Ahogy arról médiánk, a Hirmagazin.eu is beszámolt, az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgár alkalmazás a számos kritika ellenére a január 16-tól elindul. A fejlesztő szerint lényegében minden rendben van. Senki ne számítson arra, hogy elhalasztanák a január 16-i átállási dátumot – írja az infostart.hu.

Az index.hu viszont arról ír, hogy a felhasználók visszajelzései alapján folyamatosak a problémák a regisztrációval és az azonosítással is. A lapnak már korábban is nyilatkozott egy adószakértő arról, hogy „egy ügyfélkapus regisztrációhoz akárhány eszköz (okostelefon) csatlakoztatható. De ez fordítva is igaz:

egy eszközhöz (okostelefon) bármennyi ügyfélkapus regisztráció hozzárendelhető.

Tehát egy könyvelőcég egyetlen okostelefonjához hozzáköthető összes ügyfele ügyfél- (cég-) -kapuja. Ezt még tetézi, hogy az Ügyfélkapu+-regisztrációt nem csak az ügyfélkapu eredeti jogosultja végezheti el, hanem bárki, aki rendelkezik egy Ügyfélkapu-felhasználó nevével, jelszavával.

Visszaélés?

Tehát a könyvelők akár az ügyfelük tudta nélkül hozzárendelhetik okostelefonjukat az ügyfélkapus regisztrációhoz. Aki először kapcsolja okostelefonját az Ügyfélkapuhoz, az veszi át az irányítást az Ügyfélkapun.

„Dilettáns megoldás született a probléma megoldására” – állítja egy jogi és könyvelői iroda tulajdonosa. Halmos Tamás szerint „a visszaéléseket nem megszünteti, hanem legalizálja az új rendszer”.

Az IdomSoft válasza után újra megszólalt az okleveles adószakértő. Azt mondja: a megfelelő „második faktor” a bejelentkezéshez az e-személyi lenne, ugyanis azzal csak a jogosult személy rendelkezik, senki más, hiába tudódott ki a felhasználónév vagy a jelszó.

Ez a megoldás még működik a 2024-es Ügyfélkapunál, viszont megszűnő bejelentkezési mód lesz 2025-től, tehát eltűnik a lehetőségek közül. Véleménye szerint

még nincs késő helyreállítani ezt a lehetőséget, amellyel képtelenség lenne, mondjuk, kizárni a tulajdonost a saját Ügyfélkapujából.

„Az Idomsoftnak arra kellene választ adnia, hogy miért szűnik meg az e-személyivel történő személyes azonosítás, és miért erőltetik mindenáron az okostelefonos alkalmazást. A Pegazus-ügy után érthető a magánszemélyekben a tartózkodás az elektronikus ügyintézésük okoseszközökre telepítése miatt. Nem kellene mereven elzárkózni attól, hogy okostelefon nélkül e-személyi-kártyaolvasóval is lehetséges legyen a személyes azonosítás. Ez már csak azért is indokolt lenne, mert Orbán Viktor miniszterelnök sem rendelkezik okostelefonnal. Ő hogyan fogja intézni elektronikus ügyeit?” – tette fel a költői kérdést zárásként.

A lap azt is tapasztalta, hogy az új regisztráció közel sem működik zökkenőmentesen bármennyire is azt kommunikálja az IdomSoft. Egy informatikus elmondása szerint rokonait akarta regisztrálni, segítve nekik. Az ügyfélkapu+-os regisztrációs és az autentikációs app is rendesen működött, majd a „sikeres regisztráció után” már nem engedte a be rendszer, és a következő üzenetet kapta: „Ön nem jogosult a kiválasztott azonosítási szolgáltatás igénybevételére.”

Ezután úgy gondolta, újra próbálkozik, viszont törölni nem tudta a regisztrációt, merthogy a rendszer szerint nem létezett ilyen felhasználó. Megpróbálta még egyszer, és a végeredmény ugyanez lett. Ezután a rokon besietett a kormányablakhoz, „ahol megvonták a vállukat, és azt mondták, hogy napi szinten vannak ilyen problémák, és

jó, ha 5-6 regisztráció sikerül a 10-ből”.

Más arról írt, hogy nem a lakosságnak vannak képességbeli problémái, egyszerűen csak a rendszer rossz. Megint más azt írta, hogy az Ügyfélkapu+ asztali számítógépen egyáltalán nem működik.

További pontosítás

Kósa Ferenc, a Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség Egyesület (MELASZ) elnöke, aki egyben az elektronikus ügyintézés tantárgy megbízott egyetemi oktatója a Károli Gáspár Református Egyetemen, arról írt az Indexen, hogy „az Ügyfélkapu+ mint emelt szintű kétfaktoros azonosítást biztosító bejelentkezési megoldás nem egy új ügyfél-azonosítási módszer, hanem a már létező Ügyfélkapu azonosítási rendszer biztonságosabbá tétele.”

A szakértő kifejtette, „figyelemmel arra, hogy az Ügyfélkapu-regisztrációra 2016. január 1. napját megelőzően kizárólag okmányirodai személyes jelenléttel történő regisztráció során, azt követően pedig vagy kormányablaki személyes jelenléttel történő regisztrációval, vagy a 2016. január 1. napját követően kiállított személyazonosító igazolvánnyal (úgynevezett »eSzemélyi«), személyes jelenléttel, a kormányablakban történt igénylésekor kapott zöld szélű borítékban személyesen átvett plasztikkártyán található regisztrációs kóddal lehetséges, így a személyazonosítás az Ügyfélkapu-regisztráció során teljes mértékben és megbízhatóan biztosított”.

Hirmagazin.eu

Előző„Ez nem fenyegetés, hanem ígéret!”..
KövetkezőIdőjárási előrejelzés: Ma megjön a tavasz?
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza