar „űrkatonák” Debrecenben..
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás