A doomscrolling szó, ami magyarul végítélet-görgetésként értelmezhető, egy olyan állapotot jelöl, amikor az egyén egyszerűen képtelen abbahagyni a rossz hírek és a negatív komment áradatok olvasását az online felületeken. 

Ez a jelenség, amit egyébként doomsurfingként is emlegetnek kizárólag a borúlátó tájékozódást helyezi az érdeklődés fókuszába. Ez a toxikus információfaló magatartás a koronavírus-járvány idején olyan mértékben megnövekedett, hogy az Oxfordi Angol Szótár az év szavának választotta a doomscrolling kifejezést.

A legapróbb részletekbe menő rosszhír-fürkészés könnyen függőséget okozhat. Ez abban az esetben is igaz lehet, ha a tevékenység kiinduló célkitűzése a felkészülés és óvintézkedés okán útnak indított informálódás volt – vagyis a „megvédeni magamat és szeretteimet az esetlegesen bekövetkező negatív eseményektől” hozzáállása.

Arról, hogy az emberek körében leginkább a kellemetlen, szomorú, veszélyt (előre)jelző hírek hatnak a leginkább, illetve az erre adott reakcióik sokkal látványosabbak és erőteljesebbek, mint egy pozitív hír elolvasása/megnézése több tanulmány is született. Ilyenkor egyfajta fenyegetettség-vezérelt válaszreakció válik dominánssá. Ugyanakkor arra is fény derült, hogy az öt nagy személyiségjegy közül a neurotikus emberek körében valamivel magasabb a doomscrollozás, mint a többi személyiségtípus (például a nyitott, lelkiismeretes) esetében. A szakértők szerint a szorongásra, depresszióra, érzelmi instabilitásra, alacsony önbecsülésre és fokozott szomorúságra jobban hajlamos neurotikus személyiségűek intenzívebb reakciókat tapasztalhatnak meg egy-egy nyomasztó hír elolvasása közben, mint társaik.

Ken Yeager pszichiáter úgy véli, hogy az online felületeken görgető emberek gyakran észre sem veszik, hogy benne vannak egy ilyen romboló helyzetben, tudniillik úgy állnak hozzá a dologhoz, hogy ők csupán válaszokat keresnek a bennük megfogalmazódott kérdésekre, és azt feltételezik, hogy ezáltal jobban fogják érezni magukat. Ez azonban sok esetben nem így van, mivel a folyamatos görgetés után nem a várt eredmény és érzés, vagyis a megkönnyebbülés és fellélegzés lesz úrrá rajtuk, hanem éppen az ellenkezője.

Sajnálatos módon mindez a mentális egészségünknek is árthat lévén, hogy letaglózhat a szomorúság és a harag, a szorongás és a félelemérzés, vagy éppen a bizonytalanság a jövőt illetően. Yeager szerint viszont meg lehet állítani a végítelét-görgetést, mégpedig olyan módszerekkel, mint példaként az önellenőrzés. Ez azt jelenti, hogy egy-egy doomsurf után megfigyeljük, hogy a megszerzett információk birtokában hogyan érezzük magunkat. Ha nyugalom helyett a reménytelenség kerül előtérbe, akkor állítsuk le az hírszemlézés szokását. A szakember javasolja a képernyőidő tudatos korlátozását is.

Forrás

Hirmagazin.eu