forrás: MTI

Thomas de Maizière német szövetségi belügyminiszter támogatja azt a bajor javaslatot, hogy tranzitzónákban, gyorsított eljárással kell eldönteni, a belépésre jelentkezők jogosultak-e menedékjogi kérelem benyújtására.

A német szövetségi belügyminiszter támogatja a repülőtéri eljárás kiterjesztéséről szóló bajor javaslatot, amely szerint a határoknál kialakított tranzitzónákban kell eldönteni, gyorsított eljárással, hogy a belépésre jelentkezők jogosultak-e menedékjogi kérelem benyújtására.  Thomas de

hirmagazin_2015-10-01_072450
(Fotó: EPA/Jens Wolf)

Egy szerdai rádióinterjúban elmondta, hogy ő is hasonló megoldáson gondolkodik, és hangsúlyozta, hogy Németország menekültügyi befogadóképességének van felső határa.

Nem akarja leállítani a vitatott intézkedést

A szövetségi belügyminiszter a Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb) regionális közszolgálati médiatársaság hírrádiójában (rbb-Inforadio) elmondta, hogy Németország adós két, menekültügyi kérdéseket szabályozó uniós irányelv átültetésével a nemzeti jogba. Az egyik irányelv felhatalmazza a tagállamokat arra, hogy bevezessék határaikon az úgynevezett szárazföldi eljárást.  „Ezt ismerjük a repülőtéri eljárásból, amelynek értelmében fel lehet tartóztatni valakit a repülőtéren és meg lehet vizsgálni, hogy nem nyilvánvalóan megalapozatlan-e a menedékjogi kérelme, és vissza lehet küldeni” – mondta a német belügyminiszter. „Én is valami ilyesmit képzelek el az irányelv átültetésében, és ez most biztosan megvitatjuk” – tette hozzá Thomas de Maizière.

Az elképzelés középtávú megvalósításának esélyeit firtató kérdésre azt mondta, hogy az uniós irányelvet „gyorsan” kell átültetni a német jogba, és a koncepció ugyan egyelőre vitatott, „de ha minden vitatott intézkedést leállítunk, csak azért, mert vitatják őket, akkor nem jutunk egyről a kettőre”.

Változás a menedékkérők viselkedésében                                        

A Németországra nehezedő migrációs nyomás „nagyon erős”, az utóbbi napokban rendre 10 ezer menedékkérő érkezett. A nyári hónapokhoz képest új jelenség, hogy sok menedékkérő nem hajlandó elfogadni azt a helyet az ellátórendszerben, ahová a tartományok közötti tehermegosztási rendszer alapján besorolják, hanem önállóan akar dönteni arról, hogy hol veszi igénybe az ellátást, holott a menedékkérőknek „nincs joguk szabadon megválasztani, hogy hol folytassák le ügyükben a menekültügyi eljárást” – mondta Thomas de Maizière.

Hozzátette, hogy gondoskodni kell a feladatok egyenlő megosztásáról, máskülönben lesznek tartományok, amelyeket túlterhel a menekülthullám. „Bajorország hatalmas munkát végez és joggal mutat rá arra, hogy ismét rendezett mederbe kell terelni az eljárásokat. Mi ezen dolgozunk” – mondta a szövetségi belügyminiszter.

Könnyű beszélni a határok lezárásáról

A bajor konzervatív CSU-ban, illetve az egypárti, CSU-s bajor tartományi kormányban mérlegelt menedékkérő-befogadási moratóriumról azt mondta, hogy ilyesmiről „könnyű beszélni, de nehéz kivitelezni”, hiszen az elképzelésből az következik, hogy le kell zárni a határokat, ami a bajor-osztrák határszakasz „adottságait” tekintve „nagyon nehéz” lenne.

Mindenki egyetért abban, hogy meg kell birkózni a kihívással, és „abban is egyetértés van, hogy meg fogjuk csinálni” – mondta Thomas de Maizière a CDU/CSU pártszövetségben a kancellár és CDU-elnök Angela Merkel menekültpolitikájával szemben megmutatkozó elégedetlenségre vonatkozó kérdésre. Ezzel utalt a kancellár sokat hangoztatott kijelentésére, miszerint Németország sikerrel veszi az akadályt. („Meg tudjuk csinálni! Feltűrjük az ingujjat és legyőzzük az utunkba kerülő akadályokat” – mondta Angela Merkel többször is.)

Felső határ

Azt is tudomásul kell venni – tette hozzá Thomas de Maizière -, hogy bár a menedékjog nem ismeri a felső határ fogalmát, de „a befogadóképességnek van tényleges határa”.

„Németország nem tudja befogadni az Európába érkező összes menekültet, és Európa sem tud befogadni mindenkit, (…) különösen azokat nem, akik azt gondolják, hogy Európában vagy Németországban gazdasági értelemben jobb jövő vár rájuk” – emelte ki a CDU-s politikus.
Megjegyezte, hogy a törekvés a jobb életre természetes és érthető, de „nem tartozik a menedékjog hatálya alá”.

A német kormány éppen ezért igyekszik javítani a Szíria körüli menekülttáborok helyzetét, és ezért dolgozik Törökországgal együttműködve annak megelőzésén, hogy újabb tömegek induljanak el Európa felé. Döntő jelentőségű az úgynevezett hot spotok kialakítása is Görögországban – fejtette ki Thomas de Maizière. Hangsúlyozta: a Törökországban és Görögországban végzett munka adhat esélyt a menekülthullám csillapítására Németországban és Európában.