Forrás: szigetvarhirado.hu | 2015. 04. 29. 15:46:40
Nyugodtan levehetik a dohányboltok tulajdonosai a trafikok kirakatáról a sötétítő fóliát egy neves biztonsági szakértő szerint, használatát ugyanis semmilyen törvény nem írja elő – írja a szigetvarhirado.hu.
Kincs István mindazonáltal pesszimista, szerinte mindez a dolgozók biztonságának garantálása szempontjából édeskevés. Vélhetően a helyszíntől függően elkerülhetetlennek tűnik a bankokéhoz hasonló törhetetlen üvegfal felépítése vagy zsilipes, fényképes beléptetés bevezetése.
Potom 22 ezer forintért ölték meg a múlt héten az egyik kaposvári trafik alkalmazottját. A 20 éves nőt egy szintén 20 éves sántosi férfi a bevétel átadása után késelte halálra, hogy ne tudja értesíteni a rendőrséget. A gyanúsítottat elfogták, beismerte tettét. Vallomásában azt mondta: azért rabolt, hogy új életet kezdhessen.
Az esetet követően több szervezet is a dohányboltok teljes lesötétítése ellen tiltakozott mondván: az átláthatatlan kirakat védtelenné teszi a dolgozókat a támadókkal szemben. A gyilkosság után a kaposvári dohánybolt tulajdonosa az összes trafikjáról leszedette a fóliát. Gölöncsér Attila azt mondta: nem vár egy esetleges törvénymódosításra, inkább nem hagyja tovább, hogy a munkatársai életveszélyes körülmények között dolgozzanak.
Kaposvár polgármestere is sürgeti a trafiktörvény módosítását. Szita Károly azt kérte a Nemzetgazdasági Minisztériumtól, hogy vizsgálja felül a nemzeti dohányboltokra vonatkozó szabályozást és vegyék ki azt a rendelkezést a törvényből, amely előírja, hogy a dohányboltokban lévő termékek nem lehetnek láthatóak az üzleten kívülről. Ezt ugyanis életszerűen csak az utcafronti kirakatok teljes lesötétítésével lehet megoldani. Támogatnák a törvénymódosítást a Somogy Megyei Közgyűlés tagjai, valamint az MSZP és a Jobbik képviselői is a parlamentben.
Budapest, 2014. január 5. Bűnügyi technikus dolgozik egy XIV. kerületi, Thököly úti dohányboltban 2014. január 4-én este, miután a boltot kirabolták. Egy férfi fegyverrel vagy annak utánzatával megfenyegette az eladót, követelve a nemzeti dohánybolt bevételét. Eközben egy lövést is leadott, de sérülést nem okozott. Az eladó átadta a bevételt, a rabló ezután elmenekült. (MTI-fotó: Mihádák Zoltán)
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter még a múlt csütörtökön úgy nyilatkozott: ha a rendőrségi vizsgálat azt állapítja meg, hogy a lesötétített ablakú dohányboltokat több rablótámadás éri, akkor a kormány hajlandó felülvizsgálni a dohánykereskedelmi törvényt.
Rogán Antal szerdán reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kifejtette: a trafikosok nyugodtan leszedhetik a fóliát a boltok üvegéről. A Fidesz frakcióvezetője szerint eddig sem volt olyan jogszabály, ami előírja a fóliázást.
A trafiktörvény csupán iránymutatásként, példaként javasolta a lefóliázást a dohányboltok kialakításához. A trafikok kirakatára vonatkozó előírással kapcsolatban egyébként már 2013-ban leszögezte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, hogy a teljes lefóliázás egyáltalán nem kötelező. Az azonban igen, hogy kívülről ne lehessen látni a dohánytermékeket.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára is ezt emelte ki, jelezve, hogy az eltakarás módját a kereskedők választhatják meg, akár függönyt is használhatnának. „Mindez azonban nem változtat azon a tényen, hogy a bűnözők számára egy eltakart helyszín igencsak csábító célterep lehet – fejtette ki Vámos. – Az alkalmazottak körében ezért óriási a feszültség és a félelem. A fiatalkorúak védelme érdekében, a jogalkotás során ugyan helyesnek bizonyulhatott a dohánytermékeknek még a látványától is elzárni a gyermekeket, ám a bűnügyi tapasztalatok mégis azt tanúsítják, ennek óriási a kockázata.”
Mivel a dohányboltok üzemeltetői a nagy költségek miatt nem alkalmazhatnak külön vagyonőröket, javarészt más technikai eszközökkel erősíthetik a biztonságot. A kereskedelmi szövetség javasolja, hogy a már meglévő riasztó-, kamerarendszereket kössék be egy monitoringközpontba. Innen riasztás esetén képes lenne betekinteni vagy akár hangszórón keresztül be is szólni egy-egy őr az üzletbe, egyértelművé téve az elkövetőnek, hogy lelepleződött. A szervezet szerint a késleltetett pénzkiadást biztosító eszközök is csökkenthetik a bűnelkövetés kockázatát, vagy az, ha a trafikosok egy zárt helyiségből árusíthatnának kiadóablakon keresztül.
A biztonsági szakértő szerint is „vonzóvá teszi” a bűnözőknek a dohányboltokat az elsötétített kirakat. „Az elsötétítés nem konkrét kiváltó oka a bűncselekményeknek, mindenesetre bátorítja az elkövetőket és egyúttal csökkenti az eladók védekezési esélyeit. A támadás, agresszió pillanatában az eladó nem remélhet azonnali segítséget sem a pánikriasztó megnyomásától, sem pedig a felszerelt kameráktól. Jobb esetben is hosszú percekbe telik, amíg a kivonuló biztonsági szolgálat a helyszínre érkezik. Egyetlen esély maradhat az eladóknak: ha közvetlenül az utca felől kapnának segítséget, a járókelőktől. A beláthatatlan kirakatok pont ezt az egyetlen, azonnali segítségnyújtási esélyt iktatják ki” – részletezte Kincs István.
A biztonsági szakértő hozzátette: az alapvető kockázat legfőképp abban áll, hogy a trafikokban általában egy személy dolgozik, márpedig az ilyen üzletek sokkal valószínűbb, hogy bűnözők célpontjává válnak.
Kincs kitért arra is, hogy számos biztonsági megoldás és eszköz létezik a probléma kezelésére. Például az olyan plexivédők alkalmazása, mint amilyenek a bankfiókokban is megtalálhatók. Szóba jöhet a videotelefonos becsöngetés is: a rendszer minden vásárló képét rögzítené és egy ideig tárolná. Megoldás lehet az úgynevezett dropping kassza is. Az eladó ebbe minden vásárláskor bedobja a pénzt, nem is tudja kivenni, csak némi visszajáró áll rendelkezésére. A teljes összeghez a tulajdonos a záráskor csak két kulccsal tud hozzáférni. „Rengeteg korszerű eszköz és megoldás létezik, ami elveszi a bűnözők kedvét, csak alkalmazni kellene őket” – szögezte le Kincs István.