A minták azt mutatják, a Hortobágyba folyó csatornában is megjelentek a szennyező anyagok. 2014-ben a Greenpeace a telep területén belül is vett mintákat: egyes mérgező nehézfémek akkor is túllépték a hatérértékeket. A Greenpeace továbbra is azt követeli Fazekas Sándor földmüvelésügyi minisztertől, hogy azonnal intézkedjen a szennyezés továbbterjedésének megakadályozásáról, illetve a telep felszámolásáról.
2015. február 17-én a telephelyen túl a Hortobágyba folyó csatornákból vett hét mintát a Greenpeace felkérésére a debreceni Isotoptech munkatársa. A kémiai vizsgálat sajnos azt bizonyítja, hogy több, a helyszínen tárolt, galvániszapra jellemző szennyező anyag a határértékeket meghaladó mennyiségben volt található a csatornák üledékében. Összefoglaló táblázat (2014-15) a legkirívóbb (határértéket átlépő, vagy ahhoz közeli) anyagokról
A cink szintje mind a 7 mintában a 200 mg/kg-os határérték fölött volt, egy esetben 1117 mg/kg mennyiségben. A nikkel szintje 4, míg a krómé egy esetben volt a határérték felett. Ezen anyagok a galvániszap szennyezői közül a legkönnyebben terjedő anyagok.
A Greenpeace először 2014 januárjában járt a Hortobágyi Nemzeti Park határában található veszélyeshulladék-tárolónál. Akkor az épület melletti, a területet elhagyó esővíz-elvezető árok üledékéből vett mintát küldte el elemzésre akkreditált laboratóriumba. A mintákban a talajra vonatkozó határértékeket többszörösen meghaladó mennyiségben volt jelen kadmium, ólom, króm és cink.
Veszélyes hulladék a Hortobágyon Veszélyes hulladék a Hortobágyon
A Földművelésügyi Minisztérium közlésével szemben sajnos több mint egy év elteltével továbbra is lényegében változatlan a helyzet. A veszélyes anyagok törött, egymásra hányt hordókban találhatóak, megsértve a tárolásra vonatkozó szabályokat. Az összerogyás szélén álló hordóhalmok bármikor leomolhatnak, ami újabb jelentős szennyezést okozhat. Az oldalfal nélküli, romos telepről a szélnek mindössze körülbelül húsz méteren át kell vinnie a por formájú mérgeket, hogy azok az út másik oldalára, a Hortobágyi Nemzeti Park területére jussanak. A szennyezett tározóba védett madarak járnak be, a területen későbbi prédává váló rágcsálók élnek; így a szennyezés az egész táplálékláncba bejuthat. A hatóságok szerint mégsem kerülnek ki szennyezők a tárolóból.
A Greenpeace ezért továbbra is követeli Fazekas Sándor földmüvelésügyi minisztertől, hogy haladéktalanul kezdődjön meg a kármentesítés, akadályozzák meg, hogy a szennyezők kijuthassanak. A csődbe ment, a helyzetért felelős cégtől lefoglalt 24,5 millió forint fedezné a legalapvetőbb feladatokat.
Forrás: greenfo; Kép: greenfo;