A pénteki napot valószínűleg sokáig nem felejtik el azok, akik a forint árfolyamát és az azt alakító tényezőket közelről figyelik.

Óriásit fordult ugyanis a világ a magyar fizetőeszközzel, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) rendkívüli bejelentésében nagyot szigorított a monetáris kondíciókon. A kérdés most az, hogy a történelmi lépés után van-e esély a tartós erősödésre.

ERŐTELJES FELLÉPÉSRE FORINTERŐ

Pénteken Virág Barnabás, az MNB alelnöke jelentette be a jegybank lépéseit, melyeket a pénzpiacok stabilizálásának érdekében tesz. Egynapos betéti gyorstendert hirdetett meg az intézmény, melynek kamatszintje 18 %, valamint bevezetésre kerül egy szintén egynapos, devizalikviditást nyújtó swapeszköz is 17 %-os kamatozás mellett. A kamatfolyosó felső szélét pedig 25 %-ra emelte a jegybank.

mnb5 shutterstock 1681006783
Nagyot lépett a jegybank, meg is lett az eredménye (www.shutterstock.com)

A lépések meglehetősen erőteljesek, és számottevő támaszt jelenthetnek a forintnak. A hazai pénznem óriási erősödésbe is kezdett, míg csütörtökön még 434 felett is járt az EUR/HUF kurzus, addig pénteken 416 alatti euróárfolyamot is láthattunk. A forint erősödése nomimálisan nézve példa nélküli, nyugodtan kijelenthetjük tehát, hogy effektív volt az MNB rendkívüli bejelentése a pénzpiacokra nézve. Bár ma délelőtt némileg gyengült a forint, még így is nagyon messze vagyunk az előző heti mélypontoktól.

SOK TÉNYEZŐS A FOLYTATÁS

Egyértelmű, hogy az MNB nem nézi jó szemmel, hogy folyamatosan gyengüljön a forint, és határozott lépéseket tesz a pénzpiaci turbulenciák letörésére. További jó hír a hazai fizetőeszköz szempontjából, hogy a jegybank vállalja, hogy a következő hónapokban biztosítja az energiaimporthoz kellő devizalikviditást. A gázárak miatt is némileg kevésbé kellhet tehát aggódnia a forintnak, ugyanakkor a folytatás sok tényezős még. Az uniós pénzek körüli bizonytalanság, az orosz-ukrán háború, az ingadozó tőkepiaci hangulat, valamint a külkereskedelmi egyenlegünk romlása mind jelen vannak még. A következőkben tehát az lehet a kérdés, hogy a jegybank eszközei, vagy pedig a negatív hatások lesznek erősebbek – utóbbiak eltűnése, vagy csökkenése nélkül viszont egyelőre nagyon távolinak tűnhet még a 350-es euróárfolyam.

0
Technical charts are powered by Investing.com & TradingView.

A jegybank pénteki bejelentése megtekinthető az MNB csatornáján:

tozsdehirek

Hirmagazin.eu

ElőzőFejetlenség és pánikhelyzet Jászberényben: feloszlatta magát a helyi önkormányzat tegnapelőtt
KövetkezőOnline kaszinójátékok kezdő játékosoknak
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza