Egy amerikai állampolgár, aki 2001-ben megúszta a World Trade Center ikertornyaiba csapódó repülőgépek pusztítását, ott volt a a Bataclanban, a koncerten november 13-án.
Matthew 2001. szeptember 11-én egy munkamegbeszélésre tartott, és épp a World Trade Center lábánál volt, mikor a United Airlines gépe becsapódott az ikertornyok egyikébe. Tűzgolyóként robbant fel az épület több szintje, a második gép belecsapódásakor. Matthew a 9/11-es tragédia után New Yorkból Párizsba költözött. A múlt pénteki szörnyű mészárlást is túlélte.
A nézők a hátsó kijáraton és az ablakon keresztül is menekültek a helyszínről:
A Le Monde videója
A 36 éves férfi lábát találat érte, de sikerült elmenekülnie a helyszínről, ahol három terrorista összesen 89 embert ölt meg.
Matthew a kaliforniai rockzenekar, az Eagles of Death Metal koncertjén bulizott 2015. november 13-án, amikor a fegyveresek berontottak és tüzet nyitottak a tömegre. Egyből tudta, hogy valódi lövések hall, és a kijárat felé rohant. „Talán ez az amerikai kultúrámnak köszönhető” – teszi hozzá.
Matthew elesett, miután eltalálták a lábát, és kúszva ment a kijáratig. A terroristák a fegyvereiket újratöltöték, és már nem rá figyeltek. „Három-négy méterre voltam az egésztől, és három vagy négy másik ember zuhant rám.” Így emlékezik vissza a menekülésre: „Centiről centire haladtam kifelé. Eleinte csak egy ujjal tudtam megérinteni az ajtót.” Mire kiért, teljesen kimerült és összeesett a járdán, ahol a segítségére sietett Daniel Psenny, a Le Monde újságírója és egy másik, feketébe öltözött férfi.
„Fél Manhattanen keresztülfutottam. De ami a Bataclanban történt, az ezerszer rosszabb” – mondja.
Psenny, a Le Monde újságírója a lakásából filmezte a menekülő tömeget, egy várandós nőt is levideózott, aki egy ablakból lógva próbált kijutni az emeletről. Matthew akkor kúszott ki, mikor Psenny lement az utcára, ő húzta el biztonságos helyre, de közben a támadók őt is meglőtték.
„Halottnak tettettem magam” – nyilatkozta Matthew a Le Monde-nak. „Amikor éreztem, hogy valaki a karomnál fogva húz, fel sem néztem. Magamban szóltam csak hozzá: szeretlek, megmentő angyalom.” Miután Psenny a lakásáig vitte Matthew-t, őt is meglőtte az egyik terrorista, éppen azelőtt, hogy becsapta és bezárta volna a ház ajtaját. A szomszédok siettek a segítségükre, elállították Matthew és Psenny vérzését is.
A vérveszteségtől egyre gyengülő páros kezdte elveszteni a reményét, nem hitték, hogy a túlélik a történteket. Folyamatosan hallották a lövéseket, a rendőrök és a terroristák tűzpárbaját. Nagyjából három órát töltöttek el a lakásban, mire a rendőrség az utcára engedte a lakókat. Matthew-t és Psennyt mentőautó szállította a George Pompidou kórházba, később ott találkoztak újra.
Matthew felesége is ment volna a koncertre, de otthon maradt, mert nem találtak senkit, aki vigyázott volna a két kisgyerekükre. Az amerikai férfi sokkot kapott a Bataclanban történtek miatt, két óra elteltével volt csak képes csak telefonálni a feleségének, hogy túlélte a támadást.
A Bataclan, percekkel a vérengzés előtt – Fotók: Manu Wino
Psenny nem érzi magát hősnek. Hozzátette: „Nem gondolkodtam egyáltalán. Az ösztöneim alapján cselekedtem. Emberi reflex volt, hogy ne hagytam meghalni az előttem földre zuhanó férfit. A körülmények ezt lehetővé tették.” A páros megbeszélte, hogy megisznak egy pohárral, vagy inkább egy üveggel, ha mindketten felépülnek. Matthew, aki júliusban költözött családjával Párizsba azt mondta, talán máskor is elmenne a Bataclanba koncertre. „Talán visszamegyek egyszer. Meglátjuk.” – mondta.
Forrás: szeretlekmagyarország