Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Több mint 300 évig rejtőzött a mélyben a „saját lábán” dokkba úszó...

Több mint 300 évig rejtőzött a mélyben a „saját lábán” dokkba úszó vitorlás

Tegnap volt ötvenkilenc éve, hogy 1961. április 24-én kora reggel, aki csak tehette a televízió elé ült Svédországban, hogy egy nem mindennapi esemény, az 1628-ban teljes felszerelésével a Balti-tenger hullámsírjába merült Vasa hadihajó kiemelésének lehessen a szemtanúja.

Ez volt az első és mindeddig egyetlen olyan alkalom, hogy egy fából épült hatalmas antik vitorlás kiemelését egyenesben közvetítette a televízió.

A király  minden idők legerősebb hadihajóját akarta megépíttetni

Az 1618-ban kitört, és a történelemkönyvekben többnyire katolikus-protestáns vallásháborúként ábrázolt első nagy összeurópai fegyveres konfliktust, a harmincéves háborút valójában a Francia Királyság és a Habsburg-dinasztia uralta Német-római Birodalom közti nagyhatalmi ellentét robbantotta ki.

Az 1618-ban kitört harmincéves háború az európai történelem első, az egész kontinensre kiterjedő fegyveres konfliktusa volt. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/JOSEF F. HEYDENDAHL

A kontinens feletti kizárólagos hegemónia megszerzéséért vívott háborúban

az egykori Európa csaknem összes állama részt vett.

Miután az átmenetileg győzelmet aratott Habsburg uralkodó, II. Ferdinánd 1629-ben erőszakos rekatolizációba kezdett, ismét felszította a háborúskodás parazsát.

II. Ferdinánd német-római császár, magyar és cseh király portréjaFORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/UNKNOW, FILE:KAISER FERDINAND II. 1614.JPG

II. Gusztáv Adolf, a luteránus Svédország hadvezérként is roppant tehetséges uralkodója, noha formálisan a protestánsok védelmezőjeként lépett fel,

de országa hadba lépésével a Balti-tenger feletti svéd hegemóniát akarta megteremteni,

mint a feltörekvő skandináv tengeri hatalom királya. Ehhez viszont meg kellett erősítenie a svéd királyi hadiflottát, hogy legyőzhesse a balti-tengeri hatalmi ambícióinak legfőbb ellenlábasát, Lengyelországot.

II. Gusztáv Adolf király svéd hegemóniára törekedett a Balti-tengeren. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/ALBRECHT ELBFAS

Ezért már 1625-ben elrendelte, hogy építsék meg minden idők legnagyobb tűzerejű vitorlását, aminek komoly szerepet szánt a lengyel flotta szétzúzásában.

 II. Gusztáv Adolf  belekontárkodik a hajóépítésbe

A svéd királyi dinasztia után a Vasa névre keresztelt hadihajó gerincét 1626-ban fektették le. A hatalmasra tervezett vitorlás megépítésén több száz munkás és mesterember dolgozott a király által fő hajóépítő-mesternek kinevezett dán Henrik Hybertsson irányítása alatt.

A király, aki kiváló hadvezér volt, de semmit sem értett a hajóépítéshez, sajnálatos módon személyesen is beleavatkozott a Vasa megépítésébe.

II. Gusztáv Adolf kiváló hadvezér volt, de semmit sem értett a hajóépítéshez. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS!ANTHONY VAN DYCK

1627-ben II. Gusztáv Adolf kémei azt jelentették az uralkodónak, hogy a lengyelek is hadihajók építésébe kezdtek, hogy megerősítsék a flottájukat.

A király ezért megparancsolta, hogy a Vasa az eredetileg eltervezettnél is legyen nagyobb.

Akkoriban még nem készültek lerajzolt tervek, a hajó szerkezetének részletei csak az építőmester fejébe léteztek, de Henrik Hybertsson  időközben meghalt, így az egyik kevésbé tapasztalt tanítványára maradt a munkálatok irányítása.

A Vasa gerincfektetése egykorú rézkarcon. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/BRENDEL MÁTYÁS

A király óhajának megfelelően, és az eredeti tervtől eltérve, hozzákezdtek egy további kazamata (ágyúfedélzet) megépítéséhez, hogy még több löveggel lehessen felszerelni a hajót, megnövelve ezzel a tűzerejét.

Csakhogy, az új fedélzet ráépítése miatt a Vasa súlypontja is megváltozott.

Ezt az új építésvezető több ballasztsúllyal akarta kiegyenlíteni. (Akkoriban nehéz köveket helyeztek el a hajógerinc felett, a hajótest kiegyensúlyozásához.) II. Gusztáv Adolf azonban nem csak több, hanem nagyobb kaliberű, és ezért nehezebb ágyúkat akart elhelyeztetni a Vasa fedélzetén, ami tovább rontotta a hajó stabilitását.

Végzetes széllökés az első próbaúton

Az 1628-ra elkészült Vasa korának egyik legnagyobb, és legerősebb hadihajója lett, amelyen összesen 64 löveget helyeztek el az ágyúállásokban. A király által elrendelt módosítások miatt viszont a hosszához és szélességéhez képest jóval magasabbra sikerült az eredetileg tervezetthez képest,  ezért feljebb került a súlypontja is. Amikor befejezték a Vasa megépítését, elvégezték a szokásos stabilitási próbát.

Az 1628-ban mélybe merült vitorlás tökéletes épségben maradt fenn. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

Akkoriban ez azt jelentette, hogy harminc tengerésznek a hajó kormányfél felőli (jobb) oldaláról, egyszerre és gyorsan át kellett szaladnia a tatabaloldalra.

A dokkban álló hajón elvégzett stabilitási próba során a Vasa erősen megdőlt,

de ezt a vitorlás kifutását türelmetlenül váró II. Gusztáv Adolffal senki sem merte közölni, ezért késznek nyilvánították a hadihajót.

Senki sem mert szólni II. Gusztáv Adolfnak a kétes eredményű stabilitási próbáról. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/UNKNOW,SV:USER:DEN FJÄTTRADE ANKAN

A teljesen felszerelt Vasa 1628. augusztus 10-én szedte fel a horgonyt és bontotta ki a vitorláit, hogy a stockholmi kikötőből kifusson az első, nyílt tengeri próbaútjára. A hajó tiszta derült időben futott ki, ám amikor megkerülte a kikötő közelében fekvő Gamla Stan déli csücskét, hirtelen feltámadt a szél.

Mivel nem számítottak erős hullámzásra, ezért a hadihajó lőréseit sem zárták le.

Amikor a Vasa éppen fordulóban volt erős oldalszél érte a hajótestet.

A Vasa főfedélzete. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

A vitorlás ettől olyan erősen megdőlt, hogy az alsó ágyúfedélzet nyitott lőrésein át becsapott a tengervíz.

A beömlő víztől a hajó mélyebbre merült, így az emeleti lőréseken át további nagymennyiségű víz árasztotta el a belső tereket. ( Mivel a király megparancsolta, hogy az eredeti elképzeléssel szemben nagyobb űrméretű ágyúkkal szereljék fel a Vasa-t, így a lőrések is szélesebbek lettek.)

A Vasa pusztulása maketten, a stockholmi Vasa Múzeum kiállításán. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/BRENDEL MÁTYÁS

A Vasa nem egészen másfél kilométert tette még csak meg a horgonyzóhelyétől,

amikor legénységestől és a teljes felszerelésével együtt a mélybe merült.

A hajó olyan gyorsan elsüllyedt, hogy a legénység tagjai közül ötven tengerészt is magával rántotta a hullámsírba.

A Vasa dúsan faragott tatépítményének vége, középen a király címerével. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

Több mint három évtizeddel a Vasa pusztulása után, 1664 és 1665 között az értékes bronzágyúk egy részét búvárharang segítségével kiemelték a 30 méteres mélységbe süllyedt vitorlásról, ezután a Vasa tragédiája és roncsa is a feledés homályába merült.

Még a kötélzete és a vitorlák is épségben fennmaradtak

Egy 20. századi svéd tengerkutató és történész, Anders Franzén rájött, hogy mivel a Balti-tenger erősen csökkentsós vizében nem él meg a hajóféreg, amely elpusztítja a vízbe merült faszerkezeteket,

a történelmi múltban a Balti-tengeren elsüllyedt faépítésű hajóknak sokkal jobb állapotban kell lenniük,

mint más, normál sótartalmú tengereken elsüllyedt hajóknak.

Jól látszanak a hajó méretei az oldalánál álló látogatókhoz viszonyítva. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

(A hajóféreg elnevezés megtévesztő, mert valójában nem féregről, hanem a faszerkezetekbe magukat tömegesen belefúró, erősen redukálódott teknővel rendelkező kagylókról van szó.)

A hajóféreg (Teredo sp.) valójában nem féreg, hanem kagyló. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/UNITED STATES GEOLOGICAL SURVEY

Franzén ezért elhatározta, hogy felkutatja a Vasa roncsát.

Levéltári források segítségével sikerült beazonosítania azt a körzetet, ahol a Vasa elsüllyedhetett.

Szívós kutatás után, egy véletlen momentumnak is köszönhetően 1956 augusztusában sikerült rábukkanni II. Gusztáv Adolf szerencsétlenül járt óriásvitorlására, 32 méteres mélységben.

A hadihajónak még a kötélzete is épségben túlélte a hullámsírban töltött évszázadokat. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

A légzőkészülékes búvárokkal elvégzett első felmérések azt mutatták,

hogy a teljes épségben fennmaradt hajó állapota még annál is sokkal jobb,

mint amire Anders Franzén számított. Nemcsak maga a hajótest, hanem még a kötélzet és a vitorlák is épségben megmaradtak.

Egy fából készült társasjáték a Vasa leletei közül. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CARVIN

De nem csak hajó, hanem a hajótestben talált közel 26 ezer tárgy is rendkívül értékes történelmi leletnek számított.

Még a kapitány egykori aranyból készült pecsétgyűrűjét is sikerült megtalálni a hajótest átkutatása során. Mivel a Vasa teljesen unikális roncsnak számított, a svéd kormány elhatározta a hajó kiemelését.

 Valódi időutazás a Vasa megtekintése

A Vasa kiemelése rendkívül bonyolult műszaki-technikai feladatnak bizonyult. Öt nehézbúvár egy évig tartó munkával hat alagutat ásott a hajógerinc alatti tengeraljzatba. A kiásott járatokon egy-egy acélsodronyt vezettek át, amelyeket a felszínen lehorgonyzott két nagyméretű pontonhoz rögzítettek.

Az egyik hajómentésben részt vett nehézbúvár felszerelése, a Vasa Múzeumban kiállítva. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/BRENDEL MÁTYÁS

Hosszas előkészületek után, 1959-ben sikerült megemelni a hajótestet. Ezután – tizenhat lépésben – mindig egy kicsivel feljebb emelték a roncsot, és sekélyebb vízbe vontatták a Vasa-t, ahol vízhatlanították a réseit,

és a kiemelés utolsó fázisához megerősítették a hajótestet.

A hosszadalmas előkészületek után, 1961. április 24-én kora reggel kezdtek hozzá a kiemelés utolsó fázisának végrehatásához.

A Vasa a tatfedélzet felől nézve. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CORVIN

A reggel fél nyolckor megkezdett műveletet egyenesben közvetítette a svéd televízió.

Reggel kilenc óra három perckor bukkant a felszín fölé a Vasa első darabja. Ekkor kezdtek hozzá az előzőleg már teljesen eltömített hajótestben lévő víz kiszivattyúzásához.

II. Károly Gusztáv a svéd királyi flotta zászlóshajójának szánta a Vasa-t. FORRÁS: THE ILLUSTRATION ART GALLERY WWW.ILLUSTRATIONARTGALLERY.COM/© LOOK AND LEARN MAGAZINE LTD/RALPH BRUCE

Ahogy folyamatosan szivattyúzták a vizet, egyre jobban kiemelkedett a kísérteties látványt nyújtó több mint háromszáz éves hajó. Ezután a Vasa-t a szárazdokkhoz vontatták, ahol az utolsó métereket a sok évszázados és a hullámsírból felhozott vitorlásnak önállóan kellett megtennie.

A Vasa orrfedélzeti része. FORRÁS: THE VASA MUSEUM/ANDY CORBIN

A Vasa ekkor vált roncsból ismét büszke hadihajóvá.

A szárazdokkba vontatott hajótest speciális technikákkal való konzerválása kereken tizenhét évet vett igénybe. A hajózástörténet eme világviszonylatban is egyedülálló relikviája 1990 óta a svéd fővárosban, Stockholmban, a Djurgården-félszigeten megnyitott múzeumban tekinthető meg.

ElőzőAdócsökkentésről döntött a magyar kormány, május 4-én tartják az érettségit – videó
KövetkezőÉrettségi nélkül jelentkezhetnek a diákok: itt vannak a feltételek
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás