forrás: MTI

Rengeteg áldozat Párizsban – valamennyi támadó is halott

Két öngyilkos merényletet követtek el, valamint egy pokolgépet robbantottak a Stade de France közelében. További hat helyszínen voltak lövöldözések. Egy koncertteremnél túszokat ejtettek. A rendőrség megrohamozta a termet, és megölte a túszejtőket. Csak ott mintegy száz halálos áldozata volt a terrortámadásnak.

Párizs, 2015. november 13. Mentõk dolgoznak az áldozatok holttestei mellett egy párizsi étteremnél történt lövöldözés helyszínén 2015. november 13-án este. Legalább három helyen zajlott le lövöldözés ezen a napon este Párizs belsõ kerületeiben, az incidenseknek halálos áldozatai is vannak és több sebesültje. (MTI/AP/Thibault Camus)
Párizs, 2015. november 13.
Mentõk dolgoznak az áldozatok holttestei mellett egy párizsi étteremnél történt lövöldözés helyszínén 2015. november 13-án este. Legalább három helyen zajlott le lövöldözés ezen a napon este Párizs belsõ kerületeiben, az incidenseknek halálos áldozatai is vannak és több sebesültje. (MTI/AP/Thibault Camus)

Tóbszörös terrortámadás Párizsban péntek éjjel! Rengeteg a halott!1

Párizs, 2015. november 13. Mentõalakulatok tagjai az áldozatok letakart holttestei mellett egy párizsi étteremnél történt lövöldözés helyszínén 2015. november 13-án este. Francia hírforrások szerint eddig negyven halottja van a késõ este kezdõdött párizsi fegyveres támadásoknak és mintegy száz embert ejtettek túszul a francia fõváros Bataclan koncerttermében. A Franciaország-Németország barátságos labdarúgó-mérkõzés helyszínérõl, a párizsi Stade de France Stadion közelébõl három robbanást jelentettek. (MTI/AP/Thibault Camus)
Párizs, 2015. november 13.
Mentõalakulatok tagjai az áldozatok letakart holttestei mellett egy párizsi étteremnél történt lövöldözés helyszínén 2015. november 13-án este. Francia hírforrások szerint eddig negyven halottja van a késõ este kezdõdött párizsi fegyveres támadásoknak és mintegy száz embert ejtettek túszul a francia fõváros Bataclan koncerttermében. A Franciaország-Németország barátságos labdarúgó-mérkõzés helyszínérõl, a párizsi Stade de France Stadion közelébõl három robbanást jelentettek. (MTI/AP/Thibault Camus)

Tóbszörös terrortámadás Párizsban péntek éjjel! Rengeteg a halott!3

A kora reggeli beszámolók szerint legalább 120 áldozata (a korábbi hírek még 140 áldozatról szóltak) és 80 súlyos sérültje van az éjszakai merényletsorozatnak Párizsban. A támadók hat helyen csaptak le: a nemzeti stadionban, ahol éppen a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés zajlott, a Bataclan rendezvényteremben, ahol rockkoncertet tartottak, továbbá a Voltaire körúton, a Charonne körúton, az Alibert utcában és a Fontaine au Roi utcában éttermek vagy bárok szomszédságában.

Ügyészség: nyolc elkövető halt meg

Nyolc terrorista halt meg a pénteki párizsi terrortámadások után, közülük heten felrobbantották magukat – közölte a francia ügyészség szombat késő hajnalban. Agnes Thibault-Lecuivre, a hatóság szóvivője az AP amerikai hírügynökségnek elmondta, hogy a nyolcadik terroristát a biztonsági erők lőtték le, amikor megrohanták a Bataclan koncerttermet. Hozzátette: elképzelhető, hogy további terroristák vannak szökésben.

Párizsi főügyész: több szálon indult vizsgálat

A belbiztonsági, a terrorellenes és a bűnügyi hatóságok is vizsgálatot indítottak a párizsi terrortámadások ügyében – jelentette be a francia főváros főügyésze, Francois Molins szombat hajnalban. Leszögezte, hogy csak a vizsgálatok végén derül ki pontosan, mi is történt a támadások helyszínén.

Rendőrfőnök: valamennyi támadó meghalt

A francia rendőrség feltételezése szerint a pénteki párizsi lövöldözések és robbantások valamennyi elkövetője meghalt. Michel Cadot, a párizsi rendőrség vezetője szombaton elmondta: annak ellenére, hogy úgy gondolják, a terroristák mind halottak, a hatóságok keresik a több mint 120 ember halálát követelő merénylethullám esetleges további közreműködőit.

Pokolgépet hatástalanítottak a nemzeti stadionnál 

Meg nem erősített értesülések szerint gázpalackokból összeállított, nagy erejű pokolgépet hatástalanítottak tűzszerészek a francia nemzeti stadion (Stade de France) mellett – jelentette a France-Info rádió szombatra virradóra.

A tűzszerészek jelenleg is dolgoznak, átfésülik a francia főváros északi részén lévő stadiont és környékét, ahol pénteken késő este két öngyilkos merényletet követtek el, valamint egy pokolgépet is robbantottak terroristák a francia-német barátságos labdarúgó mérkőzés ideje alatt. Az ottani robbantások különböző közlések szerint 3-6 halálos áldozatot követeltek.

Megrohamozták a túszejtőket

Befejeződött a rendőrségi támadás a párizsi Bataclan koncertteremnél, két merénylőt megöltek – jelentette a BMF televízió szombaton hajnali egy órakor. Egy rendőrtiszt vérfürdőként jellemezte a koncertteremben történteket, hozzátéve, hogy a támadók robbanóanyagokat rögzítettek a túszokra.

Rendőrségi források szerint eléri a százat a párizsi koncertteremnél elkövetett terrortámadás halálos áldozatainak száma, és félő hogy az áldozatok száma még nőni fog.

Öngyilkos merénylők robbantottak a stadionnál

Két öngyilkos merényletet követtek el, valamint egy pokolgépet robbantottak a terroristák péntek este a párizsi nemzeti stadion mellett, amelyben a francia és a német labdarúgó-válogatott játszott – közölte egy francia rendőri vezető a Stade de France közelében korábban történt robbanásokról.

Gregory Goupil elmondta, hogy legalább hárman meghaltak a robbantásokban, amelyek közül kettőt a bejáratoknál, egyet pedig egy McDonald’s étteremnél követtek el. Hozzátette: a merényleteket egy időben, összehangoltan követték el. Goupil más részletet nem árult el.

A BFMTV francia hírtelevízió szerint legalább hatvanra emelkedett a Párizsban péntek éjjel végrehajtott fegyveres támadások és robbantások halálos áldozatainak száma.

Rendkívüli állapotot hirdetettek Franciaországban

Egész Franciaország területére rendkívüli állapotot hirdetett Francois Hollande francia elnök, és bejelentette a határok lezárását a pénteken késő este Párizsban történt terrorcselekmények miatt, amelyek éjfélig legalább 60 halálos áldozatot követeltek.

Hollande példátlannak nevezte a Párizst ért terrortámadásokat, és közölte, hogy a francia főváros körül mozgósítják a katonaságot.  Az elnök azt is elmondta, hogy a biztonsági erők megrohamozták a támadások egyik helyszínét.
„Példátlan kiterjedésű terrortámadások zajlanak Párizs területén. A halottak száma több tucat (…) ez borzalom” – fogalmazott az államfő, mielőtt bejelentette a kormány válságtanácskozásán meghozott rendkívüli lépéseket.

A lakosságot arra kérték, ne menjen ki az utcára 

A párizsi polgármesteri hivatal a Twitteren keresztül felszólította a város lakosságát, hogy maradjon otthon, ne menjen ki az utcákra, és figyelje a hatóságok utasításait.

A rendőrség lezárta a belvárosban a Bataclan koncertterem környékét, ahol merénylők túszokat ejtettek. A bent rekedt emberek számáról egymásnak ellentmondó adatok vannak. Egyes források hatvanról, mások százról szólnak – jelentette a spanyol hírügynökség tudósítója a helyszínről.

„Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak” – szemtanúk a párizsi merényletekről

Mindenfelé heverő testekről, vérről és halottakról számoltak be a péntek éjjeli terrortámadások szemtanúi a Le Monde francia napilap internetes oldalának szombat hajnali tudósítása szerint.

Egy kisírt szemű nő a Le Petit Cambodge étterem közelében azt mondta, hogy egy barátjával robogóval érkezett a helyszínre, ahol emberek feküdtek a földön, és azt hitte, autóbaleset történt, és egy kocsi rohant bele az étterembe.

 

„Nem értettem, mi történik. Mindenfelé emberek hevertek” – magyarázta a szemtanú, aki szerint mintegy negyvenen lehettek a földön, és legfeljebb négy-öt ember állt az utcán. Elmondta ugyanakkor, hogy nem látott vért, a tűzoltók pedig nagyon gyorsan megérkeztek, és minden megdöbbentően nyugodtnak tűnt.

„Világosan hallottam, mit mondtak a túszoknak. Ez Hollande bűne, az elnökötök bűne, nem kellene beavatkoznia Szíriában. De említették Irakot is” – mondta el a 35 éves Pierre Janaszak szemtanú a francia hírügynökségnek.

Egy másik szemtanú három sorozatlövésről számolt be, és mint mondta, az első nagyon-nagyon hosszú volt.

A Bataclan klubból egy újságíró beszámolóját ismerteti a lap, aki azt mondta, hogy 21.45 körül két-három fegyveres rontott be a létesítménybe, és vaktában kezdtek lövöldözni az emberekre, az egyikük egy kalasnyikovval. Az Eagles of Death Metal koncertjére körülbelül ezren érkeztek a szórakozóhelyre.

„Legalább 10-15 percig tartott. Újratöltöttek. Nem kellett sietniük. Háromszor-négyszer is újratöltöttek” – mondta el a szemtanú, aki beszámolt arról is, hogy a színpad mögötti vészkijáraton tudott kimenekülni, az utcára érve pedig azt látta, hogy rengeteg vérző, meglőtt ember van már kint.

„Amikor lőni kezdtek, mindenki a földre vetette magát, és egymáson kezdtek átmászni az emberek” – mesélte egy másik szemtanú, aki határozottan három támadóról számolt be, akik találomra lőttek a bent lévő emberekre.

„Gépfegyvereket láttam. Testeken kellett átlépkednem. Vér volt mindenütt, az utcán pedig halottak” – mondta a Le Monde-nak az egyik túlélő. A lap arról adott hírt, hogy a Bataclanban hajnali egykor ért véget a túszejtés, és a rendőrség az összes környező vendéglátóhelyet kiüríttette. Párizs polgármestere, Anne Hidalgo a helyszínen segíti a mentés megszervezését.

K__AP20151114050
Párizs, 2015. november 14. Mentőalakulatok tagjai menekítik ki a sebesülteket a párizsi Bataclan koncertteremből 2015. november 13-án. A francia fővárosban késő este összehangoltan több merényletet követtek el. A lövöldözésekben és robbanásokban legalább 140 ember meghalt, sokan megsebesültek. Francois Hollande francia elnök egész Franciaország területére rendkívüli állapotot hirdetett és bejelentette a határok lezárását. (MTI/AP/Thibault Camus)

 

A Le Monde újságírója személyesen látta a lövöldözést La Belle Equipe kávézónál. Arról számolt be, hogy egy érkező autóból szállt ki a merénylő, majd nyitott tüzet a helyre egy nagy kaliberű fegyverből.

„Robbanásokat hallottam. Odamentem az ablakhoz. Láttam, ahogy egy férfi kiszáll, és több sorozatot lead a kávézóra. Kiabálást halottam. Majd a férfi visszaszállt az autóba és elhajtott” – mesélte a környék egyik lakója.

Rendőrségi forrásokra hivatkozva a lap azt írta: a Stade de France közelében egy gyorsétteremben és egy sörözőben robbant bomba, a meccs viszont folytatódott, a végén pedig három kapun terelték ki a nézőket, a negyediktől viszont futva jöttek vissza azok, akik arra indultak.

A portál újságírója arról számolt be, hogy kint a készenléti rendőrség emberei terelték a tömegközlekedés felé az embereket, viszont egy ideig a helyi vasút sem járt, mert gyanús csomagot találtak az állomáson. A lap emellett azt tudatta, hogy a hatóságok a belvárosban nyolc metróállomást zártak le.

Rövid és éles robbanást hallottak a francia-német válogatott labdarúgó-mérkőzés szurkolói 

A nézők nem estek pánikba, de a meccs lefújása után több száz rajongó özönlött a pályára, hogy biztonságos helyet keressen. „Biztonságosabbnak éreztük a pálya közepén, mert nem volt világos, hogy mi történhet odakint” – magyarázta egy szurkoló a hírügynökségi jelentések szerint. Egy másik azt mondta: hallották a két nagy durranást, de eleinte azt hitték, petárdáznak a stadionon kívül.

Egy fiatal szurkoló arról számolt be, hogy amikor elhagyták a stadiont rendőrségi szirénákat hallottak és futva hömpölygő tömeget láttak.

„Vonatra tudtunk szállni, de a Gare de Nord-nál (Északi pályaudvar) a rendőrőrök azzal vártak, hogy el kell hagyni a környéket, és azóta itt vagyunk az utcán. Nem tudom, hogyan jutunk haza” – mondta a fiatalember

 

FOTÓK a párizsi merényletek helyszíneiről!

 

Több merényletet követtek el összehangoltan Párizsban péntek este, a lövöldözésekben és robbanásokban több tucat – egyes hírek szerint 60 – ember meghalt, sokan megsebesültek, egy koncertteremben pedig száz embert túszul ejtettek a merénylők.

 

K__AP20151113108-1024x664 K__AP20151113110-1024x714 K__AP20151113111-1024x682 K__AP20151113112-1024x682 K__AP20151113113-1024x696 K__AP20151113114-1024x662 K_EPA20151113128-1024x681 K_EPA20151113132-1024x697 K_EPA20151113133-1024x692

Terrortámadások Párizsban – Nemzetközi reakciók

A világ vezető politikusai elítélték a merényleteket, és megrendülésüknek adtak hangot a történtek miatt, illetve felajánlották segítségüket Franciaországnak.

Biztonsági Tanács: „barbár, gyáva terroristatámadás” 

„Barbár és gyáva terrortámadásnak” minősítette a péntek esti párizsi merényletsorozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsa. A testület annak szükségességét hangsúlyozta állásfoglalásában, hogy a terrorista akciók elkövetőit bíróság elé kell állítani.

Megdöbbenésüknek adtak hangot a brüsszeli szervezetek vezetői 

Megdöbbenésüknek adtak hangot a péntek éjszaka történt párizsi terrortámadások miatt az Európai Unió és a NATO vezető politikusai szombat hajnalban.

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke angolul és franciául is közzétette reagálását az egyik népszerű közösségi oldalon. Azt írta: megdöbbenéssel követi az eseményeket. A politikus teljes szolidaritásáról és együttérzéséről biztosította a franciákat és a francia hatóságokat.

Hasonlóan reagált Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki mély megdöbbenésének adott hangot, és szintén teljes szolidaritásáról biztosította Franciaország népét. Juncker rövid közleményt is kiadott még az éjjel, amelyben a Francois Hollande francia elnöknek küldött üzenetét ismertette.

„Megráz és felháborít, hogy Franciaországra ebben a pillanatban a leggyűlöletesebb terrorizmus csapott le” – írja Juncker, aki egyúttal tudatta: bízik abban, hogy a francia hatóságok és a francia nép közösen képes lesz megbirkózni ezzel az újabb megpróbáltatással.  „Ma minden gondolatom és részvétem Franciaországé és a franciáké” – zárta levelét az Európai Bizottság elnöke.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára szörnyűségnek nevezte az eseményeket.  „Franciaország mellett állunk. A terrorizmus soha nem győzi le a demokráciát” – nyomatékosította a norvég politikus.

Martin Scuhlz, az Európai Parlament (EP) elnöke tudatta: szörnyű hírek érkeznek Párizsból. Az áldozatok családjait együttérzéséről, a hatóságokat pedig támogatásáról biztosította rövid üzenetében a német politikus.

Az EP frakcióvezetői közül is többen megszólaltak a történtek miatt. Manfred Weber, a legnagyobb, néppárti képviselőcsoport német elnöke azt írta: mindannyian franciák vagyunk, Európa szorosan összetart.

Mély megdöbbenésének adott hangot a szociáldemokraták frakcióvezetője, az olasz Gianni Pittella is, aki szintén a franciák melletti kiállást hangsúlyozta.

Syed Kamall, a harmadik legnagyobb képviselőcsoport, az európai konzervatívok és reformerek vezetője vérlázítónak nevezte a történteket, valamint együttérzéséről biztosította az áldozatokat, hozzátartozóikat és a mentőalakulatok bátor tagjait.

Guy Verhofstadt, a liberálisok első embere minden párizsi számára részvétét fejezte ki, és mint írta: megdöbbentette a terrorcselekmény.  „Európa ma éjjel nem lesz képes nyugovóra térni” – húzta alá Verhofstadt.

Rövid üzenetében a radikális baloldal frakcióvezetője, a német Gabi Zimmer is megdöbbenését fejezte ki, és teljes szolidaritásáról biztosította a franciákat.

A zöldek társelnöke, a szintén német Rebecca Harms az eseményeket röviden összefoglalva azt írta: micsoda szörnyűség; ami történt, „hihetetlen”.

Marine Le Pen, a francia szélsőjobboldali Nemzeti Front vezetője azt írta: szörnyűség, ami történt, és amíg helyre nem áll a rend, pártja felfüggeszt minden kampánytevékenységet.

Putyin együttérzéséről biztosította a francia elnököt

Vlagyimir Putyin mély együttérzéséről biztosította Francois Hollande francia államfőt „a Párizsban történt borzalmas merényletsorozat” miatt – közölte szombatra virradó éjjel az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov. „Oroszországban határozottan elítélik ezeket az embertelen gyilkosságokat, és készek minden segítséget megadni” az elkövetők felkutatásához – hangsúlyozta Peszkov.

Maria Szaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője „rettenetes eseményeknek” nevezte a Párizsban történteket. Oroszország osztozik Franciaország fájdalmában, és lélekben együtt van az áldozatokkal és hozzátartozóikkal – tette hozzá a külügyi szóvivő az orosz hírügynökségek szerint.

Ban Ki Mun a túszok elengedését követelte

Az ENSZ főtitkára nyilatkozatban ítélte el a párizsi „aljas terrorista támadásokat”, és követelte, hogy „azonnal engedjék szabadon a több tucat embert, akit a jelentések szerint túszul ejtettek a Bataclan koncertteremben”.

Merkel mély megrendülését fejezte ki a terrortámadások miatt 

Mély megrendülését fejezte ki Angela Merkel német kancellár szombat hajnalban a Párizsban előző este végrehajtott támadások miatt.  A kancellár Berlinben nyilatkozva egyértelmű terrorakcióknak nevezte a több helyszínen elkövetett merényleteket.

Merkel hangoztatta, hogy gondolatai ezekben az órákban az áldozatoknál, a hozzátartozóknál és a Párizsban tartózkodó valamennyi embernél járnak.  Berlinben bejelentették azt is, hogy a német kormány közvetlen kapcsolatba lépett a francia kabinettel.

Cameron segítséget ajánlott a francia kormánynak

Felajánlotta Nagy-Britannia segítségét a francia kormánynak péntek éjjel a brit miniszterelnök. David Cameron a Twitter üzenőportálon és személyes Facebook-oldalán egyaránt közzétett rövid nyilatkozatában megdöbbenésének adott kifejezést a párizsi terrortámadások miatt, és közölte, hogy Nagy-Britannia minden tőle telhető segítséget megad Franciaországnak.

Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház legfőbb vallási méltósága Twitter-üzenetében mélységes tragédiának, kétségbeejtő hírnek nevezte a merényleteket.  „Együtt sírunk az érintettekkel” – tette hozzá az egyházi vezető. A brit külügyminisztérium sürgősséggel vizsgálatot kezdett annak kiderítésére, hogy az áldozatok, illetve a támadók által ejtett túszok között vannak-e brit állampolgárok.

Obama: Párizsban az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek támadást

Párizsban nemcsak Franciaország és a franciák, hanem az emberiség és az egyetemes értékek ellen intéztek terrortámadást – jelentette ki péntek este a Fehér Házban Barack Obama amerikai elnök. Obama leszögezte, hogy az Egyesült Államok minden segítséget megad legrégebbi szövetségesének, Franciaországnak a terrorizmus elleni harcban, és mindent megtesz az elkövetők felelősségre vonásáért.

Az amerikai elnök elmondta, hogy még nem beszélt francia partnerével, Francois Hollande-dal, akit most leköt a válsághelyzet kezelése, és akivel a nap folyamán korábban a küszöbönálló párizsi klímacsúcsról folytatott telefonon eszmecserét. Közölte ugyanakkor, hogy az amerikai hatóságok szoros kapcsolatban állnak a francia biztonsági szervekkel.

Barack Obama nem bocsátkozott találgatásokba a támadók kilétét illetően. Az elnök együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak.

New York rendőrségét készültségbe helyezték az összehangolt párizsi terrortámadások nyomán.