A kézműves sörök vesztét is elhozhatja a koronavírus, amely az európai főzdék egyharmadát is tönkre teheti.
A világjárvány megtörheti a drágább, de minőségi termékeket előtérbe helyező két évtizedes iparági trendet.
A kontinentális Európában még nehezebb helyzetben vannak az italgyártók a hírügynökség szerint, Spanyolországban például az eladások 60%-a kötődött eddig éttermekhez és kocsmákhoz.
Mostanra a kontinensen már el is ült a lezárásokkal indult pánikvásárlás, nyilatkozta a dán Carlsberg sörgyártó. A holland Heineken pedig azt hangsúlyozta a Reuters megkeresésére, hogy még a bolti forgalomban lévő termékeik jelentős része is nagy kiszerelésű, társasági eseményekre tervezték. Ilyenek pedig nincsenek a koronavírus miatti korlátozások óta. Az Absolut vodkát és a Jameson whiskyt gyártó Pernod Ricard pedig arról nyilatkozott, hogy az utazáshoz köthető, például reptéri boltokban bonyolított forgalmuk 80%-os visszaesésével számolnak a február és június közötti időszakra.
A 2008-as válság után a fogyasztók az olcsóbb termékek felé fordultak.
A Reutersnek nyilatkozó szakértő most is ezt jósolja, szerinte a világjárvány várhatóan meg fogja törni a drágább, de minőségi termékeket előtérbe helyező két évtizedes iparági trendet, a vevők inkább kevés pénzért akarnak majd több italt venni. A Carlsberg eladásai például már most eltolódtak a hatos csomagok felé, a belga Delhaize üzletlánc pedig arról nyilatkozott, hogy náluk leginkább a borzsákok kereslete nőtt meg.
Tavaly nagyjából 10 ezer sörfőzde működött Európában. Az európai sörfőzdéket tömörítő Brewers of Europe szerint ez a szám egyharmadával eshet vissza idén. A járvány ugyanis a legkiszolgáltatottabb helyzetbe hozta a kisüzemi főzdéket, amelyek kézműves söreiket elsődlegesen a vendéglátóipari egységekben értékesítették, és csak másodsorban árusították őket boltokban és áruházakban. Nem beszélve arról, hogy a jelenlegi helyzetben a kézműves sörök elkészítéséhez szükséges összetevők beszerzése is akadályokba ütközhet.
Az Európai Bizottság korábban a borok iránti kereslet 8%-os visszaesését jósolta, ami a borászatokat is nehéz helyzetbe hozza.
Szakértő: A koronavírus-járvány okozta visszaesés következtében több mint egymilliárd palack bor lehet az enyészeté.
A magyar kormány április közepén jelentette be, hogy megsegíti a bor- és szőlőtermelőket, a pálinkafőzőket és a kisüzemi sörfőzdéket is. 2020 június végéig az ezekben az ágazatokban dolgozó munkáltatók is mentesülnek a közterhek megfizetése alól, a munkavállalóik után csak az egészségügyi járulékot kell megfizetni.
Címlapkép: Getty Images