Home 18+ Tudósok szerint a majomhimlő nagyobb kihívást jelent, mint korábban gondolták – videó...

Tudósok szerint a majomhimlő nagyobb kihívást jelent, mint korábban gondolták – videó (18+)

Nyitókép: Halfpoint/Getty Images

Európai és amerikai tudósok szerint a majomhimlő vírusa gyorsabban mutálódik, mint azt eddig gondolták, és olyan helyeken fertőz, ahol nem állnak rendelkezésre a védekezéshez szükséges eszközök. További nehézséget okoz, hogy a különböző variánsok miatt egyszerre több járványhullám is van, eltérő vírusterjedéssel.

A Kongói Demokratikus Köztársaságból elterjedt új vírustörzset tanulmányozó tudósok szerint a kórokozó a vártnál gyorsabban változik, és gyakran olyan területeken fertőz, ahol a szakértők nem rendelkeznek a megfelelő anyagi háttérrel, illetve felszereléssel a járvány megfékezéséhez. Ezt a Reutersnek nyilatkozta több európai és amerikai tudós. Mint mondták: ez azt jelenti, hogy magáról a vírusról és terjedésének módjáról nem rendelkeznek az orvosok elég ismerettel.

A majomhimlő 1970 óta fertőz Afrika egyes részein, ám 2022-ben a Föld több más pontján is felütötte a fejét. Ez arra késztette az Egészségügyi Világszervezetet (WHO), hogy világméretű egészségügyi válsághelyzetet hirdessen ki, amit aztán tíz hónap elteltével lefújtak. Azonban amikor a tudósok felfedezték a vírus legújabb törzsét, a WHO újból veszélyhelyzetet jelentett be.

Videó

Az új vírus annak a kórokozónak a mutálódásával jött létre, amely már évtizedek óta fertőz Kongóban. Beteg állatokkal való érintkezés útján terjed és általában influenzaszerű tüneteket, illetve testszerte gennyes keléseket okoz. A betegségbe esetenként a beteg bele is halhat. A WHO adatai szerint Kongóban ebben az évben több mint 18 000 fertőzés történt és a betegség 615 haláleset okozott. Az elmúlt hónapban négy másik afrikai országban 222 esetet igazoltak, ezeket az új vírusvariáns okozta. A kórokozó már megjelent Svédországban és Thaiföldön is, ahol egy-egy embernél mutatták ki. Ők korábban Afrikában jártak.

A WHO sürgősségi bizottságának elnöke megkongatta a vészharangot – írja a Reuters. Dimie Ogoina ugyanis azt nyilatkozta, hogy az új vírustörzzsel kapcsolatban a tudósok csak sötétben tapogatóznak.

„Nem ismerjük a járvány kitörésének okait, sem a betegség terjedésének gyorsaságát, vagy a betegség súlyosságát.

Már a fertőzés módja is megváltozott, most már tudjuk, hogy elsősorban nemi érintkezés útján terjed” – mondta az ENSZ szakértője. Dr. Ogoina ugyanakkor aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy a kórokozó a korábbiaknál gyakrabban mutálódik és olyan új törzsek jönnek létre, amelyekkel szemben az orvosok egyelőre tehetetlenek.

A majomhimlő ugyanahhoz a víruscsaládhoz tartozik, mint fekete himlő. A védőoltásoknak köszönhetően viszont az egykor rettegett betegség eltűnt a Földről, ezért meg is szüntették az oltásokat. Mint azt Rusvai Miklós korábban az InfoRádióban is elmondta, a tudósok azt gyanítják, hogy a himlőoltások elmaradása nagyban hozzájárulhatott az új vírus terjedéséhez. Régebben csak fertőzött állatokkal való érintkezés útján terjedt, ma már viszont szexuális érintkezéssel is fertőz.

Videó

Ráadásul az emberről-emberre terjedés miatt fel is gyorsult a vírus mutálódása. Ezt már Miguel Paredes, a Seattle-i Fred Hutchinson Rákkutató Központ munkatársa nyilatkozta a Reutersnek. A tudós szerint a kutatók munkáját nagyon megnehezíti, hogy néha egyidőben akár több majomhimlő-járvány is kitör, amelyeket más-más vírusmutáns okoz.

A betegség terjedését Kongóban az erdőirtások, illetve a vadon élő állatok húsának fogyasztása is fokozza. Bár a leggyakrabban nemi érintkezéssel lehet elkapni, de Kongóban már a zsúfolt körülmények között élő gyerekek is megfertőződtek.

A WHO szerint az új vírusmutánsok a leginkább a gyermeket, a terhes nőket és a legyengült immunrendszerű embereket veszélyeztetik.

Náluk a betegség könnyen halált okozhat. Az újabb variánsok esetében a halálozás arány a korábbi 1 százalékról 4-11 százalékra emelkedett.

Videó

A Reuters által megkérdezett szakértők mind azt nyilatkozták, hogy sürgősen további kutatásokra lenne szükség. Ám három, Afrikában dolgozó orvoscsoport tagjai is azt állították, hogy még a diagnosztikai vizsgálatokhoz szükséges anyagokhoz sem jutnak hozzá, márpedig enélkül nehéz megtervezni a járványt megelőző, vagy megszüntető oltási stratégiát.

Kelet-Kongóban például, ahol az egyik legfertőzőbb vírusmutáns terjed, csak az esetek körülbelül felét tudják az orvosok diagnosztizálni. A helyzetet súlyosbítja, hogy a térségben harcok dúlnak a kormányerők és lázadó csoportok között. Emiatt már több mint 750 ezer ember hagyta el a körzetet, és valószínűleg sokan közülük magukkal hurcolták a vírust is.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőMagyar filmek két hónapon át! – 1. Kalandorok; 2. Egy szoknya, egy nadrág – videók
KövetkezőPentagon: az Egyesült Államok nem keresi a konfliktust Oroszországgal
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás