Home Életmód Egészség - betegség Tudtad, hogy ez a rákkeltő gáz milyen gyakori az otthonodban?

Tudtad, hogy ez a rákkeltő gáz milyen gyakori az otthonodban?

hirmagazin 2015 05 27 092405A radon – az urán bomlásterméke – a természetben gyakori előfordulású radioaktív gáz, melyet nem érzékelhetünk, ugyanis színtelen, szagtalan és íztelen. A szabadban általában kis mennyiségben fordul elő, de olykor a lakásokban és a házakban veszélyes mennyiségben halmozódhat fel. Ha éveken át belélegezzük, tüdőrákot okozhat. A betegség kockázata még nagyobb, ha dohányzunk is.

A radon kisebb-nagyobb mértékben állandóan jelen van a környezetünkben, a talajban és az építőanyagokban, s minthogy nemesgáz, könnyen a légtérbe kerül. Otthonunkban vagy éppen munkahelyünkön biztosan találkozunk vele, a kérdés, hogy milyen mennyiségben. A családi házak alatt is szinte mindig megtalálható, a repedéseken, a csövek mentén, a vízből és a falból egyaránt bejuthat a házba.

A talajszemcsék közti levegőben a megengedett koncentráció több mint százszorosa lehet jelen. A légáramlattal még csukott ablakon át is bekerülhet a lakásba ennek a levegőnek a töredéke, mely már elegendő ahhoz, hogy megemelje a radon-szintet a lakásban.

A radon bomlása során szilárd radioaktív elemek, ún. leánymagok keletkeznek. Ezeket belélegezve letapadnak a nyálkahártyára, károsítják a szöveteket, és fokozzák a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Mivel még akkor sem okoz azonnal tüneteket, ha túl nagy mennyiségben lélegezzük be, az egyetlen mód, hogy megtudjuk, milyen mértékben van jelen otthonunkban, az, ha megvizsgáltatjuk a radon-szintet. Ha az eredmények szerint túl sok, feltétlenül lépéseket kell tennünk a csökkentése érdekében.

Az Egyesült Államokban minden tizenötödik otthonban túlságosan magas a radon mennyisége. Sajnálatos módon, Magyarországon is magasabb az átlagos radon-koncentráció, mint számos európai országban.

Kérjük szakember segítségét, aki megállapítja otthonunk radon-szintjét, és segíteni tud abban, hogy csökkentsük a mennyiségét. A radonmentesítésre több módszer létezik, s nagyon fontos a légkondicionálás helyes megtervezése is.

A legegyszerűbb, amit mi megtehetünk, az a gyakori szellőztetés. Kevesen tudják, hogy a panelházak külső szigetelése, a tökéletesen záródó ablakok elterjedése szintén hozzájárul a beltéri radonkoncentráció növekedéséhez.

Bár az Egészségügyi Világszervezet már a 80-as években figyelmeztetett a radon rákkockázatára, a mai napig nem kap kellő figyelmet ez a komoly egészséget veszélyeztető probléma. Pedig legalább minden 10. tüdőrákos megbetegedés hátterében ez a rákkeltő gáz áll. A tüdőrák alattomos megbetegedés, hosszú éveken át nem okoz semmilyen tünetet. Ezért az időben történő felismerés érdekében menjünk el évenként tüdőszűrésre.

Forrás: http://noinetcafe.hu
Korrektúra: www.hirmagazin.eu

 

Exit mobile version
Megszakítás