13.2 C
Budapest
2024. április. 20. szombat
HomeÉletmódEgészség - betegségTöbb természetes gyógymód, több betegségre

Több természetes gyógymód, több betegségre

Cikkünk segít Önnek eligazodni a természetes gyógymódok, a betegségmegelőzés, a vitaminok világában. Segít megismerni azokat a gyógynövényeket, házi praktikákat, melyek alkalmazásával sikerülhet gyógyszerfogyasztásunkat a feltétlenül szükséges mennyiségre csökkentenünk.

Az orvosi vízitorma: a természetes antibiotikuma

Az orvosi vízitorma (Nasturtium officinale) egy manapság is nagyon népszerű gyógy- és fűszernövény. Mivel egy egész Európában elterjedt gyógynövényről van szó, ezért hazánkban is megterem. Elsősorban vizes, nedves területeken találkozhatunk vele, mint például árterek, árokpartok, vízpartok, de vízbe kerülve is vígan eléldegél. A tiszta, lassan folyó, hideg vizeket kedveli és a gyönyörűséges levelei szőnyeglepelként borítják be a víz felületét. Nevelésével és gondozásával mi magunk is megpróbálkozhatunk. Ebben az esetben ültethetjük meszes talajba, de vízkultúrában is termeszthetjük. Mivel nagyon kedveli a vizet, így óvnunk kell a kiszáradástól és gyakran kell öntöznünk.

A gyógynövénynek üreges és szögletes szára, szárnyalt levelei és 5-10 mm széles fehér virágai vannak. A levelei fényesek, húsosak és zöld színűek, amelyek még télen is zöldek maradnak. A virágok hosszú fehér szirmokkal és sárga porzókkal rendelkeznek.

Európában a középkorban nagyon kedvelték a vízitormát, de nem csupán gyógynövényként használták, hanem téli zöldségnek is termesztették és a skorbut megelőzésére is használták, hiszen a növény sok-sok C-vitamint tartalmaz. Emellett mustárolajokban, értékes ásványi anyagokban – vas, jód –, illetve A- és D-vitaminban is rendkívül gazdag.

Az orvosi vízitorma antibiotikus, vizelethajtó, étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatásokkal is rendelkezik. A hólyag- és a hörghurut egyik természetes antibiotikumaként lehet használni.

A vízitormából különféle készítmények is készülnek, amelyek hatásosak a vérképzésben, csökkentik a vérnyomást, csillapítják a fájdalmat, elősegítik a sebgyógyulást, de még a gyomor működésére is pozitívan hatnak. Mindemellett vértisztító hatása is ismeretes. A jódhiány okozta pajzsmirigyzavarra is kiválóan alkalmazható, ezt a benne lévő ásványi anyagnak, vagyis a jódnak köszönheti.

A meseszép és illatos levendula

A levendula az egyik kedvenc gyógynövényem. Nyáron és ősszel öröm kint üldögélni a házam előtt, hiszen a rengeteg virág között ott virítanak az olyannyira kedvelt levenduláim, amelyek nemcsak üde színfoltjai az udvaromnak, de illatukkal is elkápráztatnak mindannyiszor, amikor a házból kilépek. A levendulát nagyon sokféle módon felhasználhatjuk és hasznosíthatjuk, így akinek van virágoskertje, mindenképpen gondoljon erre a szerény, de annál kedvesebb gyógynövényre.

A levendula az egyik kedvenc gyógynövényem. Nyáron és ősszel öröm kint üldögélni a házam előtt, hiszen a rengeteg virág között ott virítanak az olyannyira kedvelt levenduláim, amelyek nemcsak üde színfoltjai az udvaromnak, de illatukkal is elkápráztatnak mindannyiszor, amikor a házból kilépek. A levendulát nagyon sokféle módon felhasználhatjuk és hasznosíthatjuk, így akinek van virágoskertje, mindenképpen gondoljon erre a szerény, de annál kedvesebb gyógynövényre.

A levendula 35 felhasználási módja:

  1. A levendulából készíthetünk egy remek nyugtató teát. Párosíthatjuk más nyugtató növényekkel, például citromfűvel vagy kamillával.
  2. Levendulából illattasakot is készíthetünk, amelyet aztán a szekrénybe is berakhatunk, hiszen kiválóan illatosítja a ruhákat, de meg is ajándékozhatunk vele egy kedves szerettünket.
  3. Készíthetünk belőle házi illatgyertyát. Ehhez nem is kell más, mint viasz, szárított levendula és levendula-illóolaj.
  4. Segítségével a szoba levegőjét is megillatosíthatjuk, felfrissíthetjük. Egy spricnis üvegbe öntsön 2 dl vizet és 3-3 csepp levendula-, borsmenta- és teafa-illóolajat. Majd ebből az elegyből permetezzen a levegőbe.
  5. Ha nem tud aludni, vegyen egy nyugtató lábfürdőt. Öntsön egy lavórba 4-5 liter meleg vizet, cseppentsen bele 5-6 csepp levendulaolajat és áztassa ebben a lábait lefekvés előtt.
  6. Ha sok levendula nődögél a kertben, csináljon belőlük egy csodás levendulakoszorút, amely a bejárati ajtón vagy a kandallón kaphat helyet.
  7. Kutyuljon salátaöntetet levendula hozzáadásával. Keverjen össze 6 evőkanál olívaolajat, 2 evőkanál balzsamecetet, 1 evőkanál citromlevet, 1 gerezd zúzott fokhagymát, 2 evőkanál mézet, 1 teáskanál mustárt és egy maréknyi szárított levendulát. Keverje alaposan össze a hozzávalókat és ezzel el is készült a remek salátaöntet.
  8. Nyáron és ősszel tegyen a teraszra levendulacsokrokat, vagy a ház közelébe ültessen levendulát, mivel ez elriasztja a szúnyogokat.
  9. Préselt levendulával díszíthetünk ajándékkártyákat és csomagolópapírt, amellyel aztán a szeretteinket meg is lephetjük.
  10. A levendulaolajat bevethetjük masszázs során, hiszen csökkenti az ízületi és izomfájdalmakat.
  11. Szárítson meg egy nagy csokor levendulát, amelyet akasszon a bejárati ajtóra, hiszen nagyon szépen dekorálja azt. A vendégeknek pedig egyből ez csapja meg az orrát, amikor meglátogatnak bennünket.
  12. A levendulából ízletes süteményeket, pudingokat és desszerteket is készíthetünk.
  13. A levendulaolaj csillapítja a viszkető és száraz bőrt.
  14. A levendulavirág ételszínezékként is funkcionálhat.
  15. Levendulából finom házi szappant is gyárthat, amelyet szeretteinek is ajándékozhat.
  16. Ha megcsípett bennünket egy rovar, akkor a csípés helyét levendulaolajjal kell kenegetni, mert az megnyugtatja.
  17. Saláták ízesítésére használjon levendulaecetet. 2 csésze almaecethez adjon egy maréknyi levendulavirágot, hagyja állni 6 hétig, majd szűrje le.
  18. A levendulaolajos borogatás csillapítja a fejfájást.
  19. Készítsen levendulás fürdősót, amely egy fárasztó nap végén lenyugtat és oldja a bennünk lévő feszültséget. Egy csésze fürdősóval keverjen el félcsészényi szódabikarbónát és 20 csepp levendulaolajat. Keverje alaposan össze, majd tárolja egy zárható üvegben. Egy-két evőkanálnyit használjon belőle minden fürdés során.
  20. Ha levendulaolajat spriccel a párnájára, garantáltan nyugodt és pihentető lesz az éjszakai alvása.
  21. Élvezze ki a levendula aromaterápiás hatását. Ily módon nemcsak a szoba levegője, de Ön is felfrissül.
  22. Készítsen bőrradírt levendula hozzáadásával. Keverjen el egy csésze cukrot, fél csésze kókuszolajat, 2 evőkanál levendulavirágzatot és 15-20 csepp levendulaolajat. Majd ezzel az eleggyel dörzsölje le a testét, aztán alaposan zuhanyozzon le.
  23. Készítsen levendulavirágból limonádét, de a hagyományos limonádéhoz néhány csepp levendula-illóolajat – csak tiszta minőségűt – is keverhet.
  24. Ha születésnapi tortát készít, díszítse azt levendulavirággal
  25. Gyümölcslekvárokat tehet pikánsabbá, ha levendulavirágzatot is ad azokhoz.
  26. Készítsen álompárnát, amelyet levendulavirágokkal töltsön meg.
  27. Ha menstruációs görcsök gyötrik, keverjen el két evőkanálnyi mandulaolajban 5-6 csepp levendulaolajat és masszírozza ezzel az eleggyel a hasát.
  28. Készítsen levendulás potpourrit, amellyel a lakását illatosíthatja, de ajándékba is adhatja.
  29. A házi vaníliafagylalt finomabb lesz, ha fahéjat és morzsolt levendulát is adunk hozzá.
  30. Készítsen arcvizet levendulavízből vagy desztillált víz és levendula-illóolaj keverékéből.
  31. Készítsen levendulaolajat. Öntsön egy befőttesüvegbe olíva-, mandula- vagy kókuszolajat, adja hozzá a levendulát. Állítsa egy napos ablakba, majd 3-4 hét múlva szűrje azt le.
  32. A hígított levendulaolaj csökkenti a gyulladást és meggátolja az aknét okozó baktériumok elszaporodását.
  33. Készítsen házi dezodort szódabikarbóna és levendulaolaj felhasználásával.
  34. A szőnyegünket illatossá tehetjük, ha porszívózás előtt meghintjük egy eleggyel. Egy csésze szódabikarbónát keverjen el egy maréknyi levendulavirággal és 10 csepp levendula-illóolajjal. Hagyja rajta egy órán keresztül, majd porszívózza ki alaposan a szőnyeget.
  35. A levendulaszirupot nagyon egyszerű elkészíteni. Melegítsen meg egy csésze vizet, adjon hozzá egy csésze nyírfacukrot. Keverje folyamatosan, míg a cukor elolvad. Majd adjon hozzá 2 teáskanál vaníliakivonatot és két evőkanál levendulavirágzatot. Hagyja kihűlni, szűrje le és tárolja hűtőben. A szirupot elsősorban édességek, desszertek, sütemények készítésénél tudjuk felhasználni.

A vasterhelés veszélyei

Egyre több kutatás igazolja, hogy a szervezet magas vastartalma megnövelheti egyes szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Például azoknál az embereknél, akik rendszeresen vért adnak, csökkenhet ennek a betegségnek a kockázata. De azok a nők is néminemű védelmet élvezhetnek, akiknek még a havi ciklus jelen van az életükben.

Hogy mitől alakulhat ki a szervezetben úgynevezett vastúlterhelés? Ennek sok oka lehet. Például egyes májbetegségek miatt is előfordulhat, hogy a kelleténél több vas gyűlik fel a szervezetben. Amennyiben valakinek magas a szervezetében az LDL-szint és emellett sok vasat is tartalmaz a szervezete, akkor is nagyobb esélye van valamilyen szívbetegség kialakulására. Egy tanulmány kimutatta, hogy a vérben a vasnak minden egyszázalékos emelkedése négy százalékkal növeli meg a szívbetegség kialakulásának kockázatát.

Japán kutatók kimutatták, hogy vasterhelés magas endothel funkciót eredményez az emberi szervezetben. Az endothel egy endokrin, parakrin, autokrin szerv, amely többek között szerepet játszik az érfalban lejátszódó gyulladásos folyamatok és a véralvadás szabályozásában. Az endothel funkció befolyásolásával a vas hatással van a nitrogén-monoxid-termelésre, amely nem más, mint egy szabad gyök, amely nagyon rövid idő alatt lebomlik. Viszont a vasszint csökkenése ismét javítja az endothel funkciót. Márpedig ha a szervezetben sok vas halmozódik fel, ez szívkoszorúér-betegség kialakulásához is vezethet.

A hemokromatózis egy örökletes betegség, amely vastúlterhelődéssel jár együtt. Ilyenkor a vas felszaporodik a szervezetben, a fölösleges mennyiség pedig a különböző szervekben rakódik le, jelentősen károsítva azokat. Az oxidatív károsodás következtében gyulladás keletkezik a sejtekben, a szövetekben, és ez a daganatos betegségek kialakulásának kedvez.

Már csak azért is érdemes félévente, évente vérvételre, laboratóriumi vizsgálatra járni, mivel csak így lehet megállapítani, hogy van-e valakinek vasterhelése, vastöbblete. Azok az emberek is legyenek óvatosak, akik vasat is tartalmazó vitaminkészítményt fogyasztanak, és nem szenvednek vérszegénységben, ugyanis ez is okozhat vastöbbletet. Hiszen a vasat csak annak kell pótolni, aki vérszegény, de a termékeny szakaszban élő nőknek is ügyelniük kell a vasbevitelre.

Mivel a vasnak oxidatív roncsoló hatása ismeretes, így az antioxidánsok bevitelét kell megnövelni. A felhalmozódott vasat kelát formában kell eltávolítani. Ebben tud segítséget nyújtani a zöld tea. A kurkuma is hasznos ilyen szempontból, illetve a máriatövis is. Ez utóbbi a májnak nyújt hathatós védelmet a felhalmozódott vassal szemben.

Milyen lépések segíthetnek még a vasterhelés megelőzésében? Ha van a családban olyan személy, aki hemokromatózisban szenved, akkor érdemes rendszeresen vérvizsgálaton megjelenni, ahol célzottan és kiemelten figyelnek a vasterhelésre, pontosabban annak elkerülésére. Ha valaki nem szenved semmi olyan betegségben, ami indokolná a vaspótlást, akkor kerülje el az ilyen készítmények szedését. Korlátozza a vörös húsok fogyasztását, mert ezek sok vasat tartalmaznak. Kerülje a túlzásba vitt alkoholfogyasztást, hiszen a túl sok vas önmagában is fokozza a májrák és a májcirrózis kialakulásának a kockázatát, a vastöbblettel együtt ez akár végzetes is lehet.

Gyógyítás és élvezet: dióesszencia és diólikör

 

Zöld dióból készült diólikör

Imádnivaló a dió mindenféle változatban és minden mennyiségben. Ropogtatható nyersen, süteményekbe sütöm, salátákhoz adagolható, teát, esszenciát és likőrt készítenek belőle. A dióesszenciának nemcsak az íze nagyon finom, hanem számtalan egészségügyi problémát is orvosolhatunk a segítségével. De nézzük először is, hogy mire jó a diólevélből készített tea. Egyrészt az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, másrészt emésztési panaszokra is bátran alkalmazható, hiszen csökkenti a puffadást, székrekedés esetén is beválik és még étvágytalanság ellen is bevethetjük.

A diólevélfőzettel történő lemosás segít azoknak, akik lábizzadástól szenvednek. A főzettel a fejbőrünket is kenegethetjük, amennyiben a hajhullás keseríti meg a mindennapjainkat.

Az esszencia nagyszerűen tisztítja a vért, rendben tartja a májat, de a gyomorra is kedvező hatással van. Hasznos lehet az esszencia bélpangás és gyomorgyengeség esetén is. Hogyan és miből készítsük? Ezt az itókát zöld dióból kell elkészíteni, vagyis június hónapban szükséges leszednünk és felhasználnunk. Gyűjtsön össze 15-20 zöld diót, majd alaposan mossa meg azokat. Negyedelje fel a diókat, majd töltsön meg azokkal egy nagyobb befőttesüveget. Öntsön rá egy liter gabonapálinkát, fedje le az üveg tetejét, majd állítsa azt egy napos ablakba. Néhány hét elteltével szűrje le az üveg tartalmát. Naponta egy-két teáskanálnyit fogyasszon belőle.

A borongós őszi és téli estéken néha elkortyolgathatunk egy kis diólikőrt, de ajándékba és karácsonyra is készíthetünk belőle egy-két üveggel. Az itóka alapja a fent leírt dióesszencia. Ezt kell megízesíteni mindenféle finomsággal. Töltse az esszenciát egy nagyobb kancsóba. Forraljon fel 50 ml vizet, majd egy kicsit hűtse azt vissza. Adjon hozzá egy kikapargatott vaníliarudat, egy-két szegfűszeget, ugyanennyi csillagánizst, egy kisebb fahéjrudat, egy frissen facsart narancsot és annak lereszelt héját. Majd tegyen egy edénybe 200 ml vizet, öntsön bele 500 gramm cukrot és készítsen szirupot. Amikor ez is lehűlt, akkor a fűszeres vízzel egyetemben öntse a kancsóban lévő esszenciához. Amikor hideg a finom, fűszeres itóka, akkor töltse üvegekbe és tárolja hűtőszekrényben.

A tüdőgyulladás tünetei és kezelése

A tüdőgyulladás az egyik olyan fertőző betegség, amely veszélyt jelent az idősebb személyek számára. Ezeknek az embereknek ugyanis az immunrendszerük legyengül, így egy ártalmatlannak tűnő tüdőgyulladás is komoly következményekkel járhat. Persze nem csupán az idős embereknek szükséges komolyan venni, ha megfáztak vagy influenzásak, hanem mindenkinek, hiszen még egy fiatalabb szervezetet is legyengít és megvisel, ha „lábon hord ki” egy-egy betegséget.

A tüdőgyulladás vagy pneumonia során fellépő fertőzés a tüdőszöveteket és a kis léghólyagokat érinti. Egyes vírusfertőzések, a levegő szennyezettsége és még a dohányzás is jelentősen lecsökkentheti az immunrendszer védekezőképességét, így a légutakba bekerült kórokozók gyulladásos folyamatokat generálhatnak. A tüdőgyulladás több ok miatt is kialakulhat. Egyik oka, hogy kórokozók kerülnek be az emberi szervezetbe, ezek pedig a vérkeringéssel könnyedén el tudnak jutni a tüdőbe. A tüdőgyulladást kiválthatja az is, ha a légutakba olyan orr- és garatváladék kerül, amely fertőző mikroorganizmusokat tartalmaz. De a cseppfertőzés útján belélegzett baktériumok is okozhatják ezt a betegséget.

A tüdőgyulladás egy nagyon komoly betegség, amely kellemetlen tünetekkel járhat együtt. A leggyakoribb tünetek a következők: mellkasi fájdalom, nehézlégzés, láz, köhögés, amely köpetürítéssel jár együtt. A vizsgálatok során a szakorvos először sztetoszkóp segítségével meghallgatja a mellkast, majd a vizsgálatokat mellkasi röntgenfelvétel egészíti ki, amely megerősíti a tüdőgyulladás gyanúját. Speciális esetben a vért és a köpetet is megvizsgálják kórokozók után kutatva. Előfordulhat, hogy az alsó légutakból váladékmintát vesznek.

Tüdőgyulladás esetén a kezelést érdemes minél hamarabb elkezdeni a szövődmények kialakulásának és a betegség súlyosbodásának elkerülése érdekében. A tüdőgyulladást antibiotikumokkal szokták kezelni, amelynek milyenségéről minden esetben a szakorvos dönthet. Idősebb betegeket vagy súlyos állapotban lévő pácienseket gyakran utalnak kórházba, ha felmerül a tüdőgyulladás gyanúja. De akkor is kórházi kezelést igényel a beteg, ha más komoly betegségei vannak, amelyek lassíthatják a gyógyulás folyamatát. A kórházi kezelés lehetővé teszi, hogy folyamatosan nyomon kövessék a beteg állapotát, és egyéb terápiát alkalmazzanak a mihamarabbi felépülés érdekében. A terápia részeként alkalmazhatnak oxigénkezelést, illetve kórházi környezetben lehetőség van intravénás folyadékpótlásra is. A kórházban a nehézlégzés problémáját is orvosolni tudják, illetve szükség esetén gépi lélegeztetést is alkalmazni tudnak.

Forrás és képek: gyogyszernelkul

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem