Home Főhírek Külföld Több országot magával ránthat a meggyengült német gazdaság

Több országot magával ránthat a meggyengült német gazdaság

A címlapi kép illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Adam Berry)

Nehéz éven van túl Németország. Az Európa motorjának is nevezett német ipar gyengélkedéséről szóltak a gazdasági hírek az elmúlt időszakban.

A berlini statisztikai hivatal becslése szerint 2018-ban mindössze 1,5 százalékkal bővülhetett az ország GDP-je. Ez jelentős, 1 százalékos lassulást jelent az egy évvel korábbi értékhez képest. Ráadásul novemberben nem növekedett, hanem 0,2 százalékkal csökkent a világ negyedik legnagyobb gazdaságának teljesítménye.

Az ipari termelés tavaly novemberben például 1,9 százalékkal esett az előző hónaphoz képest. Éves összehasonlításban pedig már 4,6 százalék volt a csökkenés, ez a 2008-as pénzügyi válság óta a legrosszabb érték.

Szinte minden ágazatot érintett a visszaesés Németországban

A visszaesés szinte minden ágazatot érintett Németországban. A feldolgozóipar például novemberben, az előző hónaphoz képest 1,8 százalékkal zsugorodott. „Németország egyelőre a recessziót elkerülte, de a tartós lassulás jelei mutatkoznak” – így értékelte az adatokat az elemző.

Negatívan hat az iparra, hogy

a lakossági fogyasztás sem alakult túl jól az elmúlt fél évben.

Azt lehet látni, hogy a lakosság egy kicsit visszahúzódóbb. Az állam is visszafogott a költekezés oldalán, 1,7 százalékos többlete volt a német költségvetésnek 2018-ban. A gyengébb belső kereslet is folyamatosan visszaveti a német gazdaság növekedését – nyilatkozta Németh Dávid, a K&H Bank Zrt. vezető elemzője az M1 Summa című magazinjában.

Az exportorientált német gazdaságot több tényező is hátráltatta. Tavaly szeptember óta a korábbi, könnyen kijátszható károsanyag-kibocsátási vizsgálati módszer helyett egy új, szigorúbb rendszer lépett életbe, ami hátrányosan érintette a nagy autóipari konszerneket.

Nem sok reformot hajtottak végre az elmúlt években

Emellett Kína lassulása is a német termékek iránti kereslet csökkenését eredményezte. Németh Dávid szerint problémát jelent az is, hogy

a német állam nem törekszik a gazdaság élénkítésére a saját eszközein keresztül.

Nagy probléma, hogy az elmúlt években nem túl sok reformot hajtottak végre Németországban. Az, hogy a költségvetés takarékoskodóvá válik, és nincsen infrastrukturális fejlesztés, hosszú távon negatívan hathat a gazdasági növekedésre – mondta az elemző.

Egyre inkább az látszódik, hogy akár hosszabb távon is jellemző lehet ez az alacsonyabb, 1,5 százalék körüli gazdasági növekedés Németországra – fűzte hozzá.

Ezeket az aggályokat erősíti az is, hogy a World Economic Forum 2017-es versenyképességi jelentésében például Németország infrastruktúrájának állapotát csak a 10. legjobbnak ítélte meg, 137 ország  összehasonlításában.

A 2008-as jelentésben még az első helyre sorolták a németeket. „Az elmúlt években az utak, a vasutak, a kikötők állapota folyamatosan romlott” – jegyezte meg Kiszelly Zoltán politológus.

„A német infrastruktúra nagyon elmaradott,

ez is nehezíti Németország gazdaságának a megújulását.

A legtöbb német mobilhálózat még a 3G frekvenciát használja, a belföldi roaming nem megoldott, nagyon satnya az üvegszálas internet ellátottsága is, 2 százalék, míg Spanyolországban 50” – húzta alá.

Komoly károkat okozna a Hard Brexit

A német gazdaság idei teljesítménye körül is sok a bizonytalanság – tette hozzá Deák Dániel. A Figyelő munkatársa szerint például a Hard Brexit nem csak Nagy-Britannia gazdaságát érintené hátrányosan, Németországnak is komoly károkat okozna.

„Hogyha a britekkel nem sikerül megállapodni, akkor

a német autóipar pillanatok alatt olyan komoly pofont kap,

ami a német GDP-adatokban is azonnal megmutatkozik. Ebből fakadóan, mind Merkelnek, mind Macronnak komoly tárgyalásokat kell folytatnia Theresa May-jel, és viszonylag könnyen, gyorsan ki kell alkudni valamilyen egyezséget” – nyilatkozta.

Deák Dániel hozzátette: egy német recesszió nagy valószínűséggel

magával rántja a francia, valamint az olasz gazdaságot is,

és a közép-európai országok ipari termelésére, továbbá szolgáltatásaira is kedvezőtlenül hathat.

Forrás: M1

ElőzőEgy rendőr agyonlőtte a társát – orosz ruletthez hasonló játékkal szórakoztak
KövetkezőTöbb ezren tüntettek a sárga mellényesek erőszakos fellépése ellen Párizsban
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás