A pénteki adatokhoz képest nagyjából 300-zal nőtt az eltűntnek nyilvánítottak száma. A hatóságok versenyt futnak az idővel.
Jelentősen nőtt a kaliforniai tűzvész eltűntjeinek száma, a hatóságok legfrissebb, vasárnapi összesítése szerint már 1300 olyan ember van, akiknek sorsáról nem tudni semmit.
Pénteken még 1011 eltűntről szóltak a híradások, egy nappal korábban pedig 631-ről. Vasárnapig a katasztrófa – amelyet Kalifornia történetének legpusztítóbb tűzvészeként minősítenek – 76 halálos áldozatot követelt, de ahogyan a mentők átfésülik a sok helyütt porig leégett településeket és erdőket, az áldozatok száma növekedhet.
A Kalifornia északi részén égő terület 55 százalékán sikerült megfékezni a lángok terjedését, a déli vidékeken, Los Angeles környékén pedig 82 százalékán. A tűzoltók és mentésben résztvevők versenyt futnak az idővel, a vasárnap reggeli meteorológiai előrejelzések ugyanis erősödő széllökéseket és nyomukban újabb tűzfészkek kialakulására számítanak.
Az államban sok helyütt sűrű, fekete füstköd gomolyog, a San Franciscó-i öböl környékén az emberek védőmaszkokban járnak az utcán. Sok településen ingyen osztják a maszkokat. A meteorológusok szerint a hét közepén eső jöhet, ez azonban – bár segít a tűz oltásában – megnehezíti az áldozatok utáni kutatást. „Szívfájdító a helyzet” – fogalmazott az amerikai televízióknak adott interjújában Kory Honea, a tűzvésztől leginkább szenvedő északi Butte megye seriffje.
Donald Trump elnök szombaton a tűzvész pusztította vidékekre látogatott, elutazott a szinte teljesen tűz martalékává vált Paradise városkába és a Los Angeles melletti Malibuba is. Amikor újságírók azt kérdezték tőle, hogy vajon a klímaváltozás lehet-e közvetlen oka a tűzvészeknek, Trump azt mondta: „sok tényező” közrejátszik a katasztrófában. Az elnök a finnországihoz hasonló erdőgazdálkodást sürgetett.
Forrás: MTI