Donald Trump elnök örömteli ramadánt kívánt valamennyi muszlimnak. „A ramadán szellemisége megerősíti közös elkötelezettségünket az erőszak elutasítására, a békesség keresésére” – olvasható a Fehér Ház közleményében, melyben az elnök jókívánságait fejezik ki a most kezdődő ramadán alkalmából valamennyi muszlimnak.

A rövid közlemény azonban nemcsak az ünnep jótékonyságra serkentő és közösséget erősítő jellegét hangsúlyozza, hanem azt is, hogy “a ramadán szellemisége megerősíti közös elkötelezettségünket az erőszak elutasítására, a békesség keresésére”. A Fehér Ház emlékeztet egyúttal arra is, hogy az idei ünnep kezdetén a világ az Egyesült Királyságban és Egyiptomban elkövetett barbár terrorakciók ártatlan áldozatait gyászolja.

Trump elnök “a ramadán szellemiségével közvetlenül szemben álló gonosz tetteknek” minősítette a terrortámadásokat és leszögezte, hogy ezek “csak megacélozzák elszántságunkat a terroristák és perverz ideológiájuk legyőzésére”. Trump egyúttal utalt arra is, hogy Szaúd-Arábiában tett látogatása során több mint ötven muszlim ország vezetőivel találkozott, s együttesen tettek hitet az együttműködés mellett a béke, a biztonság és országaik felvirágoztatása érdekében.

“Amerika mindig partnereink mellett áll a terrorizmus és az ezt tápláló ideológia elleni küzdelemben” – szögezte le a Fehér Ház közleménye.

A szombaton kezdődő ramadán böjti hónapja a muszlim világ ünnepe. Arra emlékeznek a hívők, hogy Allah kinyilatkoztatta Mohamed prófétának az akaratát és a hónap 27. napján adta a prófétának a Koránt, az iszlám szent könyvét. Ramadán idején a hívők – a test és a lélek megtisztulását remélve – harminc napon keresztül napkeltétől napnyugtáig böjtölnek, s napközben pedig a mecsetekben imádkoznak és meditálnak.

MTI

Krisztus mennybemenetele és az egyiptomi támadás: nem véletlenül tegnap történt

Vélhetően iszlamista fegyveresek támadtak Egyiptomban pénteken keresztényekre, legkevesebb huszonhatan meghaltak. Ugyanúgy, mint a hétfői manchesteri merényletnél, rengeteg gyerek van az áldozatok között.

Az egyiptomi Szent Sámuel kopt kolostorhoz utazott a keresztény csoport, útközben támadtak rájuk a szélsőségesek. Minden korábbi mértéket meghalad a keresztények üldözése a világban, Szíriában, Irakban és Észak-Afrika egyes részein egészen drámai a helyzet.

Nem véletlenül most történt

Déri Balázs az ELTE Vallástudományi Központjának vezetője arról beszélt az M1 aktuális csatornának, hogy a szélsőségesek vélhetően nem véletlenül választották a pénteki napot. Csütörtökön volt mennybemenetel napja, áldozócsütörtök.

Ha nagyon cinikus kívánt lenni a terrorista, akkor a merénylet mondanivalója az, „hogy Krisztusotok után mehettek a mennybe” – mondta a központ vezetője.  Hozzátette: a másik nagyon fontos tényező, hogy pénteken este kezdődött a ramadán, a muszlim böjt.

Déri Balázs szerint korábban is számos támadás történt, azonban a mostaniak az eddigieknél sokkal „látványosabban” vannak kivitelezve és időzítve. Kifejtette: Irakban és Szíriában jószerivel már alig élnek keresztények, mind elmenekültek a területről. Libanon egyelőre még egyensúlyban van, azonban Egyiptom az az ország, ahol jelentős mértékben él keresztény kisebbség. A zsidókat már nem tudják üldözni ezeken a részeken, mert a korábbi nagy zsidó közösségekből mostanra nagyjából csak pár ott élő maradt.

M1