forrás: The Guardian

Rejtélyes hacker jelentkezett az FBI-nál és pillanatok alatt meggyőzte a szövetségieket, hogy fel tudja törni a San Bernardino-i ámokfutók iPhone-ját. Két hetet kapott, addig a bíróság is leszáll az Apple-ről.

Új szereplő szállt be az FBI és az Apple hetek óta tartó kötélhúzásába. A szövetségi nyomozóiroda bírósági végzéssel próbálja kikényszeríteni, hogy az Apple törje fel az egyik San Bernardino-i lövöldözőnél talált kódolt telefont, de a cég nem enged; félnek, ha megteszik, veszélyes precedens teremtenek. Most viszont egy harmadik fél jelentkezett, aki azt állítja, megtalálta a rést az Apple védelmén, és hajlandó az FBI-nak kikódolni a készüléket – írja a brit The Guardian.

Valamit nagyon tudhat a hacker, hiszen az ügyben eljáró Sheri Pym bíró a keddi tárgyalást elhalasztva két hetet adott az FBI-nak, hogy kipróbálja a javasolt módszert. A szövetségieknek április 5-én kell beszámolniuk az eredményekről, addig az Apple-t is békén hagyja az igazságszolgáltatás. A telefon feltörésére felszólító végzés ugyanakkor érvényben maradt, de a végrehajtását felfüggesztették.

Az Apple máris jelezte, hogy részletes információt kér a szóban forgó módszerről. Ha egy ember megtalálta a gyenge pontot, mások is képesek lehetnek rá, ami az összes iPhone használó biztonságát veszélyezteti – érvelnek. „Tűzszünet van, de az Apple és az FBI háborújának még koránt sincs vége” – értékelték az amerikai lapok a fejleményt.

Titokzatos hacker segíti az FBI-t
A San Bernardino-i ámokfutók fegyverei (Fotó: MTI/EPA/San Bernardino rendőrség)

Tavaly december 2-án egy pakisztáni származású, de amerikai állampolgárságú házaspár – Syed Rizwan Farook és Tashfeen Malik – 14 embert ölt meg a kaliforniai San Bernardino egyik szociális intézményében. Egyiküknél egy PIN kóddal lezárt iPhone 5c-t találtak, az FBI ennek adataihoz próbál hozzáférni. A Yahoo egy részéletes technológiai anyagot közölt a témában, melyben leírják, hogy milyen módszerekkel kísérletezhet a nyomozó iroda.

A cikk szerint jó esély van rá, hogy a szövetségiek fizikai erőt alkalmaznak: savval és lézerrel távolítják el a telefonban lévő processzor burkolatát, majd a chiphez egy számítógépet csatlakoztatva megpróbálják végigfuttatni az összes lehetséges PIN-variációt, míg rá nem lelnek a kódra.

Másik megoldás lehet a közismert „jailbreak”, az iPhone-ok hétköznapokban is használt feltörése. Ezek a telefon belső memóriájához találnak utat, és szoftverek telepítésével egyszerűen kikerülik a PIN-védelmet, így hozzáférhetővé válnak a telefon adatai.

Az Apple szerint az évek során hatféle jailbreak rést találtak a hackerek, amiket a cég nem tudott szoftveresen befoltozni, mindig új hardvert kellett hozzá kiadni. A legújabb modellek mindegyik ellen védve vannak, de nem zárják ki, hogy az FBI-nál most jelentkező hacker egy hetedik utat talált. Ha erről van szó, a következő modellben ezt is lezárják – jelezte az Apple.