A számítógép, de különösen a mobiltelefon kis képernyője tönkreteszi a látást. Különösen nagy veszélyben vannak a gyerekek, akik ma már jószerével mobillal a kezükben születnek. Egy alapítvány a látszerészek szövetségével akciót indított: egyelőre ezer hátrányos helyzetű gyereknek biztosítanak szemüveget.

Riasztó változást hozott magával a technika fejlődése: az emberiség fokozatosan elveszíti a látását! Az elmúlt 15 évben az egész világon drámaian megnőtt a rövidlátók száma, és a változás hazánkban is hasonló. Ázsiában az emberek 70 százaléka, Európában a lakosság negyede nem lát jól. Azt, hogy ez a mobiltelefon és a számítógép alkalmazás eredménye, mutatja, hogy minél nagyobb egy országban ezen eszközök használata, annál rosszabb a lakosság látása: Kelet-Ázsiában már minden gyerek szemüveges!

Tönkreteszi a látást a mobil Veszélyben a gyerekek!

Magyarországon az elmúlt öt évben ötmillió szemüveg talált gazdára, és átlagosan háromhavonta cserélik a lencsét, ami elég gyors látásromlásra utal. A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint a felnőtt népesség fele valamilyen látási nehézséggel küzd, de sokan észre sem veszik, mert fokozatosan hozzászoknak, hogy rosszabbul látnak, és nem járnak szemorvoshoz. Ha ez így folytatódik, akkor 2050-re az emberiség fele rövidlátó lesz. Elsősorban az életmód változások állnak a háttérben.

A túlzott számítógép- és mobilhasználat hozzájárul a rövidlátás kialakulásához

– jelentette ki  dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. – „Aki rövidlátó, annak tovább rontja a látását. Ha pedig az elektronikus eszközöket a továbbiakban is így használjuk, akkor a következő generáció nem idős korára, hanem már fiatal felnőttként rövidlátó lehet.”

Tönkreteszi a látást a mobil Veszélyben a gyerekek! 1
Fotó: Markovics Gábor

A szemészek arra figyelmeztetnek, hogy a szülőket is felelősség terheli a látásromlásért. A gyerekek egyre többször néznek közelre, a mobilon, tableten kicsik a betűk, az ábrák, erőltetik a szemüket. Ráadásul ezt észre sem veszik, mert a szemizmok automatikusan dolgoznak. Csak abból tudhatja az ember, hogy túlerőltette a szemét, ha estére már nem lát élesen, és megfájdul a feje. A gyerekek erre ritkán panaszkodnak, a szemük erőlködik, hogy korrigáljon, és a látásromlás sokszor észrevétlen marad. Ezért kell rendszeresen szemorvoshoz vinni őket.

A szülő felelőssége

Dr. Nagy Zoltán Zsolt azt javasolja, hogy a szülők figyeljenek oda, mennyit használja a gyermekük az elektronikus eszközöket, beleértve a televíziót, és ösztönözzék őket sportolásra, arra, hogy friss levegőn legyenek, mozogjanak.

Különösen most, a szünidőben fontos, hogy ne legyenek egész nap a bezárt lakásban, ahol egyetlen szórakozásuk a telefon, a számítógép, a televízió. Tíz éves korig ajánlatos, hogy naponta másfél óránál többet ne számítógépezzenek, mobilozzanak. Azt követően is legalább fél óránként pihentetni kell a szemet, néhány percig öt méternél távolabbra tekinteni.

Ezer gyerek kap ingyen szemüveget

2010 óta csak hat dioptria felett jár a szemüvegre TB-támogatás. Pénzbe kerül az utazás a szemorvoshoz, optikushoz. Ezért sok hátrányos helyzetű gyermek marad szemüveg nélkül. A Gyermekétkeztetési Alapítvány és a Magyar Látszerész Szövetség összefogott, hogy orvosolja ezt.

A legnagyobb gond a falvakban a szemorvos hiány. Messzebb van csak orvos, ahová 2-3 hónappal későbbre kapnak időpontot a gyerekek

– mondja Barát József, az alapítványi program vezetője.

– A Szemészeti Klinikával együtt azon dolgozunk, hogy szemorvosokat vigyünk ezekbe a falvakba, főleg Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Ha egy gyerek nem lát jól, az egy életre megbélyegzi őt. Lemarad a tanulásban, ez pedig további nehézségekhez vezet – indokolja a segítségnyújtást Tóbiás Richárd, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke.

Eddig háromszáz gyerek kapott ingyenesen szemüveget, és még hétszázra van keret. Mindenképpen szeretnék tovább folytatni a programot.

Forrás: Ripost