Szigorúan bizalmas szervezésben, a nyilvánosságot mellőzve Kijevbe utazott Orbán Viktor – aki előtt az az ukrán fővárosban az EU csaknem minden kormányfője járt már azóta, hogy Oroszország 2022. február 24-én megtámadta. Tárgyalt ott az Egyesült Államok elnöke is, a magyar kormányfő azonban csak most jutott el, nem csak Kijevbe, de oda is, hogy kétoldalú megbeszélés keretében tárgyaljon a szomszédos ország már öt éve hivatalban lévő elnökével.
A csendben megszervezett találkozón a Telex információi szerint nem írnak alá a felek semmilyen megállapodást és közös sajtótájékoztatót sem szerveznek – ami jelzi a két ország legmagasabb szintű kapcsolatainak korlátait, még ha mérföldkőnek is tekinthető a találkozó. A találkozóra Orbánt részben az késztethette, hogy ukrajnai politikája elszigetelte potenciális pártszövetségeseitől az EU-ban, és az is, hogy Magyarország átvette fél évre az EU soros elnöki tisztét, amelynek sikeres végigviteléhez javítania kell az EU-n belüli, most leginkább oroszpártinak tartott megítélésén. Ugyanerről ír a Guradian is több névtelen forrás alapján.
Csak 28 hónappal azután látogatott Orbán Viktor Kijevbe, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát. A nyugati támogatással az orosz támadók ellen védekező országban eközben a nyugati világ minden meghatározó vezetője megfordult, az EU-ból Orbánon kívül csak a máltai és a ciprusi kormányfő nem járt még az ukrán fővárosban. Ukrajna minden EU-s szomszédja a támadás után két hónapon belül már tárgyalt Kijevben és meglátogatta a főváros közelében fekvő Bucsát, ahol az egy hónapig tartó megszállás alatt az orosz hadsereg háborús bűnöket követett el a civil lakosság ellen, több száz embert megölve. (A tömegsírokba dobott áldozatok exhumálásánál a Telex is jelen volt 2022 áprilisában.) Bucsa a lengyel-magyar kormányközi kapcsolatokban is törést jelentett: hiába volt Orbán szövetségese az akkori lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosságot (PiS) vezető Jaroslaw Kaczynski szemészhez küldte Orbánt, amikor úgy érezte, hogy a magyar miniszterelnök nem siet a történtek miatt elítélni Oroszországot.
Ukrajna és Magyarország viszonya tíz éve fagyos. Miután a Moszkvához túl közel állt Viktor Janukovics elnök Oroszországba menekült a Majdan tüntetési hulláma elől, amelyet a karhatalom fegyveresen akart leverni, de a civil halottak látványa csak lendületet adott a tiltakozásnak, az új vezetés a parlament támogatásával változtatott a nyelvtörvényen, amely az ukrán kormány célja szerint az orosz nyelv használatát kívánta visszaszorítani, de az a kárpátaljai kisebbségeken is csattant. A módosításokat leghangosabban a magyar kormány ellenezte, mondván, az ellehetetleníti a magyar nyelvű oktatást Kárpátalján. A vita már a háború előtt jól jöhetett Moszkvának.
A Krím 2014-es orosz elfoglalása és a moszkvai támogatást élvező kelet-ukrajnai szakadár államok megalakulása után Ukrajna még inkább az ukrán nyelv erősítése felé fordult, így Kijev felől sem volt meg az érzékelhető szándék arra, hogy a magyar igényeknek megfelelően rendezzék a kisebbség nyelvhasználatát biztosító törvények kérdését. 2014-es beiktatási beszédében Orbán a Kárpát-medence magyarságának önrendelkezési jogáról beszélt, ami – bár a kormányfő nem említette Kárpátalját – Kijevben kiverte a biztosítékot. Valóban változást jelzett a szóhasználat, elvégre 2012-ben Orbán még azt mondta a kisebbséghez „a kijevi vezetés jól viszonyul, nincs olyan kérdés, amelyet ne tudnának megoldani.” Nem tett addig említést autonómiáról – bár azt 2014-ben sem mondta ki, hogy területi autonómiára gondolna.
A magyar kormány ezután nemzetközi szintre emelte a vitát, élve azzal a lehetőséggel, hogy a NATO és az EU tagjaként hatással lehet az euroatlanti integrációt célul kitűző Ukrajna lehetőségeire.
Itt az orosz reakció Orbán Viktor kijevi látogatására..
Az orosz lapok is kiemelt helyet biztosítottak Orbán Viktor kijevi látogatásának. Mint arról a Hírmagazin.eu is beszámolt korábban, az Európai Tanács soros elnökségét betöltő Magyarország miniszterelnöke a béke megteremtésének lehetőségéről tárgyal Volodimir Zelenszkijjel.
A Kremlnek nincsenek elvárásai Orbán Viktor kijevi látogatásával kapcsolatban. Ezt mondta újságíróknak Dmitrij Peszkov orosz elnöki sajtótitkár:
Nem várunk el semmit, ez egyértelmű, hogy Magyarországnak, amely ebben az időszakban lett az EU soros elnöke, természetesen teljesítenie kell a feladatait – mondta Peszkov. Hozzátette: Orbán Viktor magyar miniszterelnök tudja, hogyan kell nagyon határozottan megvédeni országa érdekeit.
Ebben az esetben, úgy gondolom, hogy itt a brüsszeli érdekekkel kapcsolatos felelősségek fognak érvényesülni, nem pedig Magyarország nemzeti érdekei. Ebben a tekintetben természetesen Orbánt olyan politikusként ismerik, aki nagyon keményen védi országa érdekeit – hangsúlyozta Peszkov.
A megbeszélés legfontosabb témája a béke megteremtésének lehetősége. Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij megtárgyalja a magyar–ukrán kétoldalú kapcsolatok aktuális kérdéseit is.
Borítókép: A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tárgyal Kijevben 2024. július 2-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán);
#orbánviktor, #zelenszkijelnök, #kijev, #miavéleményed, #monddmegte, #tiktok,
#orbánviktor, #ukránelnök, #megbeszélés, #kijev, #miavéleményed, #monddmegte, #tiktok, #magyartiktok, #hirmagazin,