Home Főhírek Gazdaság Trük­köz­nek a ban­kok: két hét alatt mil­li­ók­ról kell dön­te­niük a la­kás­hi­te­le­sek­nek

Trük­köz­nek a ban­kok: két hét alatt mil­li­ók­ról kell dön­te­niük a la­kás­hi­te­le­sek­nek

El­kezd­ték ki­kül­deni a ban­kok a le­ve­let a jel­zá­log­hi­te­le­sek­nek, amely­ben fel­ajánl­ják, hogy ala­kít­sák át fix ka­ma­túra a la­kás­hi­te­lü­ket.

Ezt a Ma­gyar Nem­zeti Bank ja­va­solta, ám a ke­res­ke­delmi ban­kok trük­köz­nek: alig hagy­nak időt az ügy­fe­lek­nek a sok mil­lió fo­rint­ról szóló fon­tos dön­tésre!

Időzített bomba ketyeg a lakáshitelesek alatt: ha elszállnak a kamatok, hirtelen nőhetnek a törlesztőrészletek.

Magyar Nemzeti Bank ezért év elején ráparancsolt a bankokra, hogy levélben tegyenek ajánlatot fix kamatozású hitelekre. A bankok most mintegy 130 ezer, változó kamatozású jelzáloghiteles ügyfelet tájékoztatnak a kamatkockázatról, és a fix kamatra való átszerződés lehetőségéről.

Többféle számítást küld a bank

Sok jelzáloghiteles kap a napokban levelet a bankjától. Ez konkrét számításokat tartalmaz, mennyivel nő a havi törlesztőrészlet 1, 3 vagy 5 százalékos kamatemelés esetén. A becslés szerint minden 1 százalékos emelés havi 5000 forinttal növelné a törlesztőt egy 20 éves futamidejű, 10 millió forintos hitelnél. A bank ugyanakkor szerződésmódosítást ajánl 5 vagy 10 éves kamatrögzítésű vagy a futamidő végéig fix kamatozású hitelre.

Miért csak 2 hetet hagynak a fontos döntésre?

A számításokból is látszik, hogy nem egyszerű a döntés. A jegybanki ajánlás szerint legalább 30 napot kell rá adni. Így fogalmaz: „a pénzügyi intézmény a szerződésmódosítási lehetőséget a Tájékoztató megküldését követően legalább 30 napig biztosítja az érintett fogyasztó számára.” Nos, a bankok éppen ezzel trükköznek: a postázási időt is beleértik ebbe.

„A bank június 7-i keltezéssel írta a levelet, és abban határidőnek július 22-t adja meg” – mesélte lapunknak Z. Éva, az egyik bank ügyfele. „Olyan, mintha meglenne a 30 nap, ám a postára június 27-én érkezett be az ajánlott levél, amit én csak július 4-én tudtam átvenni.

Vagyis alig több mint két hetem van meghozni ezt a fontos döntést.

Mi van, ha épp nyaral a család, és senki nem tudja átvenni a levelet? Lejár a 30 napom, és annyi? Miért nem a levél átvételétől számolják a 30 napot?”

Kerestük olvasónk bankját, mi van, ha önhibáján kívül elesik a módosítás lehetőségétől. Szerettük volna megtudni, van-e mód a határidő módosítására, de lapzártánkig nem kaptunk választ. Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség kommunikációs főtitkár-helyettese úgy véli, a bank nem ragaszkodik a kitűzött határidőhöz.

„ A pénzintézetek folyamatosan, ütemezve tájékoztatják az érintetteket, hogy elkerüljék az esetleges rohamot” – tájékoztatta a -ot. „ A 30 napot szerintem attól a naptól kellene számítani, amikor az ügyfél bizonyíthatóan kézhez vette a levelet,

amennyiben a levélben más határidő szerepel, azt érdemes jelezni a banknak, minden bizonnyal orvosolják az adminisztrációs hibát

– vélekedik.

Megér-e havi pár ezer forintot a biztonság?

Most mindenkinek fő a feje, aki ilyen levelet kap: megéri-e, hogy pár ezer forinttal nő a törlesztőrészlete, ám a következő 5 vagy 10 évben nyugodtan alszik, mert biztosan nem száll el a törlesztés? Azt ugyanis nem lehet előre tudni, hogy mikor, és legfőképp mennyire változik az alapkamat. Kicsit a tőzsdére vagy a szerencsejátékra emlékeztet az egész, hasonlóan, mint régen a devizahitelek: ha elszáll az árfolyam, rosszul jár, aki felvette, ha marad az árfolyam, jól. Most a kamattal ugyanígy rosszul lehet járni: aki nem vált fix kamatozásúra, azt kockáztatja, hogy elszáll a törlesztőrészlete, ha emelkedni kezdenek a kamatok. Ha viszont vált, biztosan többet fizet.

 Trencsán Erikát, a money.hu vezető pénzügyi szakértőjét kérdezte, arról, milyen szempontok alapján érdemes dönteni.

„ Évek óta alacsony az alapkamat, de közel sem biztos, hogy ez mindig így lesz. Sőt,

nagy valószínűséggel nem lesz tartható az alacsony kamatszint.

Ha pedig emelkedik az alapkamat, akkor a fix törlesztőrészlet „beszállópontja” is nőni fog. Úgy vélem, azoknak, akiknél a futamidő több mint a fele hátravan, érdemes fix kamatozásra váltaniuk” – magyarázza a szakember. „Azoknak, akik már túl vannak a félidőn, érdemes matekozni. Az 5 vagy 10 éves fix kamatozásnál befolyásoló tényező lehet a jövedelem, ami nem biztos, hogy lehetővé teszi a hosszabb távú kamatrögzítés választását. Mivel jelenleg komoly kamatverseny zajlik a bankok között, érdemes a saját bank ajánlata mellett más pénzintézetekét is megnézni, adott esetben bankot váltani. Igaz, a számok összehasonlításán túl érdemes megnézni a szerződésben szereplő végtörlesztési díjat is, mert az a fennálló tőke 1,5-2 százaléka is lehet! „– figyelmeztet Trencsán Erika.

Mennyivel nő a törlesztés, ha emelkedik a kamat? Egy 20 éves futamidőre felvett 10 millió forintos változó kamatozású hitelnél körülbelül havi 5 ezer forinttal nő meg a törlesztőrészlet, ha 1 százalékkal nő a kamat. Ha 3 százalékkal nő a kamat, akkor 15 ezerrel, ha 5 százalékkal nő a kamat, akkor már havi 25 ezerrel nő a törlesztés. Ha azonban a kamatot 1 százalékkal magasabban fixálja 5 évre, mint a jelenlegi, akkor biztosan megnő a törlesztőrészlet 5 ezer forinttal, de akkor sem nő tovább, ha a kamat tovább emelkedik.
ripost
ElőzőKi­kelt ma­gá­ból Scho­bert Norbi, 8 éves fiát nem en­ged­ték a re­pü­lőre
KövetkezőGás­pár Eve­lin val­lo­mása: Ha ez sem jön be, el­me­gyek innen
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás