Az elmúlt években tovább nőt és mostanra elérte a tízezret a foglalkoztatott rabok száma. Bútort gyártanak, kenyeret sütnek, vagy éppen mosodában segítenek.
Képzésekre jelentkezhetnek a börtönökben, így akár hiányszakmákat is kitanulhatnak. Cél, hogy minél többen dolgozzanak.
Úgynevezett jóvátételi munkát végeztek a Budapesti Fegyház és Börtön rabjai. Az épületükkel szemben lévő falról tüntették el a falfirkákat.
A fővárosban és az ország több pontján is gyakran végeznek önkéntes munkát a rabok. A fogvatartottaknak azonban kötelező is dolgozniuk a törvény szerint a büntetésük ideje alatt. Egy bútorgyártó üzem például kizárólag elítélteket alkalmaz.
Az elítéltek munkájukért fizetést is kapnak, amelyből levonják az őket érintő különböző kártérítéseket és az ellátásuk költségeit is. Több hiányszakmát is elsajátíthatnak a rabok, a börtönök falain belül ugyanis rendszeresek a szakképzések.
Magyarországon jelenleg több mint tízezer elítélt dolgozik.
A fogvatartottakat a legkülönbözőbb területeken foglalkoztatják. Dolgoznak mezőgazdaságban, ruhaiparban, mosodában és még a nyomdaiparban is. A cél az, hogy a büntetés-végrehajtás önfenntartó legyen, vagyis hogy a rabok megtermeljék és előállítsák mindazt, amire fogva tartásuk ideje alatt szükségük van. Szakemberek szerint a rendszer jó úton halad, így minden esély megvan arra, hogy ez megvalósuljon.
Forrás: MTI