Jó néhány éve már mi is tudjuk azt, amit a tibetiek ezer esztendeje: ez a lehetetlen kinézetű, 3-5 méter magas, sűrűn ágas-bogas, tövises cserje csodaerejű bogyókat rejt.

2015-07-26_071936

Azóta egészen másként tekintünk a homoktövisre, s ma már nemcsak megtűrt, de fölkarolt, sőt jelentős arányban telepített növényünkké is vált.
A homoktövis egyik alfaja Magyarországon is őshonos

Egyik alfaja hazánkban is őshonos, elsősorban a Szigetközben, a Szentendrei-szigeten, Örkény közelében, a fővárosban Újpesten fordul elő. Termesztési szempontból ideális növény: a rossz szerkezetű, száraz, sós talajon éppúgy megél, mint az agyagos kőmálladékon. Kiváló téltűrő is, a fagyok nem károsítják.
A homoktövis augusztustól szeptember végéig érik

Narancssárga termése augusztus elejétől szeptember végéig érik. Kezdetben kesernyés-savanykás, teljes érésben viszont kellemesen édes. Gyümölcsét elsősorban feldolgozva fogyasztjuk dzsem, gyümölcslé vagy bor formájában. Leveléből erősítő hatású tea készíthető.
A homoktövis jótékony hatásai

A homoktövis széles körben hat szervezetünk egészségének helyreállítására, védelmére. Erősíti az immunrendszert, késlelteti az öregedési folyamatot, megtámogatja a legyengült szervezetet, illetve általánosan javítja az egészségügyi állapotot. Kiemelkedően nagy C-vitamin-tartalmának köszönhetően óv a megfázás ellen, fokozza az anyagcserét, csökkenti a vércukorszintet, védi a májat.
A homoktövis gondozása

Mivel a homoktövis kétlaki növény, csak a hím- és nőivarú egyedek együttültetésével terem. A bőséges terméshez 9 nőivarúhoz 1 hímivarú példányt ültessünk. Javasolt térállás: 5 x 2 méter. Fajtái közül az Oranzsevaja igen korai (július végi) érésével tűnik ki, míg a tövis nélküli Csujszkaja bő termésével, a Jantarnaja pedig nagy gyümölcseivel. Növényünk rendszeres metszést nem igényel, az idősebb, kevésbé termő ágakat azonban érdemes rendszeresen ritkítani.

Forrás: Arany gondolatok