Home Főhírek Külföld Több Germanwings-pilóta lemondta járatát

Több Germanwings-pilóta lemondta járatát

2015 03 25 074216
Forrás: MTI | 2015. 03. 25. 06:22:00

Hét Düsseldorfból induló járatot kellett törölnie a Germanwings légitársaságnak a keddi légi baleset után, mivel több pilóta bejelentette, hogy a katasztrófáról érkező hírek után nincs olyan lelki állapotban, hogy repülhessen.
Carsten Spohr, a Germanwings anyavállalatának, a Lufthansának az elnöke közölte, hogy megérti a pilótákat, nem szabad elfelejteni, hogy közülük sokan ismerték a lezuhant gép legénységét. „Ennél fontosabb, hogy pszichológiai segítséget nyújtsunk nekik, ha erre szükségük van. Mihamarabb visszatérünk a teljes repüléshez. Számomra azonban ez másodlagos fontosságú” – mondta este a légitársaság vezetője.

Carsten Spohr közölte, hogy „viszonylag gyorsan” rendelkezésre fognak állni az első információk a baleset lehetséges okairól, miután megvizsgálták a gép egyik fekete dobozát, amelyet kedd estére találtak meg a gép roncsaitól tíz kilométerre. A CNN hírtelevízió tudomása szerint a pilóták beszélgetését rögzítő berendezést találták meg, de hivatalosan ezt egyelőre nem erősítették meg.

Éjjel nem folyt kutatás a katasztrófa helyszínén, az időjárási körülmények ezt lehetetlenné tették, tíz rendőr azonban a becsapódás helyszínén őrködött. A kutatás várhatóan szerda reggel folytatódik.

A Barcelona-Düsseldorf útvonalon közlekedő Germanwings-járat Airbus A320-as típusú gépe fedélzetén 150 ember – 144 utas és 6 tagú személyzet – tartózkodott, amikor a repülő kedd délelőtt hegyoldalnak csapódott Franciaország déli részén az Alpokban. A szerencsétlenségnek valószínűleg nincs túlélője.

A gépen 144 utas tartózkodott, közülük 67 német és 45 spanyol állampolgár volt. Philip Hammond brit külügyminiszter közölte, hogy több brit utas is lehetett köztük. Tokió szerint valószínűleg két japán állampolgár is volt a fedélzeten, valamint két-két argentin és kolumbiai, továbbá török, holland és belga utasokról is hírt adtak hírügynökségek.

A gépen volt a németországi Haltern város gimnáziumának 16 tanulója és két tanár is, akik egy spanyol nyelvi kurzuson vettek részt Barcelona közelében. Kedd este a spanyol kisváros templomában diákok, szülők és helybéliek százai emlékeztek meg gyászmisén róluk.

Az áldozatok között van a düsseldorfi operaház két énekese, a 33 éves Maria Radner és az 54 éves Oleg Bryjak. Radner férjével és csecsemőjével együtt halt meg a katasztrófában. Mindkét művész Richard Wagner Siegfried operájában énekelt a barcelonai Gran Teatre del Liceu operaházban.

A francia hírügynökség szerdára virradóra felidézte, hogy 1953. szeptember elsején, éjfél előtt a keddi légi baleset helyszínének közelében lezuhant az Air France egyik gépe, amely Párizs és Saigon (a mai Ho Si Minh-város) között közlekedett. A katasztrófában 42-en haltak meg. A gép pilótája öt perccel a baleset előtt felvette a kapcsolatot az irányítótoronnyal, de nem jelentett hajtóműhibát, csupán arra kért engedélyt, hogy 13,5 ezer láb magasságból 11,5 ezer lábra ereszkedhessen. A gép 2800 méter magason sziklahasadéknak csapódott és meggyulladt, 200 méterrel a Mount Cemet hegyorma alatt.

Ez történhetett az Airbusszal – magyar pilóta a balesetről

150 halálos áldozata van a Germanwings repülőgép katasztrófájának, köztük sok gyerek és több csecsemő.
Döntően németek és spanyolok az áldozatok, az eddigi hírek szerint magyar nincs köztük. Barcelonából indult a gép, és Düsseldorfba tartott, de a Francia-Alpokban nekicsapódott a hegyeknek.

Kora esete kerültek fel az internetre az első fotók, azokon az látszik, hogy egészen apró darabokra tört szét a feltehetően hegyoldalnak csapódó repülőgép. A fotók alapján nagyon nehezen hihető, hogy lennének túlélői a katasztrófának. Ellentmondó hírek érkeztek, de úgy tűnik, hogy a baleset előtt nem jelentett vészhelyzetet pilóta. Egyszer csak süllyedni kezdett, és nekiment a hegyeknek. Egyelőre nem tudják, mi történt.

Pető György pilóta az M1 Híradójának elmondta, hogy az Airbus A320-as egy nagyon biztonságos gép, ilyen gépből 9 ezer repül a világban, s alig történt olyan eset, hogy ilyen gép leesett volna, s amikor le is zuhant, utána kiderült, hogy pilótahiba történt.

A pilóta szerint „egészen elképesztő és furcsa, hogy mi okozhatta ezt a tragédiát”. Pető György szerint a nagy kérdés, hogy volt-e vészjelzés. Ha nem volt vészjelzés, akkor feltehetően a pilóta már nem volt abban az állapotában, hogy tudjon kommunikálni.

Azokról a portálokról, amelyeken a gépek mozgását követni lehet, az derül ki, hogy a gép a lezuhanás pillanatáig adott jelet. Ezért
Pető György azt tartja valószínűnek, hogy a süllyedés idején a gép egyben volt, nem robbanás okozta a katasztrófát. Az viszont kérdés, a pilóták maguknál voltak-e.

Pető György úgy véli, hogy egyelőre a terrorcselekmény sem zárható ki.

Francia Alpok, 2015. március 24. Az Estrop hegy a légikatasztrófa helyszíne közelében 2015. március 24-én, miután a Germanwings német diszkont légitársaság Barcelonából Düsseldorfba tartó járata 144 utassal és 6 fős személyzettel a fedélzetén lezuhant a francia Alpokban. Az alpesi repülőkatasztrófának nincs túlélője. (MTI/AP/D!CI TV)

A gép több mint 58 ezer órát volt a levegőben, erről Háy György, egykori Malév pilóta, repülésbiztonsági szakértő, az M1 Híradónak nyilatkozva elmondta, ez soknak számít, de a biztonságot ez nem befolyásolja, ugyanis nagyon szigorú karbantartási rend van, amit ha betartanak, egyfolytában ugyanazt a biztonsági színvonalat tudja gép.

Háy György elmondta azt is, teljesen mindegy, hogy egy gép fapados járat, vagy sem, ugyanis a műszaki előírásokat repülőkre adják, és ezek betartása, főként Németországban nem felületes. Jó eséllyel a karbantartási előírásokat szigorúan betartottak és betartatták függetlenül attól, hogy fapados, vagy sem – mondta az egykori pilóta.

Exit mobile version
Megszakítás