Biztosan láttál már olyan fényképet, amin vigyorgó turisták állnak egy rezzenéstelen arcú, furcsa kucsmát viselő őr mellett a londoni Buckingham palota előtt. Könnyen lehet azonban, arról nem hallotál, hogy itthon, a budai Várban található Sándor-palota előtt is ott posztolnak a Palotaőrség tagjai.
Kik azok a Palotaőrök? Akik a budai Várban sétálnak, találkozhatnak a feszes, elegáns egyenruhát viselő 32. Nemzeti Honvéd Díszegység kötelékébe tartozó Honvéd Palotaőrség katonáival. 75 katona teljesít protokolláris őrszolgálatot 2012 január 7-e óta a Köztársasági Elnöki Hivatalnak otthont adó Sándor-palota előtt.
A katonák óránkénti váltásban posztolnak a palota előtt, és minden nap délben fegyveres alaki bemutatót tartanak. A 32. Honvéd Díszegység feladata nem csupán a Köztársasági Elnöki Hivatal protokolláris őrzése, 2014 óta Parlament előtt is teljesítenek szolgálatot az egység tagjai. A Kossuth téren a nemzeti lobogót minden reggel 8:30-kor vonja fel kilenc zászlófelvonó és díszőr, valamint egy kisdobos. 2011 tavasza óta a Szent Korona őrzése is a honvédséghez tartozik, a megtisztelő feladatot ugyancsak a díszegység látja el.
A díszőrök nem csak dísznek vannak! Szerte a világban találkozhatunk olyan katonai egységekkel, akik kiemelt állami ünnepségeken, magas rangú vendégek fogadásakor, fontos állami intézmények előtt díszőri feladatot látnak el. Pompás uniformisuk, látványos alaki bemutatóik az adott állam hadseregének hagyományait, szokásrendszerét követik.
Fontos tudni, hogy a díszőrök nem csupán dísznek vannak. Hagyományosan az állam, az uralkodó nagyságát bemutató szerepkörük mellett a díszőrség tagjai testőri, védelmi tevékenységet is elláttak, és látnak el a mai napig. A Szent Korona mellett sem csupán látványosságként posztolnak az egység tagjai: a magyar államiság jelképéért ők felelnek. A protokolláris feladatokat ellátó katonák szigorú kiképzésen vesznek részt, és nehéz kiválasztási folyamaton kell átmenniük. Az arányos testalkat, a jó kommunikációs készség, a kiváló állóképesség mind elvárások.
Díszőrség régen. A testőrség, díszőrség tagjaival szemben mindig is magas követelményeket támasztottak. Nézzünk egy példát a magyar történelemből! 1760-ban a Habsburg uralkodó, Mária Terézia megalapította a Magyar Nemesi Testőrséget.
Az uralkodónő elvárta testőreitől, hogy ne dohányozzanak, mivel akkor nem lett volna jó illatú az egyenruhájuk. Nem káromkodhattak, és aki mégis megtette, az súlyos pénzbüntetést fizetett. Igen erkölcsösen kellett viselkedniük, nem volt szabad “ledér nők társaságát keresniük vagy ilyen nőket kvártélyukon fogadniuk”. Azaz a testőrők jobban tették, ha a könnyű hölgyektől távol tartották magukat.
Forrás: középsuli