A november első napjaiban végzett állományfelmérés szerint a hegység szimbólumának számító kérődzők száma az elmúlt másfél évben 1263-ra emelkedett – derült ki a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) és az annak erdőit felügyelő állami ügynökség (SLTANAP) honlapjain közzétett adatokból.

A Magas-Tátrában évente rendszerint kétszer tartanak zergeszámlálást, az állományfelmérés során az állatokat a hegység teljes területén – vagyis annak szlovák és lengyel részén is – számolják. A szlovák TANAP és SLTANAP, illetve a lengyelországi TPN munkatársai által közösen, önkéntesek segítségével végzett legutóbbi állományfelmérés eredményeiből kiderül, hogy az ott élő zergék száma a tavalyi, illetve az idén tavaszi adatokhoz mérten is emelkedett, utóbbihoz képest 221 példánnyal. Az összeszámolt 1263 kérődző közül 94 volt idei gida, ami szakértők szerint a populáció életképességét is bizonyítja.

“Bár az állományfelmérés adatait úgy értelmezzük, hogy a kapott adatok és a valós állapotok közt 10 százalékos eltérés is lehet, ennek ellenére megállapítható, hogy a TANAP területén stabil a zergeállomány” – mondta az eredmények kapcsán Erika Feriancová, a nemzeti park zoológusa. Hasonlóképpen vélekedett Jozef Hybler, az SLTANAP zoológusa is, aki szerint a valós számok valamivel magasabbak lehetnek a mértnél, mivel a novemberi zergeszámlálás a szokottnál rövidebb ideig és rosszabb időjárási körülmények mellett zajlott.

Az idei adatok ismét igazolták, hogy az állomány nagyobb hányada a TANAP területén, azon belül a Bélai-havasokban (Belianske Tatry) él, itt fordulnak elő a legnagyobb létszámú zergecsordák is. A felmérés során összeszámolt zergék közül 973-at a hegység szlovákiai részén láttak, közülük 76 volt idei gida. A Magas-Tátrában az ezredforduló után kezdett növekedni a múlt évszázad kilencvenes éveiben alig 200 fős zergepopuláció. Az állomány növekedése az elmúlt néhány évben gyakorlatilag folyamatos. Az utóbbi évek rekordlétszámait leszámítva a Tátra zergeállománya a múlt évszázad hatvanas éveiben volt a legmagasabb, akkor mintegy 900-950 példánya élt itt ennek a második világháború éveiben csaknem kipusztított fajnak.

Forrás: MTI

Képek: magas-tatrainfo

ElőzőDübörög a német gazdaság
KövetkezőMár sejtik, mi vezetett az észak-kaliforniai lövöldözéshez
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza