Lehet, hogy Kína beelőzi a világot az Elon Musk által ismertté tett technológiával?
A China Daily a napokban arról számolt be, hogy Kína északi részén végrehajtották az első szisztematikus tesztet a Kínai Északi Egyetem és a Kínai Repülőgéptudományi- és Ipari Vállalatának Harmadik Kutatóintézete által épített két kilométer hosszú tesztpályán. A cikk szerint a világon ez volt az első teljes körű teszt a hyperlooppal, bár az nem világos, hogy a Datong közelében végrehajtott kísérlet miben különbözött azoktól a korábbi tesztektől, amelyeket a Virgin Hyperloop hajtott végre a Las Vegas mellett felépített tesztpályán.
A beszámoló szerint a teszt során a mágneses levitációval működő jármű mintegy 130 km/h-s sebességre gyorsult a két kilométeres szakaszon, amelynek építését tavaly májusban kezdték meg. Bár ez még jócskán elmarad a Musk által vizionált, 1200 km/h feletti sebességtől, elképzelhető, hogy már erre sem kell sokat várni, ugyanis a projekt következő szakaszában egy jóval hosszabb, 60 kilométeres csövet fognak felépíteni, amiben már az 1000 km/h feletti sebességet is elérhetik a járművek.
A legfrissebb hírek itt!
Bár a Wikipedia szerint az alapkoncepció már évszázadokkal korábban megszületett, a mai hyperloop működési elvét Elon Musk dolgozta ki a 2010-es évek elején: a SpaceX és a Tesla vezére 2012-ben egy olyan „vonat” ötletét vetette fel, amely légritkított csőben közlekedik, és a mágneses levitáció segítségével a pálya felett lebeg, így a súrlódási és a légellenállás kiiktatásával valószínűtlenül magas sebességet képes elérni.
Az ötletről az elmúlt években számos szakértő leírta, hogy miért nem fog soha megvalósulni, eközben viszont Kanada és Kína is elkezdte fejleszteni a saját hyperloopját, alig néhány napja pedig az is kiderült, hogy hamarosan Európában is megkezdik az első tesztpálya építését.
(Fotó: The Third Research Institute of China Aerospace Science and Industry Corp)
raketa