November 11-én rejtélyes szeizmikus esemény rázta meg a bolygót. A világ minden részén érzékelték a műszerek, ám az egyelőre nem derült ki, pontosan mi okozta.
A szakértők azt gyanítják, hogy a világszerte érzékelhető folyamat az indiai-óceáni Mayotte szigethez köthető – írja a Science Alert tudományos portál.
Még sohasem láttam hasonlót– kommentálta az észlelést Göran Ekström, a Columbia Egyetem szeizmológusa a National Geographic magazinnak.
Pontosan fél évvel a furcsa szignál előtt már detektáltak a kutatók egy hasonlóan abnormális földrengésrajt nagyjából 50 kilométerre Mayotte partjaitól. Május 10-én, mindenféle előjel nélkül pattant ki a rengés, amit több száz – azóta is tartó – kisebb földmozgás követett. Ezek közül a május 15-i 5,8-as erejű rengés volt a legerősebb, azóta viszont az intenzitása némileg alábbhagyott.
Habár a földrengésraj elnevezés első hallásra ijesztő, annyira nem tekinthető veszélyesnek.A földmozgások francia szakemberek szerint nem kizárólag a tektonikus lemezek számlájára írhatók, a vulkanikus folyamatok is szerepet játszottak keletkezésükben.
Aztán elérkeztünk november 11-hez, ami alapos fejvakarásra késztetett mindenkit.
A mélység titka
Kevesebb, mint három hete – még a raj idején, ám éppen egy „eseménytelen” periódusban – a tudósok valami egészen különös dolgot regisztráltak: egy szokatlan, hosszú, tompa, „halk” rezgést, ami nem mutatta a földrengések jellegzetes szeizmikus szignálját.Ehelyett egy „atipikus, alacsony frekvenciájú jelet” rögzítettek a műszerek.A hullám 20 percig volt észlelhető, és 17 másodpercenként ismétlődött.
This is the recording of the ~09:30 UTC Southern Indian Ocean event from Kilima Mbogo, Kenya. The signal has had a highpass filter applied to it at 0.01 Hz, 0.05 Hz, 0.1 Hz & 0.2 Hz respectively. As can be seen the signal is very low frequency @stevenjgibbons @ALomaxNet pic.twitter.com/UnAYW4mf1q
— Jamie Gurney (@UKEQ_Bulletin) 2018. november 11.
Mivel korábban hasonlót nem tapasztaltak a tudósok, egyelőre hipotézisük sincs, ami magyarázhatná az eseményt. Nagyon óvatosan úgy fogalmaznak, valószínűleg az Indiai-óceán mélyén mozgó hatalmas mennyiségű magma idézhette elő az földmozgást. Ebből pedig az következik, hogy maga a francia fennhatóság alatt álló sziget sem mozdulatlan –GPS-adatok alapján július óta kelet felé 600 milliméterrel, déli irányba pedig 30 milliméterrel mozdult el.
Egy analízis szerint az elmozdulást a közeli magmakamra kiürülése indította el, ennek megerősítéséhez viszont további kutatásokra van szükség.
A kutatók hozzátették, egyelőre megjósolhatatlan, mi fog történni, de a tektonikus és vulkanikus folyamatok „kooperációjának” eredményeként a sziget tovább folytathatja „vándorlását” az óceánon.
Forrás: origo.hu
FORRÁS: BIOSPHOTO/JEAN CASSOU / BIOSPHOTO/JEAN CASSOU