Kásler Miklós miniszteri levelet küldött a fogorvosoknak, Müller Cecília országos tisztifőorvos pedig kedden azt ismertette, mire számíthatnak a betegek.
Sokakat érdekel és érint a magyarországi fogászati ellátás hétfői újraindulásával előállt helyzet.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere a hét elején szétküldte a fogászoknak az új eljárásrendet, és Müller Cecília országos tisztifőorvos is hosszabban beszélt erről az újrainduló egészségügyi szolgáltatásról.
A tárcavezető korábban azt írta elő, hogy az ellátásban megjelenő, a koronavírus szempontjából magas kockázatú, nem sürgős beavatkozások előtt tesztelni kell a betegeket, és csak azokat lehet ellátni, akiknek van negatív PCR-teszteredményük. (A fog- és szájbetegségek esetén az aerosol-képződéssel járó beavatkozások tartoznak a magas kockázatúak közé.)
Keddre virradóra azonban az ellátók újabb Kásler-levéllel találkoztak, ebben már az a lazítás szerepel, hogy csak a gyanús pácienseket kell szűrni,
a váróba érkező betekeget pedig osztályozni kell, illetve mérni a testhőmérsékletét, és ki kell kérdezni az elmúlt napokról. Ha a magas testhőmérséklet, a légúti panaszok és tünetei vagy a kérdőív alapján magas Covid-kockázat valószínűsíthető, csak sürgősségi ellátásban – foghúzás, akut sérülés – részesülhet a beteg, minden más kezelés várhat, a betegnek pedig irány a háziorvos, először telefonon.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs keddi tájékoztatóján részletesebben is beszélt a fogászati ellátás új eljárásrendjéről abból a szempontból, amire a betegek számíthatnak.
Megerősítette, akut ellátásnál – például csonthártyagyulladás – zavartalanul folyik a betegek fogadása, de természetesen először
telefonon kell időpontot kérni, hogy ne legyen betegütközés
és fertőtleníteni is legyen idő a rendelőben. Aki rendelőbe megy, szájmaszkkal kell, hogy tegye.
Egyértelműsítette, azt is ellátják a fogászaton, aki a koronavírus szempontjából pozitív, „de azt fogja tudni a fogorvos, hogy azt hogyan és mily módon kezelje”. A fogászati ellátás megkezdése előtt a helyszínen aztán – a telefonos után – újabb kérdőívezés történik, ami azt a célt szolgálja, hogy felkeltse vagy elvesse a gyanút, hogy a páciens koronavírusos-e.
„Kizárólag akkor szükséges tesztet, laboratóriumi vizsgálatot végeztetni, ha felmerül a gyanú, hogy esetleg egy pozitív személyről van szó.
Sürgősségi esetben megtörténik az ellátás,
ha viszont nincs gyanú, annak megfelelően megtörténik a beavatkozás. Gyanús esetekben a sürgősségin kívül egyéb beavatkozás nem történik” – mondta el Müller Cecília. Ez azt jelenti, hogy
- ha valaki koronavírusos vagy gyanús esetnek minősül a telefonos egyeztetés vagy a helyszíni orvos-beteg találkozás során, sürgős esetben tud csak fogorvosi ellátáshoz jutni.
Akit pedig a gyanús kategóriába sorolnak, azt a fogorvos a háziorvoshoz irányítja – a beteg hazatér és felhívja háziorvosát, aki gondoskodik arról, hogy a mintavétel megtörténjen.
Aki fogpótlásra vár, annak tehát ez rossz hír, de „állapotromlással járó kezelés” az ígéretek szerint nem fog elmaradni, csak várni kell.
A kezelési költségekkel kapcsolatban nincs változás, a fogászaton szükségesnek talált koronavírusteszt elvégzése szintén ingyenes.