Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség Természettudomány – vulkántörténet: Ötezer hirosimai atombomba erejével robbant fel a Krakatau vulkán

Természettudomány – vulkántörténet: Ötezer hirosimai atombomba erejével robbant fel a Krakatau vulkán

Az emberi történelem során 1883-ban bekövetkezett legnagyobb vulkánkitörés, a Krakatau felrobbanása nyomán keletkezett hamuoszlop, és a valaha felrobbantott legerősebb, 50 megatonnás Cár-bomba gombafelhőjének méretét szemléltető ábra. FORRÁS: PINTEREST/WELLS

1883. augusztus 27-én, helyi idő szerint a kora reggeli órákban erős, túlvilági morajlás hangjára szaladtak ki az utcára a nyugat-ausztráliai nagyváros, Perth lakói.

Távol délnyugatra, az Indiai-óceán híres szigetparadicsomán, Mauritiuson pedig azt hitték a megdöbbent emberek, hogy fegyverek ropogása veri fel a békés trópusi délelőtt csendjét.

Valójában a Mauritiustól légvonalban 4 800 kilométer távolságra fekvő Krakatau vulkánja robbant fel, apokaliptikus körülmények között.

Az iszonyatos erejű detonáció pillanatok alatt megsemmisítette a sziget kétharmadát, amelynek nyomán harminc méter magas szökőár indult el pusztító útjára.

„Négy helyszínen hányt nagy mennyiségű tüzes folyamot”

Az már évszázadok óta ismert, hogy az indonéz szigetvilág a Föld legaktívabb vulkáni területe, ahol a számos vulkán közül hol az egyik, hol pedig a másik tombol.

Ami azonban 1883. augusztus 27. kora délelőttjén történt, arra sem korábban, sem pedig azóta nem volt példa az emberi civilizáció történetében. A Szunda-szorosban, Jáva és Szumátra között fekvő Krakatau-szigetcsoport a régi korok óta híres volt aktív vulkánjairól.

Az indonéz szigetvilág a Föld egyik legaktívabb vulkáni területe. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/CREATIVE COMMONS ATTRIBUTION

A szigetcsoport az 1883-as nagy kitörésig három fő szigetből állt,

amelyek közül Sertung maga is egy civilizáció előtti ősi, hatalmas vulkánkitörés során keletkezett.

A Kr.u. 5. század elejéről fennmaradt jávai Királyok könyve az első írásos forrás, amely viszonylag részletesen megörökít egy, a mi időszámításunk szerint 416-ban történt hatalmas erejű robbanásos kitörést.

A Krakatau Kr.u. 535-ben ismét kitört. Az ezt követő évben a késő antik krónikák szerint soha nem tapasztalt hideg nyár és szeszélyes időjárás köszöntött Európára, amit egyes kutatók, így többek között David Keys és Ken Wholetz a Krakatau 535-ös kitörése következményeként értékelnek.

A Krakatau-szigetcsoport aktív területen, az eurázsiai és az ausztrál-indiai lemezhatár szubdukciós zónája felett fekszik. FORRÁS: EARTH CHRONICLES

1681-ben Johann Wilhelm Vogel, egy holland felfedező örökítette meg naplójában,

hogy a Krakatau „ …négy helyszínen hányt nagy mennyiségű tüzes folyamot”.

A nagy kitörés előtt alig három évvel korábban, 1880-ban készült el a sziget addigi legalaposabb tudományos igényű leírása, ami értékes forrásnak bizonyult a későbbi pusztítás pontos feltérképezésében.

Alfred Wegener német geológus és sarkkutató nevéhez fűződik a kontinensvándorlás hipotézise, amelyből megszületett a modern lemeztektonikai elmélet. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/BILDARCHIV PREUSSISCHER KULTURBESITZ, BERLIN

A lemeztektonikai elmélet megalkotásáig, illetve általánosan elfogadottá válásáig

még a tudósok sem tudhatták pontosan, hogy honnan ered az a hihetetlen aktivitás, ami Krakataut jellemzi.

Ma már ismerjük erre a választ: Krakatau pont két nagy kontinentális lemez, az eurázsiai és az ausztrál-indiai lemezhatár aktív, szubdukciós zónája felett fekszik, ahol az átlagosnál sokkal vékonyabb a földkéreg.

Hamufelhő jelezte a közeledő katasztrófát

A nagy kataklizma eljövetelét a kitörés előtti években felélénkülő szeizmikus tevékenység vezette be, bár ezt a tudomány akkori állása szerint még nem tudták megfelelően értelmezni.

Egyes földlökések olyan erősnek bizonyultak, hogy azokat még Ausztráliában is érezni lehetett.

Bő három hónappal a Krakatau felrobbanása előtt, 1883. május 20-án a szigetcsoport legészakabbi vulkáni kúpja, a Perboewatan elkezdett hamut szórni.

1883 májusának végétől megszaporodtak a közeledő katasztrófa előjelei. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/PAUL ANDREWS

A hat kilométer magasságba emelkedő hamuoszlop már messziről látszott a nyílt tengeren, és a kitörés dörrenéseinek hangját a szigetektől 160 kilométerre fekvő Batáviában (ma: Dzskarta) Holland Kelet-India fővárosában is jól lehetett hallani.

A Perboewatan május végén átmenetileg lecsendesedett, de július 20-án minden korábbinál hevesebben ismét életre kelt.

A sorozatos kitörések egy új vulkáni kúpot hoztak létre, az ezt kísérő tengerrengések pedig olyan erősek voltak, hogy a batáviai kikötőben horgonyzó hajókat láncokkal megerősítve kellett lekötni.

Az egymást követő kitöréseket szeizmikus jelenségek kísérték. FORRÁS: UNIVERSAL HISTORY ARCHIVE/UIG

Mindez azonban csak a közeledő katasztrófa bevezetőjének számított. Augusztus 11-től még aktívabbá vált a Krakatau környezete; ekkor már tizenegy kürtőből tört magasba a vulkáni hamu.

Augusztus 24-től a kitörések sorozata egyre intenzívebbé vált.

Két nappal később, augusztus 26-án délután egy óra körül a kitörés az úgynevezett pliniusi stádiumába érkezett. A kitörés pliniusi szakasza azt jelenti, hogy a vulkáni gáz és hamu rendkívül hevesen kiszabadulva magas, a sztratoszférába hatoló kitörési oszlopot hoz létre.

Klasszikus pliniusi fázisú sztratoszférába emelkedő hamuoszlop a Fülöp-szigeteki Pinatubo 1991-es kitörésénél. FORRÁS: AFP/ARLAN NAEG

A nagyobb kitörési oszlopok a saját súlyuktól időnként összeomlanak, ekkor jön létre a forró gázokból, hamuból és vulkáni törmelékből álló piroklaszt ár,

amely a vulkáni kúp oldalain lezúdulva, több száz kilométer/órás sebességgel tovaszáguldva mindent elpusztít,

ami az útjába kerül. A heves, robbanásos, úgynevezett eruptív kitörések során a magmatározóban lévő olvadt kőzetanyag nagy része kiszabadul, a vulkáni kúp teteje pedig beomlik, létrehozva az üstszerű kalderát.

Negyven méter magas hullámfal rontott ki a szárazföldre

Másnap, augusztus 27-én, helyi idő szerint a reggel 6:30-kor történt első kitöréssel kezdődött el a természeti katasztrófába torkolló folyamat utolsó, kataklizmikus szakasza.

A harmadik robbanás bizonyult a legpusztítóbbnak,

amelynek olyan erős volt a hangja, hogy még a kitörés centrumától 160 kilométerre is 180 decibel körüli volt az értéke.

Augusztus 27-én érte el a kitörés az utolsó, kataklizmikus szakaszát. FORRÁS: CONGRESS LIBRARY

Szemléltetésképpen; egy teljes fordulaton dolgozó repülőgép-sugárhajtómű hangereje 30 méteres távolságból 150, az emberi fül fájdalomküszöbe pedig 120 decibel.

Egy teljesen felpörgetett sugárhajtómű hangerőssége 30 méteres távolságból 150 decibel. FORRÁS: ELTER TAMÁS

A robbanások hangját 3 400 kilométerre a kitörés epicentrumától, Ausztrália nyugati partvidékén is még nagyon erősnek hallották.

Az utolsó robbanásnak olyan erős volt a lökéshulláma, hogy a barográfok adatai szerint hétszer futotta körbe a Földet,

és csak a kitörést követő ötödik napon enyészett el végleg. A vulkanológusok számítása szerint a Krakatau felrobbanása 100 megatonna, azaz ötezer hirosimai atombomba pusztító erejével volt egyenértékű.

Az emberi történelem során 1883-ban bekövetkezett legnagyobb vulkánkitörés, a Krakatau felrobbanása nyomán keletkezett hamuoszlop, és a valaha felrobbantott legerősebb, 50 megatonnás Cár-bomba gombafelhőjének méretét szemléltető ábra. FORRÁS: PINTEREST/WELLS

A harmadik robbanás eltüntette a sziget kétharmadát, amelynek nyomán hatalmas, vulkáni hamuból, valamint törmelékből álló izzó kitörési felhő rontott 80 kilométeres magasságba, a mezoszférába.

A Krakatau kitörése egykorú litográfián. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/PARKER & COWARD

Az augusztus 27-én bekövetkezett robbanássorozat a becslések szerint 24 köbkilométer törmeléket juttatott az atmoszférába. Már a legelső robbanás után halálos szökőár indult útnak nagy sebességgel és koncentrikusan terjedve.

A harmadik, legerősebb erupciót 30-40 méter magas cunami követte,

ami óriási pusztítást végzett a szumátrai és jávai partvidéken. A Krakatauhoz legközelebb, 13 kilométeres távolságra fekvő lakott település, Sebesi 3000 lakója közül senki sem élte túl a kataklizmát. A Lampung tartománybeli Katibungot izzó hamueső borította el ezer ember azonnali halálát okozva.

Indonéziában a vulkánkitörések miatt a szökőárak is viszonylag gyakoriak; 2018-ban is halálos áldozatokat követelt a cunami. Az 1883. augusztus 27-i kitörés után keletkezett szökőár volt a civilizáció történetében az eddig ismert legnagyobb cunami. FORRÁS: NURPHOTO/DONAL HUSNI/NURPHOTO/DONAL HUSNI

A cunami hatalmas pusztítást végzett Szumátra és Jáva partvidékén, ahol több mint száz települést mosott el a szökőár, 120 ezer ember halálát okozva a becslések szerint. A cunami a kelet-afrikai partvidéken is követelt áldozatokat,

de még a dél-afrikai kikötőkben horgonyzó hajókat is alaposan megtáncoltatta.

(A tengerrengés kisebb hullámait a La Manche csatornán is kimutatták.) A katasztrófa után Jávának a szökőár pusztításával érintett egyes területei teljesen elnéptelenedtek.

Szunnyadó óriás, aktív unokatestvérekkel

A Krakatau felrobbanásának hatásait világszerte érezni lehetett. A korabeli meteorológiai feljegyzések szerint a vulkánkitörést követő években 1,2 Celsius fokkal esett vissza a Föld globális átlaghőmérséklete, és csak 1888-ban állt vissza a Krakatau kitörése előtti értékre.

A hőmérséklet visszaesésével függtek össze azok a meteorológiai anomáliák is, amelyek az összes kontinensen tapasztalhatók voltak.

Krakatau űrfotója. A robbanás a sziget kétharmadát megsemmisítette. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/LANDSAT7 SATELLITE, FROM LANDSAT PROGRAM, NASA.

A kitörés miatt irdatlan mennyiségű kén-dioxid került az atmoszférába,

amelyet a magassági szelek szétterítettek a légkörben.

A troposzféra felső rétegében a jégkristályokból álló fátyolfelhők (cirrusok) kénsavval telítődtek, ami miatt jelentősen megnőtt a fényvisszaverő képességük, ez pedig a napsugárzás intenzitását érezhetően csökkentette.

Az Anak Krakatau ma is aktív, rendszeresek a kitörései. FORRÁS: AFP/FERDI AWED

Az atmoszférában felhalmozódott kén nyomán gyakorivá váltak a vegetációt károsító kénes esők.

A kitörést követő években a magaslégkörbe került vulkáni por miatt megszaporodtak a gyöngyházfényű világító felhők, két évig pedig egy másik optikai következmény is, a rendkívül ritka kékhold-jelenség volt tapasztalható az egész világon.

Gyöngyházfényű világító felhők a Saimaa-tó felett. FORRÁS: WIKIMEDIA COMMONS/EXPLO ON FLICKR/MIKA YRJÖLÄ

1883. augusztus 27. után a Krakatau helyén kialakult kaldera elszunnyadt, és – szerencsére – mind a mai napig nem ébredt fel. A terület azonban továbbra is aktív, amit többek között az 1927-ben keletkezett Anak Krakatau évről évre ismétlődő kitörései is bizonyítanak.

ElőzőHa eldobható maszkot veszel, erre figyelj! Nyolcszoros is lehet az ár
KövetkezőVisszaesett az új koronavírusos esetek száma hazánkban
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás