Június közepe óta lázasan dolgozik rajta az Egészségügyi Világszervezet (WHO), hogy új nevet találjon a majomhimlőnek.
A WHO a betegségek nevét gyakran zárt ajtók mögött dönti el, most viszont a nyilvánosságot is bevonta a keresésbe. A döntés vicces és különös helyzeteket teremtett, a szervezet ugyanis beszámolt arról, hogy rengeteg ajánlás érkezett hozzájuk, köztük a félrevezető Trump-22 is.
Korábban a Blikk is írt róla, hogy Egészségügyi Világszervezet (WHO) június óta tervezi átnevezni a majomhimlőt. A döntés azután született, hogy harminc nemzetközi szervezet nyílt levet írt, amelyben sürgették a vírus nem diszkriminatív, nem megbélyegző osztályozását, hiszen a járvány már nem csak Közép- és Nyugat-Afrikában terjed.
A WHO végül rábólintott az ötletre, és bár az elején kevés ajánlás érkezett, nem sokkal utána névötletek garmadája árasztotta el őket, köztük akadémikusoktól, orvosoktól és egy meleg közösség aktivistájától.
Poxy McPoxface, Mpox, Trump-22
– többek között ezek azok az ötletek, amelyeket az Egészségügyi Világszervezetnek küldtek.
A technikai jellegűtől egészen a bohókás elnevezésig sokféléét kaptak, mindenesetre az új név megtalálása miatt egyre nő nyomás a szervezeten. Ennek részben az az oka, hogy a kritikusok szerint a majomhimlő elnevezés félrevezető, mivel nem a majmok a vírus eredeti terjesztői.
– Nagyon fontos, hogy új nevet találjunk a majomhimlőnek, mert ez a legjobb gyakorlat, hogy ne sértsünk etnikai csoportot, régiót, országot, állatot – mondta Fadela Chaib, a WHO szóvivője kedden.
– A WHO-t nagyon aggasztja ez a kérdés, és szeretnénk olyan nevet találni, amely nem megbélyegző – tette hozzá.
Eddig az egyik legnépszerűbb névötlet az Mpox, amelyet Samuel Miriello, a RÉZO nevű férfi egészségügyi szervezet igazgatója nyújtott be.
– Amikor eltávolítjuk a majomképeket, úgy tűnik, az emberek gyorsabban megértik, hogy vészhelyzet van, amelyet komolyan kell venni – mondták a Reutersnek.
Egy másik népszerű javaslat a TRUMP-22. Úgy tűnik, mintha utóbbi az FBI-botrányba keveredett Donald Trump volt amerikai elnökre utalna, aki a sokat vitatott „kínai vírus” kifejezést használta az új koronavírusra, a név kiötlője szerint ez nem így van:
a név egy 2022-es, fel nem ismert, rejtélyes eredetű mérgező kiütést
jelent (Toxic Rash of Unrecognized Mysterious Provenance of 2022 – A szerk.).
Korábban a meleg közösséget kigúnyoló javaslatokat is lehetett olvasni a WHO hivatalos odalán, ám ezeket időközben eltávolították.
Már használnak „új neveket”
A WHO-nak felhatalmazása van arra, hogy nemzetközi osztályzás alapján új neveket rendeljen a meglévő betegségekhez. A majomhimlő vírusváltozatokat és kládokat már átnevezte: afrikai régiókról római számokra változtatta őket.
A WHO közölte, a javaslatok közül több szempont alapján választják majd ki a legjobb nevet: ezek között szerepel a tudományos érvényesség, az elfogadhatóság és a kiejthetőség.
– Biztos vagyok benne, hogy nem „nevetséges” nevet választunk – mondta Chaib.
A majomhimlőt először 1958-ban fedezték fel, és az első tüneteket mutató állatról, a majomról nevezték el. A WHO a múlt hónapban közegészségügyi vészhelyzetnek nyilvánította a jelenlegi járványt, miután több mint 32 000 esetet jelentettek több mint 80 országból.
blikk