Idén tizenöt éve annak, hogy tüntetés kezdődött a budapesti Kossuth téren 2006. szeptember 18-án, miután kiszivárgott Gyurcsány Ferenc – akkori miniszterelnök – balatonőszödi kormányüdülőben a párttársaihoz intézett beszéde, vagyis a hírhedt őszödi beszéd.
A tüntetők Gyurcsány lemondását követelték, a felbőszült tömeg a demonstráci során pedig megindult a Szabadság térre, ahol megostromolták a Magyar Televízió székházát. A háborús időket idéző történteket élőben közvetítették a tévécsatornák.
Mindenki ezt olvassa most!
A szivárogtatást követő hetek-hónapok eseményei közepette sokan nem is hittek benne, hogy valaha is visszatérhet az ország élete rendes kerékvágásba.
Előbb-utóbb megunják, hazamennek
Gyurcsány Ferenc, – aki ma már a DK elnöke – az őszödi beszédben a tőle megszokott kemény és erős szavakkal próbálta megértetni az MSZP-frakció tagjaival a győztes választás után, hogy ahhoz, hogy az ország működőképes maradjon, komoly reformokat kell végrehajtani.
– Európában ilyen böszmeséget még ország nem csinált, mint amilyet mi csináltunk. Majdnem beledöglöttem, hogy másfél évig úgy kellett tenni, mint hogyha kormányoztunk volna. Ehelyett hazudtunk reggel, éjjel, meg este. Lesznek tüntetések… lesznek. Lehet tüntetni a parlament előtt, előbb-utóbb megunják, hazamennek – mondta akkor Gyurcsány Ferenc, és igaza lett, másik, gyakran idézett mondata önbeteljesítővé vált:
Elk*rtuk. Nem kicsit, nagyon
Mindenki ezt olvassa most!
Vesszőfutás
A kiszivárgott beszéd, főleg, a már akkoriban kiragadott részek tartalma miatt joggal verték ki a biztosítékot rengeteg embernél.
Ezután kezdődött Gyurcsány Ferenc és baloldali kormánya vesszőfutása, melynek vége a szocialista kormány totális bikása, és a 2010-es fideszes kétharmad lett. De addig még rengeteg tüntetés, zavargásba torkolló demonstráció, véres utcai jelenet, gyújtogatás volt hátra. A rendőri túlkapások miatt évekig zajlottak a perek. Tegyük hozzá az igazság kedvéért: a tüntetők erőszakos fellépése a hatalmat jelképező rendőrök ellen nem sokat segített a beszéd kiszivárgását követő időszakban azon, hogy a tiltakozások békések maradjanak. Mint, ahogy nem is maradtak.
Elk*rtuk
A 2006 belpolitikai eseményeiről film is készült, ami az őszödi beszéd kiszivárgásának 15. évfordulóján október 21-től lesz látható a mozikban. Az eddig kiszivárgott képkockák alapján mindent beleadtak a készítők, hogy élvezhető, pörgős filmet láthassanak a nézők. Azt még mindig nem tudni, ki játssza majd Gyurcsány Ferencet. Annyi biztos, hogy nagy orra van. A film plakátja már korábban kijött, még maga az igazi Gyurcsány Ferenc is azt mondta rá, hogy jó lett. Csak az orr nagyságát kifogásolta egy vicces posztban.
A korszak lezárulta után rendőri vezetők is buktak a politikusokkal együtt. Legalábbis annyiban, hogy sok vezetőt állítottak bíróság elé: perek kezdődtek, a jogerős ítélet több mint 10 évvel később, 2017-ben született meg, de felmentésekkel, vagy pénzbüntetéssel.
Mindenki ezt olvassa most!
Ítéletek:
- Gergényi Péter volt budapesti rendőrfőkapitány például 400ezer forintos pénzbüntetést kapott, meg megrovást.
- Bene László volt az országos rendőrfőkapitány az őszödi beszéd kiszivárgását követő zavargások idején (már korábban, 2004-től, és egészen 2007-ig egyébként). Felmentették a rendőri túlkapások miatt indult „Tábornok-perben”. Ma nyugdíjas tábornok.
- A rendőrökkel szembenálló tüntetők radikális csoportjának egyik vezéralakja Toroczkai László volt. Ma Ásotthalom polgármestere.
- Budaházy György, a tiltakozások másik emblematikus alakja hosszú ideig volt előzetes letartóztatásban, terrorcselekményekkel kapcsolatos vádak miatt. A jogi huzavona az ügyében azóta is tart.
- A politikai főszereplő, Gyurcsány Ferenc 2009-ben jelentette be lemondását, azóta már nem is az MSZP tagja, a DK-t vezeti.
Galéria
1 / 21
2 / 21
3 / 21
4 / 21
5 / 21
6 / 21
7 / 21
8 / 21
9 / 21
10 / 21
11 / 21
12 / 21
13 / 21
14 / 21
15 / 21
16 / 21
17 / 21
18 / 21
Mindenki ezt olvassa most!
19 / 21
20 / 21
21 / 21
blikk