7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
Home18+Több mint 8 ezer koponyát őriznek az egykori kivégzőhelyen: a Csoeng Ek...

Több mint 8 ezer koponyát őriznek az egykori kivégzőhelyen: a Csoeng Ek a kambodzsai népirtás emlékmúzeuma (18+)

A kambodzsai kommunisták egykori kivégzőhelye a Csoeng Ek, mely ma emlékmúzeumként működik.

csoeng-ek-kambodzsa-aldozatok

A kambodzsai főváros, Phnompen szomszédságában kegyetlen tragédia emlékét őrzi a föld. A kétmilliós város melletti Csoeng Ek a Vörös Khmer mozgalom áldozatainak kivégzőhelye és temetője volt az 1970-es évek végén.

Kambodzsa egykor francia gyarmat volt, hosszú harcok és tárgyalások után 1953-ban vált független állammá. A vietnámi háborúban eleinte a semlegességet választották, ám egy puccsot követő belső ellenállások kezelésére a Vietkongtól kapott segítség miatt az amerikai támadások kereszttüzébe került. A megszállás időszakát követően erősödhettek meg a polgárháborús hangok, a Pol Pot vezette kommunista Vörös Khmer mozgalom az egyensúlyát vesztett ország fővárosába nyomulhatott, önkényesen kikiáltva a Demokratikus Kambodzsát. Ezt a történelem egyik legvéresebb diktatúrája követte.

Csoeng Ek, a népirtás múzeuma

A Vörös Khmer mozgalom célja a tökéletes agrárkommunizmus megteremtése volt, melynek nevében minden értelmiségit és nem khmer nemzetiségűt, a nyugattal feltételezett kapcsolatban állót, azaz a rendszerre veszélyesnek ítélt egyéneket haláltáborokba hurcolták. Az embereket – a gyermekeket is beleértve – arra kényszerítették, öljék meg szüleiket, társaikat, bizonyítva a hatalomhoz való hűségüket. Az uralom valóságos népirtást végzett, egyes becslések szerint egymillió, mások szerint az ország harmada áldozattá válhatott. A rezsimet végül Vietnám űzte el a kisebbségeik kivégzése miatt, ám a hegyekbe visszavonulva még 1996-ig aktívan harcoltak a katonai megszállókkal, akik 1989-ben vonultak ki az országból.

A legfontosabb – és legérdekesebb hírek itt! Kattints és szólj hozzá, ha tetszik, osztd meg a legérdekesebb – és legizgalmasabb tartalmakat!

A vérengző diktátor fél évvel a halála előtt adott interjújában elmondta, úgy érzi, lelkiismerete tiszta, mindent a népért tett, csak a szükséges döntéseket hozta meg, a gyilkosságok végrehajtásáért pedig alacsonyabb beosztásúakat tett felelőssé. Bűneiért sosem vonták felelősségre, 1998-ban halt meg.

A szőrnyű képek itt!

Femina

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek