A tudósok egy igencsak meglepő felfedezésre jutottak, legfrissebb megállapításaik szerint ugyanis a Hold zsugorodik és „morzsolódik”, mint egy darab régi sajt.

Az a kopás egyre több földcsuszamláshoz vezethet, ami veszélyeztetheti a jövő űrhajósait és az űrsziklán tervezett emberi települések építését is. A Föld természetes holdja az elmúlt néhány százmillió év alatt akár 100 métert is veszíthetett a kerületéből, ahogy a magja lehűlt.

Sokkoló felfedezésre jutottak a Holdról Fotó: Pixabay

Bár ez egy fokozatos folyamat, a zsugorodás jelentős felszíntorzulást okoz a Hold déli pólusának egyes részein – köztük a NASA által az Artemis III személyzettel történő leszálláshoz javasolt területeken –, állapították meg az amerikai Marylandi Egyetem kutatói. Állításuk szerint a zsugorodást szeizmikus aktivitás kíséri – beleértve az úgynevezett holdrengéseket –, és a tudósok szerint a törésvonalak közelében lévő helyek veszélyt jelenthetnek a jövőbeli emberi felfedezők számára.

A tanulmány társszerzője, Thomas Watters, a washingtoni Nemzeti Légi- és Űrmúzeum munkatársa elmondta:

„A Holdon lévő állandó előőrsök helyének és stabilitásának tervezésénél figyelembe kell venni a fiatal tolótörések globális eloszlását, az esetleges aktivitásukat és a folyamatban lévő globális összehúzódásból eredő új tolótörések kialakulásának lehetőségét”

A 17. századi néphagyomány szerint egy egyszerű ember úgy döntött, hogy a Hold „zöld sajtból van”, miután meglátta a tükörképét a vízben. A kutatók azonban megállapították, hogy a közmondásban szereplő fiatal, érett sajt helyett inkább egy omlós Wensleydale-re hasonlít.

A bolygó déli pólusán található törésekhez kapcsolták az Apollo szeizmométerei által több mint 50 évvel ezelőtt rögzített egyik legerősebb holdrengést. Megállapították, hogy egyes sarkvidéki területek különösen érzékenyek a szeizmikus rengések okozta földcsuszamlásokra. A földrengésekhez hasonlóan a holdrengéseket is a bolygó belsejében található törések okozzák, és elég erősek lehetnek ahhoz, hogy a Hold felszínén az ember által készített szerkezeteket és berendezéseket megrongálják. 

A földrengésekkel ellentétben azonban – amelyek általában csak néhány másodpercig tartanak – a holdrengések órákig is eltarthatnak, ami azt jelenti, hogy a jövőbeni emberi településeket is elpusztíthatják.

Ennek oka, hogy a Hold felszínén aszteroidák és üstökösök több milliárd éves ütközéseiből származó laza üledék található.

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA azt reméli, hogy az Artemis küldetés keretében még idén (2024-ben) elindíthatja az első legénységgel végrehajtott repülését a Holdra több mint öt évtized után. Így a kutatók most azt remélik, hogy megvizsgálhatják az űrszikla többi részét, hogy több olyan helyet is azonosítani tudjanak, amelyek veszélyesek lehetnek az emberi felfedezés szempontjából.

Ez a munka segít felkészülni arra, ami a Holdon vár ránk – legyen szó akár olyan szerkezetekről, amelyek jobban ellenállnak a holdi szeizmikus tevékenységnek, akár arról, hogy megvédjük az embereket a valóban veszélyes zónáktól

– idézi a kutatás vezetőjét a Daily Star

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőEllentámadás – Ukrajna nagy erőkkel bombázta Krím orosz állásait
KövetkezőPedagógusbér-emelés: rejtély, mi alapján kap valaki kevesebb, más több pénzt
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza