Forrás: hirado;
Víz alatt rejtőző nagyméretű kőhalmok veszélyeztetik az ország kiemelt turisztikai területei közé tartózó Dunakanyarban a csónakkal kirándulókat. A kupacok eredetéről nincs biztos információ, de a hirado.hu megkeresése nyomán a vízügyi igazgatóság azt ígéri, napokon belül utánanéz a problémának.
Rendszeresen okoznak hajóbaleseteket a Duna nagymarosi és kismarosi szakaszának parthoz közeli részén található kőkupacok. A nagyméretű rakások közül néhány alacsony vízállásnál előbukkan, de jelentős részük még ekkor sem látható, ami rendkívül veszélyes a vízen közlekedőkre – mondta a hirado.hu-nak Tumbász Tamás, a kismarosi Sügér Kajak-Kenu Sportegyesület titkára.
Valamikor 2003 környékén kerültek a kőhalmok a mederbe. (Fotó: olvasónk)
A csapdák a Dunakanyar közepén, az ország egyik legkedveltebb és legforgalmasabb vízitúra-útvonalán helyezkednek el. A parthoz közeli, szigetekkel szabdalt sávban a tavasztól őszig tartó szezonban több ezer kiránduló, sportoló közlekedik kenukkal, kajakokkal, hosszú evezős keelboatokkal és motorcsónakokkal, amelyek mindegyikénél súlyos sérüléseket okozhatnak a leszórt nagyméretű kövek. Magas vízállás idején az említett szakaszokon vízisíelők és jetskizők is megjelennek, akik, ha nem tudnak a sziklazátonyokról, szintén komoly veszélybe kerülhetnek. A váratlan akadályok nem csak alkalmatlanná tehetik a hajókat a továbbhaladásra, de akár borulással is járhat a velük való találkozás. Tumbász Tamás szerint rendre elő is fordulnak kisebb-nagyobb ütközések, amelyekben karcolódnak, repednek, törnek a hajók és az evezők, személyi sérülés azonban szerencsére eddig nem történt.
Hasonló kellemetlen kalandja már Kismaros polgármesterének, Neubauer Rudolfnak is volt, aki az evezőjét törte egy alkalommal. Az önkormányzati vezető rendkívül veszélyesnek tartja a víz felszíne alatt rejtőző kőhalmokat. Mint a hirado.hu-nak mondta, a kupacok „időzített bombák”, bármikor súlyos balesetet okozhatnak. Olyan, mintha egy forgalmas bicikliúton méteres, de letakart gödrök lennének sorban – fogalmazott. A polgármester ezért – egy tervbe vett kotrás kapcsán – még márciusban ezzel a problémával is megkereste a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságot. Neubauer Rudolf szerint akkor azt a választ kapta, hogy a mederkotrással kapcsolatban vizsgálódnak a hivatalnál, és fényképeket kérnek a kupacokról. A fotókat megkapták, de azóta további értesítést nem küldtek az ügyben – mondta a polgármester.
Minden kőhalom rejtett veszélyforrás a sporthajóknak, ha épp ellepi a víz.
A hirado.hu megkeresésére a vízügyi igazgatóság azt közölte, hogy a Dunába Nagymaros és Kismaros közelében lerakott kőhalmokkal kapcsolatosan ez idáig nem kaptak bejelentést, ám szakembereik július 24-én, pénteki szemlét tartanak a helyszínen. Neubauer Rudolf a hirado.hu-nak azt mondta, örül az ígért helyszíni szemlének.
A kövek eredetéről egyelőre sem a kismarosiak, sem a vízügyi igazgatóság nem tud semmi biztosat. Tumbász Tamás helyi sportegyesületi titkár szerint valamelyik közeli dunai kikötő kotrásából származhatnak a nagyméretű kövek, amelyeket egy nyitható aljú uszály szórhatott ki náluk. A vízügyi igazgatóság azt közölte a hirado.hu-val, hogy a területen történő kőelhelyezésre a múltban hozzájárulást, vagy engedélyt nem adott ki, így a halmok vélelmezhetően hozzájárulás, vagy engedély nélkül kerülhettek oda.
Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu