2015 03 18 082717

40 000 anyajuh és mintegy 4000-5000 szarvasmarha halhat éhen a Hortobágyi Nemzeti Park legelő pályázatainak elmutyizása miatt, írta levelében Rezes Gábor károsult gazda. Szétverik Magyarország nemzeti parkjait és a hazai természetvédelmet.

Rezes szerint a nagy létszámú állatállomány pusztulása biológiai katasztrófát eredményezhet.

A pályáztatás végeredményének köszönhetően nagy állatlétszámmal rendelkező, legelőre alapozott állattartást végző gazdák nem nyertek legelőterületet. Ennek következtében anyajuhok ( a 40 000 anyajuh az országos anyajuhlétszám 5 %-a) és a szarvasmarhák ezrei maradtak legelőterület nélkül a 2015-ös áprilisi kihajtás idejére. A téli takarmány minden gazdának fogytán, így áprilistól a fenti állatlétszámnak nincs takarmányozási lehetőség, ilyen nagyságrendű élőállatot vágásra nem lehet leadni, ami komoly állatelhulláshoz vezet, írta a gazda. Keressük az ügyben a Földművelésügyi Minisztériumot- írta az index.hu.

Szétverik Magyarország nemzeti parkjait és a hazai természetvédelmet

Az LMP szerint mintegy 300 ezer hektárnyi földterületet „húz ki” a nemzeti parkok alól – veszélyeztetve azok természeti értékeinek megóvását – az állami földvagyon kezelésével kapcsolatos törvénymódosítás, amelynek tárgyalását ma kezdte meg a Ház.

Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője szerint szétveri a hazai természetvédelmet a földművelésügyi miniszter előterjesztése, amely védett területeket von ki a természetvédelmi vagyonkezelés alól, és a nemzeti földalapkezelőhöz rendeli azokat.
Mindez azért veszélyezteti a természetvédelmi célok megvalósulását, mert eddig a természetvédelmi őrszolgálat felügyelte a környezet megóvását célszó szabályok betartását ezeken a területeken, a jövőben azonban a természetvédelem elveszíti a rendelkezési jogát ezen területek felett – fejtette ki. Kétségbeejtőnek nevezte a folyamatot azért is, mert az új vagyonkezelő felmondhatja a korábbi bérleti szerződéseket, az új kontraktusoknak pedig Sallai R. Benedek szerint már nem lesznek részei a természetvédelmi kötelezettségek.
Példaként hozta a Hortobágyi Nemzeti Park területét, ahol az eddigi 60 ezer hektárból mindössze ezer hektárnyi marad a nemzeti park kezelésében, itt kellene megőrizni a többi közt őshonos magyar állatállományokat, ami a képviselő szerint lehetetlen.

2015 03 18 082812

Forrás: greenfo; Kép: greenfo;