Reagujem na článok o signáloch pri vystupovaní z trolejbusu, ktoré sa už nedávajú tlačidlom nad dverami. Dopravca v ňom vyzýval cestujúcich niektorých trolejbusových liniek, aby zbytočne nestláčali tlačidlo na zastavenie v prípade núdze.

 Podľa DPB je to chyba cestujúcich. V žiadnom prípade nie! Ovládacie prvky pre cestujúcich majú byť použiteľné, to znamená, že na prvý pohľad bez dlhého rozmýšľania má byť jasné, na čo tlačidlo slúži, bez doplňujúcich textových popisov. Okrem toho majú tlačidlá s rovnakou funkčnosťou v rôznych dopravných prostriedkoch vyzerať rovnako a majú byť umiestnené na rovnakých miestach, aby ich pri zmene dopravného prostriedku alebo pri využití MDH aj po dlhšom čase každý vedel okamžite použiť.

Cestujúci sa nemá učiť používať zle navrhnuté a zle označené tlačidlá. Cestujúci so zrakovým hendikepom má byť bez pomoci a bez okuliarov schopný zastaviť autobus a otvoriť si dvere. Cudzinec nemá pri cestovaní v MHD používať prekladový slovník.

Technologických produktov pribúda, sú často zložité a niekedy je ťažké ich dobre navrhnúť. Je však dôležité sa o to pokúsiť. Mnohé tragédie na prvý pohľad spôsobil ľudský faktor, no pri podrobnom vyšetrovaní sa často zistilo, že problém nastal pre zle navrhnuté ovládacie prvky. To je aj prípad tlačidla núdze, ktorého zlý návrh spôsobuje každodenne problémy šoférom aj cestujúcim.

Žiaľ, chyby pribúdajú a my cestujúci žasneme a nadávame. Pritom stačí zmeniť optiku a pozrieť sa na problém okom cestujúceho, pre koho mestská hromadná doprava je.

Forrás: http://www.bratislavskenoviny.sk/najnovsie-spravy-z-bratislavy/nazory/tlacidla-nesmie-cestujuci-hladat-musi-ich-vidiet.html?page_id=330751