Miközben az egyes országok a maguk módján próbálják csökkenteni az új típusú koronavírus-fertőzéseket, az Egészségügyi Világszervezet felszólította a kormányokat: még több tesztet folytassanak le.

„Különösen aggasztó az új típusú koronavírus-fertőzések terjedése az alacsonyabb jövedelmű országokban” – közölte a WHO és felszólította az államokat, hogy fokozzák a tesztelést.

Ez azonban még a gazdag országokban sem megoldott. Míg az Egyesült Államokban helyenként már autóval is be lehet hajtani tesztállomásokra, addig Nagy-Britanniában továbbra is csak a kórházakban és a veszélyben lévőnek tartott emberektől vesznek csak mintát.

Miért akar még több tesztelést a WHO?

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a szegényebb országokban a HIV-fertőzések és az alultápláltság komplikálhatja a helyzetet.

Mindenkinek szólt azonban Tedros Adhanom Ghebreyesus WHO-vezérigazgató felhívása:

„Tesztelni, tesztelni, tesztelni. Minden egyes gyanús esetet”.

Az ENSZ egészségügyi szervezetének főnöke szerint így jobban nyomon követhető a fertőzés. Ha valakinél pozitív a teszt, teszteljék azokat is, akikkel kapcsolatba került – mondta és hozzátette: a WHO 1,5 millió teszteszközt küldött ki 120 országba.

Ghebreyesus a modern idők meghatározó egészségügyi válságának nevezte a világjárványt és hangsúlyozta: immár több a fertőzés és haláleset a világon Kínán kívül, pedig ott tűnt fel decemberben az új típusú koronavírus.

„Gyorsan hoztak döntéseket a társadalmi távolságtartásról, például a tömegrendezvények tilalmáról és az iskolabezárásokról. Viszont nem láttunk eléggé aktív fellépést a tesztelés, elszigetelés és a kontaktok lekövetése terén, pedig ez a COVID-19 elleni fellépés gerince”

– hangsúlyozta.

Még a fejlett világban sem egyszerű

De hogyan is néz ki a gyakorlatban a tesztelés? A Politico hírportál arról írt, hogy az Egyesült Államokban például nincs elég gyapotvégű tesztpálcika és más eszköz.

Ez az, ami fékezheti a Trump-kormányzat tervét, hogy 2000 egyenként legalább napi 2000 személy mintáit levevő tesztállomást nyisson a hét végéig országszerte.

A fellépés részeként az amerikai hatóságok elrendelték, hogy a mintákat ezentúl nem kell hitelesíttetni az Amerikai Járványügyi Hivatalnál (CDC), így gyorsabban lehet eredményhez jutni és nyomon követni a fertőzések gócpontjait.

Trump elnök és más illetékesek azt ígérték, hogy a következő hetekben több millió amerikainál folytatják le a vizsgálatot.

A mintákat vevő dolgozókat is védeni kell

Mindeközben azonban a kulisszák mögött úgy tűnik, hogy a kereskedelmi laboroknak ellátási gondjaik vannak.

Erre utalt egy forrás szerint Brett Giroir, egészségügyi államtitkár, aki vasárnap a kereskedelmi laborok, kórházak és az egyes államok egészségügyi minisztériumainak képviselőivel tárgyalva azt mondta: „fennakadások lehetnek” és ezt erősítették meg szakemberek, például Carmela Coyle, a Kaliforniai Kórházszövetség elnöke.

Kevés lehet tehát a tesztpálcika, amivel az emberek nyálából mintát vesznek és a műanyag pipetta, amivel a laborokban egyik edényből a másikba helyezik a folyadékot. A laborok dolgozói szerint a védőöltözet-ellátás is problémás – pedig csak ilyen öltözetben lehet biztonságosan mintákat venni.

Akadozik a koronavírusteszt-oldal

Közben az internetre nehezedő várható terhelés jeleként kudarcot vallott az a koronavírusteszt időpont-kérő weboldal, amit a Trump-kormányzat a múlt héten beharangozott.

A Google tudományos osztálya, a Vertily által létrehozott és először két kaliforniai megyében beindított oldal egyrészt azt közölte a tünetekkel rendelkező emberekkel: nem jogosultak a tesztre. Másrészt, a szükséges Google-regisztráció vagy belépés után néhány órával már nem tudott időpontot ajánlani a tesztre jogosult polgároknak.

Mindeközben nagy figyelem irányul a Google-ra, amiért a cég egészségügyi adatokat próbál megszerezni és elemezni.

Amerikai szenátorok vizsgálják például azt az üzletet, amelyben Amerika második legnagyobb kórházi hálózata, az Ascension több millió betegadathoz adott hozzáférést a technológiai cégnek az érintettek tudta és hozzájárulása nélkül.

infostart, Hirmagazin.eu

ElőzőPozitív a fogadtatása a tantermen kívüli, digitális munkarendnek
KövetkezőHatástalan gyógymódok terjednek a közösségi oldalon – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza