Újabb útvonalakat keresnek a bevándorlók: a brit kormány komolyan aggódik, hogy egyre több migránst fognak el a La Manche csatornánál, és Marokkóból is napról napra többen indulnak Európa felé. Idén több mint százezer illegális bevándorló érte el az Európai Uniót.
Mára a legnagyobb befogadóország Spanyolország lett – hangzott el az M1 Híradójában.
Az egyik legterheltebb útvonal idén a spanyolországi volt. 2018-ban csaknem 63 ezer bevándorló érte el a spanyol partokat, ez több mint 120 százalékos növekedést jelent a tavalyihoz képest – erről Orbán Viktor miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György beszélt. Az így Európába érkező migránsok Afrikából, többnyire Marokkóból, Guineából és Algériából indultak útnak, 80 százalékuk férfi.
Bakondi György összegezte az idei migrációs helyzetet, és rámutatott arra is, hogy míg Spanyolországba többen, addig Olaszországba a tavalyihoz képest kevesebben érkeztek, köszönhetően az olasz kormány szigorító intézkedéseinek. Ennek ellenére még így is több mint 23 ezer, főként Afrikából érkező migráns jutott be az unió területére.
A nyugat-balkáni útvonal is fő migrációs útvonalnak számít. Idén legalább 31 ezren érkeztek ezen az útvonalon, legalábbis ennyien regisztráltak Görögországban. A törökországi menekülttáborokban várakozó migránsok száma tovább nőtt. Ezekben a táborokban csaknem négymillióan tartózkodnak, többségük szír, afgán és iraki állampolgár.
A magyar határszakasz kerítéssel védett részén idén majdnem hatezren próbáltak átjutni.
Az ENSZ migrációs paktuma meghívólevél
A brit kormány aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az utóbbi időben egyre több illegális bevándorló próbál vízi úton átkelni a La Manche csatornán Franciaországból Nagy-Britanniába. A belügyi tárca közlése szerint csütörtök reggel a brit határőrök csaknem negyven illegális bevándorlót fogtak el.
Bakondi György belbiztonsági főtanácsadó szerint 2019-ben fokozottabb migrációs nyomásra lehet számítani az ideihez képest, köszönhetően az Európai Unió különböző döntéseinek, és az ENSZ nemrég elfogadott migrációs paktumának. Ezeket ugyanis újabb meghívólevélként értelmezhetik majd a bevándorlók.
Az ENSZ migrációs paktuma a szakértők szerint is számos kockázatot rejt magában. Deák Dániel, a Figyelő főmunkatársa szerint komoly biztonságpolitikai veszélyei is vannak az intézkedésnek. Mint mondta, az egész csomag előbb vagy utóbb kötelező erejű lesz. Amennyiben az Európai Unió államai vagy egyes államok kötelezővé tennék saját országukban, hogy befogadjanak migránsokat, akkor azzal nőne a terrorfenyegetettség, és tovább nőne a kiszolgáltatottság is – fogalmazott a szakértő.
Meghatározzák Európa jövőjét az európai parlamenti választások
Az M1-nek nyilatkozó történész szerint is beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha Európa nem tud kidolgozni egy jól működő rendszert a bevándorlás kezelésére.
Dezső Tamás történész úgy fogalmazott: az elkövetkező harminc évben minimum 500 millió fővel nő azoknak az országoknak és térségeknek lakossága, amelyek potenciális kibocsátók, holott a mostani lélekszámmal sem tudnak megbirkózni. A történész úgy fogalmazott, nem Európának kell lennie az egyetlennek, amely felveszi a harcot a túlnépesedéssel.
A magyar kormány álláspontja szerint éppen ezért a májusi európai parlamenti választások meghatározók lesznek Európa jövőjére nézve.
Bakondi György szerint bizakodásra adhat okot, hogy az elmúlt évek nemzeti választásai azt mutatják: jelentősen megváltozott az európai emberek véleménye a bevándorlásról, ez pedig várhatóan hatással lesz az Európai Parlament összetételére is.
forrás: M1